بلبرینگ چیست و چه کاربردی دارد؟

در این مقاله از دیجی برینگ قصد داریم تا شما را با کاربرد بلبرینگ و طرز کار بلبرینگ آشنا کرده و سوالاتی که در این حوزه وجود دارد، از قبیل بلبرینگ چیست؟ و یا بلبرینگ چگونه کار می کند؟ را پاسخ دهیم. پس با ما تا انتهای این متن همراه باشید.آشنایی با طرز کار بلبرینگ ها با توجه به گستردگی استفاده از آنها، برای همه اقشار کمک کننده است. خصوصا اگر به مسائل فنی علاقه دارید آشنایی با بلبرینگ ها را از دست ندهید.

طرز کار بلبرینگ

بلبرینگ چیست؟

ابتدایی ترین سوال در این حوزه، پرسش بلبرینگ چیست؟ می باشد؛ دانستن ماهیت بلبرینگ و بعد نحوه کار بلبرینگ و کاربرد های بلبرینگ، اهمیت زیادی برای شناخت این قطعه از طرف صاحبان صنایع و دیگر افراد دارد. بلبرینگ یک قطعه مکانیکی دایره ای شکل است که از دو عدد رینگ داخلی و خارجی، ساچمه ها یا رولرهای بین دو رینگ و قفس های نگدارنده آنها تشکیل شده است؛ البته در بعضی موارد برخی اجزای دیگر نیز به ساختار بلبرینگ اضافه می شوند که با نام کاسه نمد یا محافظ معروفند.

به طور کلی کاربرد بلبرینگ در مواردی می باشد که قطعات چرخان مثل شفت ها حضور دارند و نیاز دارد که بارهای وارد به شفت ها دمپ شوند؛ در واقع این قطعات به این منظور طراحی شده اند که امکان چرخش را در دستگاه های مختلف فراهم کنند؛ پس تحمل بارهای شعاعی و محوری مهم ترین کاربرد بلبرینگ است.

آشنایی با طرز کار بلبرینگ

همان طور که در بالا اشاره شد، برای آشنایی با طرز کار بلبرینگ باید ابتدا با ساختار آن آشنا شوید. در بلبرینگ دو نوع رینگ داخلی و خارجی وجود دارد که به وسیله ساچمه ‌های فلزی درون آنها، در جهت‌ های مختلف (هم راستا و یا در خلاف جهت یک دیگر) می ‌چرخند. رینگ داخلی معمولا به شافت چرخان متصل است و شیار قطر خارجی منجر به ایجاد حرکت چرخشی در داخل قطعه می‌ شود. رینگ خارجی نیز بر روی محفظه حامل ساچمه ها و قفس سوار می ‌شود. بارهای شعاعی و یا محوری (فشار حاصل از اصطکاک) از طریق رینگ خارجی به ساچمه و رولرها منتقل شده و سپس به رینگ داخلی وارد می‌ شود.

این پروسه، نحوه کار بلبرینگ در تحمل بارهای متنوع و متغیر را نشان می دهد که نقطه اصلی کاربرد بلبرینگ است و تاثیر زیادی در حیات بسیاری از صنایع کوچک و بزرگ دارد.

کاربرد بلبرینگ

طرز کار ساچمه در بلبرینگ

در بلبرینگ ‌ها از ساچمه ‌های توپی استفاده می ‌شود و طرز کار بلبرینگ تحت تاثیر ساچمه ها بدین شکل است که به علت کوچک بودن سطح تماس ساچمه ها با دو رینگ داخلی و خارجی، سرعت حرکت بیشتر است؛ اما توان تحمل فشار پایین می ‌آید. همچنین در رولبرینگ ‌ها (برینگ ‌هایی که از رولر به جایساچمه بهره می ‌برند) به علت افزایش سطح تماس، سرعت کاهش یافته است؛ اما استقامت قطعه بیشتر می ‌شود.

بهینه سازی عملکرد بلبرینگ

عملکرد بلبرینگ بدین صورت است که نیروی تولید شده در مرحله قبل، در اثر چرخش ساچمه ها و رولر ها کاهش می ‌یابد و به صورت کنترل شده بر حسب بار مورد نیاز به رینگ داخلی ارسال می ‌گردد. همچنین مایعی که کاسه نمد از خروج آن جلوگیری می ‌کند، روغن هیدرولیک است که باعث نرم ‌تر شدن چرخش ساچمه ها و غلتک ها در میان دو رینگ می باشد. این روغن، همان گریس بلبرینگ است که تاثیر به سزایی در نحوه کارکرد بلبرینگ به صورت روان و درست دارد و نبود آن می تواند خرابی زودرس بلبرینگ را به همراه داشته باشد. پس اگر قصد دارید تا دوره استاندارد بیشتری از بلبرینگ خریداری شده بهره ببرید، از شرایط تعمیر و نگهداری و بازرسی دوره ای این قطعه قافل نشوید تا بتوانید بهترین عملکرد بلبرینگ را برای دستگاه های خود رقم بزنید.

کاربرد بلبرینگ در صنایع مختلف

حال که دانستیم بلبرینگ چیست و با نحوه کار بلبرینگ در حوزه مکانیک و صنایع آشنا شدیم، می توانیم حدس بزنیم که این قطعه می تواند یک نقش حیاتی در هر صنعتی داشته باشد؛ کاربردهای بلبرینگ در طیف متنوعی در همه صنایع دیده می شود؛ مثلا کاربرد بلبرینگ در صنعت فولاد بسیار حائز اهمیت است؛ جایی که پاتیل ها برای چرخش محور خود نیاز به بلبرینگ دارند و یا در کارخانجات نورد که فولاد ساخته شده از رولینگ های نورد عبور کرده و فرم دهی می شود. در صنعت خودرو سازی که دستگاه های ساخت و انتقال بدنه به طرز کار بلبرینگ متکی هستند یا خود محصول نهایی که خودرو می باشد و به شدت تحت تاثیر عملکرد و کاربرد بلبرینگ  خودرو  است که در چرخ ها، گیربکس و موتور استفاده می شوند.  بسیاری از صنایع دیگر از قبیل پتروشیمی، سیمان، معادن و غیره هستند که بلبرینگ و کاربرد بلبرینگ در آنها، جز جدا نشدنی از ماشین آلات این صنایع محسوب می شوند و بدون آن ها این صنایع متوقف خواهند شد.

بلبرینگ چیست؟

انتخاب این قطعات بر اساس کاربرد بلبرینگ

حال که با نحوه کار بلبرینگ و کاربرد بلبرینگ در صنایع مختلف آشنا شدید و دانستید که بلبرینگ چیست و چه کاربردی دارد، می توانید نیاز های خود به بلبرینگ را بسنجید؛ چه در مصارف خانگی و چه در صنایع و یا خودرو شخصی خود. امیدواریم مقاله بالا مفید واقع شده باشد و اگر قصد خرید انواع بلبرینگ ها و رولبرینگ ها را داشتید، می توانید مقاله راهنمای خرید بلبرینگ از این مجموعه را مطالعه کنید و یا جهت اطلاع از قیمت انواع بلبرینگ ها با کارشناسان دیجی برینگ تماس حاصل فرمایید و برای اطلاع از قیمت بلبرینگ خودرویی به صفحه مربوطه مراجعه فرمائید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *