در این مقاله به بررسی کاربرد بلبرینگ خودرو  و نیز پاسخ پرسش بلبرینگ کجای ماشین است، خواهیم پرداخت. بلبرینگ یک واژه انگلیسی است که در لغت به معنای توپ حامل است. این قطعه به منظور جلوگیری از ایجاد اصطکاک و سایش در وسیله‌ ای که به صورت دورانی و سریع حرکت می کند، طراحی شده است. کاربرد بلبرینگ در خودرو نیز بسیار گسترده است؛بدون بلبرینگ های به کار رفته در خودرو عمر هر خودرو نهایتا چند ساعت خواهد بود و وژن، سایش، اصطکاک و انتقال ناقص نیرو خودرو را به یک وسیله دکوری تبدیل خواهد کرد. به عنوان مثال بسیاری از قطعات خودروها، همچون چرخ خودروهای سبک و سنگین به هنگام حرکت نیاز به بلبرینگ دارند تا از اصطکاک جلوگیری به عمل آورده و صدای ناشی از حرکات اتومبیل را به حداقل برسانند. البته به غیر از چرخ اتومبیل، بلبرینگ در قسمت های دیگر خودرو نیز کاربرد دارد. به عنوان مثال در قطعات مختلف خودرو از جمله موارد زیر، بلبرینگ کاربرد اصلی و اساسی دارد:

 • دینام: به علت سرعت کاری این قطعه نیاز به بلبرینگی حرفه ای با گریس و روان کاری حرفه ای احتیاج داریم تا به اصطکاک کمتر و سرعت بالا تر دست یابیم.
 • پلوس: پلوس باید حرکت دورانی گیربکس  را به چرخها منتقل کند و این امر بدون یک بلبرینگ تخصصی برای این امر ممکن نیست. 
 • گیربکس: دیگر کاربرد بلبرینگ در خودرو مربوط به گیربکس و بهبود عملکرد شفت و چرخ دنده ها در این قطعه حیاتی ماشین است. 
 • فرمان: از مشخص ترین قطعات متحرک خودرو که به  بلبرینگ نیاز دارد، جعبه فرمان است.
 • دنده هرزگرد: هر هرزگردی به بلبرینگ نیاز دارد  و  دنده هرزگرد خودرو نیز بدون بلبرینگ کار نمی کند. 
 • چرخ: یکی از پر رنگ ترین کاربرد های بلبرینگ در خودرو مربوط به چرخ است  و وظیفه آن کاهش اصطکاک تایر و رینگ ، انتقال نیرو، کاهش لرزش و … است.
 • اکسل: اکسل یا محور ثابت خودرو  با یک بلبرینگ و بوش به دنده فیکس شده تا چرخ بتواند به طور آزادانه به اطراف آن بچرخد. 

در تمامی قطعات ذکر شده که در خودروها تعبیه شده ‌اند، بلبرینگ نقش اصلی و اساسی دارد؛ اما یکی از اصلی ترین و حساس ترین نقش های بلبرینگ  در خودرو مربوط به عملکرد چرخ اتومبیل است. ما نیز در دیجی برینگ تلاش کرده ایم به صورت مفصل تر در مورد سوال بلبرینگ ماشین کجاست صحبت کنیم. برای کسب اطلاعات درباره نحوه اندازه گیری لقی بلبرینگ نیز می توانید به وبسایت دیجی برینگ مراجعه و یا با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید.

کاربرد بلبرینگ خودرو چیست؟

کاربرد بلبرینگ خودرو چیست؟ همانگونه که گفتیم بلبرینگ ها  چندین نقش مهم در قطعات متحرک ایفا می کنند و قطعات متحرک خودرو که وسیله بیرینگ ها پشتیبانی می شوند را نیز نام بردیم تا به خوبی بدانید بلبرینگ کجای ماشین است. در ادامه این نقش های بلبرینگ در خودرو را بهتر توضیح خواهیم داد. بلبرینگ قطعه ای است که در قسمت های مختلف خودرو کاربرد داشته و باعث تسهیل حرکت خودرو می شود. بلبرینگ ها در قطعاتی به کار برده می شوند که مقدار بار وارده را بدون اعمال فشار و بدون سروصدا و بدون اصطکاک به قطعه بعدی منتقل کنند. خراب شدن بلبرینگ در خودرو ممکن است خسارت های زیان باری را به بار بیاورد. پس حتما باید هر چند ماه یک بار نسبت به تست کردن و چک کردن سلامت بلبرینگ اقدامات لازم را انجام داد. بلبرینگ خودرو یک قطعه چرخان است که نقش اصلی برای انتقال قدرت و جلوگیری از اصطکاک را برعهده دارد. اگر بخواهیم به صورت مفصل در مورد نقش بلبرینگ خودرو صحبت کنیم، می ‌بایست این نقش را به سه دسته تقسیم بندی نمود و در مورد هر دسته به صورت جداگانه صحبت کرد. انواع بلبرینگ خودرو در قسمت های مختلف خودرو به کار می روند و کاربردهای متفاوتی هم دارند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

 • نقش بلبرینگ در خودرو؛ انتقال قدرت:
  همانطور که قبلا هم گفتیم بلبرینگ به گونه ‌ای عمل می ‌کند که انتقال نیرو و انتقال قدرت را در بین قطعات امکان پذیر می نماید. به عنوان مثال انتقال قدرت از موتور ماشین و از قطعات مربوطه به چرخ ماشین، یکی از وظایف اصلی بلبرینگ در خودرو است.
 • کاربرد بلبرینگ ماشین؛ نقش پیشگیری از ایجاد اصطکاک:
  حین انتقال قدرت، امکان بروز اصطکاک بین دو قطعه وجود خواهد داشت؛ اما بلبرینگ ها به گونه ای طراحی و تولید شده اند که از ایجاد اصطکاک و استهلاک بین قطعات به صورت کاملا موثری جلوگیری به عمل می ‌آورند و هدر رفت انرژی را به حداقل خود می رسانند. جلوگیری از اصطکاک باعث پیشگیری از حوادث بسیار خسارت بار و همچنین جلوگیری از ایجاد سر و صدا های نامتعارف حین حرکت خودرو خواهد شد.
 • وظایف بلبرینگ های خودرو؛ جلوگیری از بروز سایش:
  وقتی که از یک بلبرینگ با کیفیت برای انتقال قدرت نیرو استفاده شود، در حقیقت جلوگیری بسیار موثری از بروز سایش نیز انجام شده است. استفاده از بلبرینگ درجه یک باعث می شود تا قطعات خودرو حین حرکت و انتقال قدرت، دچار آسیب و سایش نشوند. زیرا بلبرینگ از ایجاد خوردگی و از تماس‌های تحلیل رونده بین قطعات جلوگیری به عمل می آورد.

بلبرینگ خودرو چیست؟

شبیه سازی کاربرد بلبرینگ ماشین

برای پی بردن به کاربرد بلبرینگ ماشین و اهمیت این قطعه در خودرو، از یک مثال که درک این پدیده فیزیکی را ملموس تر می کند بهره می بریم. موقعیتی را فرض کنید که می خواهید یک شیء را حمل کنید. به دلیل سنگین بودن بار، نمی توانید به تنهایی و بدون ابزار این کار را انجام دهید. به همین خاطر به فکر یک راهکار می گردید تا نیرویی که شما صرف می کنید را چند برابر به جسم منتقل کند و همچنین ممکن است به این فکر بیفتید از غلتک استفاده کنید که علاوه بر بحث نیرو، کمترین اصطکاک نیز ایجاد گردد. حال از شما می خواهیم که همین فضا را درون سیستم یک خودرو متصور شوید؛ یک سیستم بسیار پیچیده با اجزای کوچک و بزرگ که هر کدام به یکدیگر متصل هستند. در خودرو نیرو تولید و به دیگر قطعات منتقل می شود. همانطور که شما به دنبال یک راه حل برای سهولت کار می گشتید، طراحان خودرو نیز به فکر افتادند و قطعه ای به نام بلبرینگ را برای مشکل از پیش تعیین شده تولید کردند. در ادامه مقاله با دیجی برینگ همراه باشید تا با کاربرد بلبرینگ خودرویی آشنا شوید.

علامت خرابی بلبرینگ در خودرو

یکی از نشانه های خرابی بلبرینگ در خودرو، قفل شدن لاستیک ها است که باعث در رفتن چرخ ها نیز می شود. اگر قصد چک کردن ماشین خود را دارید، دو الی سه ماه یک بار، زیر خودرو خود را یک جک بزنید و چرخ های خودرو را با دست خود بچرخانید. اگر که به دنبال چرخاندن چرخ ها، صدای تقه زدن شنیدید و یا این که مشاهده کردید چرخ ها لق می زنند، حتما نسبت به تعویض بلبرینگ چرخ خودرو اقدام کنید. برای آشنایی با نحوه انتخاب بلبرینگ و کسب اطلاعات تخصصی درباره این محصول با کارشناسان ما در دیجی برینگ در تماس باشید.

وظیفه بلبرینگ در خودرو 

وظیفه بلبرینگ در خودرو بسیار گسترده است؛ تاجایی که بیشتر از 100 عدد بلبرینگ در قطعات و بخش های مختلف خودرو وجود دارد؛ پس اگر بخواهیم به پرسش بلبرینگ کجای خودرو است، پاسخ دهیم، باید بگوییم بلبرینگ در همه جای خودرو و در همه عملکردهای ماشین، حضور پررنگی دارد و در واقع بلبرینگ قطعه ایست که وظایف زیادی را در خودرو ایفا می کند و باعث بهبود روند انتقال نیرو و در نهایت حرکت خودرو می شود. این قطعه که به اندازه کف دست است، عملکردی بسیار مهم و حیاتی دارد. در ساختار بلبرینگ چند عدد توپ یا گوی در کنار هم درون یک رینگ قرار دارند و قابلیت لغزندگی بالا و اصطکاک بسیار کمی دارند. شاید برایتان سوال شود که کاربرد بلبرینگ در کدام قسمت های خودرو است. در پاسخ باید گفت که در هر قسمت از ماشین که فرایند انتقال نیرو انجام می شود و در نتیجه اصطکاک و اتلاف انرژی بالاست، بلبرینگ وارد عمل می شود. غلتک های بلبرینگ معمولا با گریس روانکاری می شوند تا بیشترین لغزندگی و کیفیت عمل را برای سیستم به وجود بیاورند.

وظیفه بلبرینگ در خودرو

بلبرینگ ها انواع متفاوتی دارند و هر کدام با توجه به شمای ظاهری و اندازه رینگ و گوی ها، در خودرو انجام وظیفه می کنند. علاوه بر موارد ذکر شده در مورد کاربرد آن ها، بلبرینگ به دلیل جنس رینگ (کنس)، ساچمه ها و قفسه آن ها پایداری بسیار زیادی دارند. جنس قسمت های گفته شده معمولا از ورق فولاد است و همانطورکه می دانید فولاد از مقاوم ترین آلیاژهای موجود است. به همین دلیل بلبرینگ ها در برابر فشار و ضربه هایی که طی فرایند انتقال نیرو به آن وارد می شود، بسیار مقاومت نشان می دهند و آن ها را تحمل می کنند. نیرو معمولا از جهت شعاعی و محوری به بلبرینگ وارد می شود و کاربرد بلبرینگ خودرو این است که نیرو را به قطعه بعدی منتقل کند. همانطور که گفته شد هر نوع بلبرینگ در قسمت خاصی از سیستم خودرو نصب می شود. یکی از دلایل این حرف مربوط به نیروهای شعاعی و محوریست که برخی از بلبرینگ ها تحمل بار شعاعی، برخی بار محوری و بعضی دیگر نیز قابلیت تحمل هر دو نیرو را دارند. به همین جهت در انتخاب نوع بلبرینگ، اندازه و کارکرد آن باید به شدت دقت کرد. در غیر این صورت ممکن است که به خودرو شما آسیب جدی وارد شود و اتفاقات ناخوشایندی رخ بدهد. در ادامه شما را با طرز کار بلبرینگ خودرو آشنا می کنیم.

کاربرد بلبرینگ در خودرو

بلبرینگ خودرو کجاست و چگونه کار می کند؟

بلبرینگ خودرو کجاست؟ هما ن طور که گفته شد، بلبرینگ در قسمت هایی کاربرد دارد که انتقال نیرو و جلوگیری از اصطکاک اهمیت بیشتری دارد و چرخ های ماشین از بهترین مثال ها در این زمینه است. نیرو از جانب دیفرانسیل به میل گاردون و از میل گاردون به شفت و نهایتاً به چرخ می رسد. بلبرینگ های چرخ وظیفه دارند که نیرو را از جانب شفت دریافت و به چرخ ها منتقل کند. شفت درون بلبرینگ قرار می گیرد و با چرخش شفت، بلبرینگ نیز به حرکت می افتد و فرایند حرکت را آسان تر می کند. معمولا توپ های بلبرینگ با گریس روانکاری می شود تا با کمترین اتلاف انرژی و اصطکاک مواجه شویم. با این توصیفی که از بلبرینگ داشتیم، اهمیت نقش بلبرینگ در خودرو برای ما واضح تر می شود. 
بعد از این تفاسیر نوبت به خرید مناسب ترین بلبرینگ برای خودرو می رسد. فروشگاه دیجی برینگ عرضه کننده مرغوب ترین انواع بلبرینگ و رولبرینگ برای صنایع متفاوت است. این مجموعه با وارد کردن بهترین محصولات از بزرگ ترین تولیدکنندگان در سرتاسر جهان بازار گرمی برای این محصولات به وجود آورده است و در صدد است که با کیفیت ترین محصولات را در اختیار مشتریان قرار بدهد. همین حالا دست به کار شوید و محصولات مورد نیاز خود را از طریق فروشگاه اینترنتی دیجی برینگ سفارش بدهید.

 

دیجی برینگ عرضه انواع بلبرینگ ماشین

وب سایت فروشگاهی دیجی برینگ اقدام به عرضه انواع بلبرینگ های مناسب ماشین با کیفیت بسیار عالی و قیمت مناسب نموده است. کاربرد بلبرینگ در خودرو، به عنوان یکی از قطعه های حیاتی برای ادامه حرکت ماشین، بهبود عملکرد خودرو و در حفظ سلامت سرنشینان اهمیت بسیار ویژه و نقش ارزنده‌ ای ایفا می کند؛ بنابراین حتما باید از جنس با کیفیت و درجه یک تولید شده باشد. یکی از نشانه های خرابی بلبرینگ قفل شدن لاستیک ها است که باعث در رفتن چرخ ها نیز می شود. اگر قصد چک کردن ماشین خود را دارید، دو الی سه ماه یکبار، زیر خودرو خود را یک جک بزنید و چرخ های خودرو را با دست خود بچرخانید. اگر که به دنبال چرخاندن چرخ ها، صدای تقه زدن شنیدید و یا این که مشاهده کردید چرخ ها لق می زنند، حتما نسبت به تعویض بلبرینگ چرخ خودرو اقدام کنید. برای آشنایی با نحوه انتخاب بلبرینگ و کسب اطلاعات تخصصی درباره این محصول با بخش مقالات دیجی برینگ همراه باشید.
انواع مختلف بلبرینگ های شیار عمیق و… که به منظور استفاده در خودرو استفاده می ‌شوند در فروشگاه دیجی برینگ عرضه شده اند. اگر قصد خرید بلبرینگ یه صورت عمده یا جزئی داشته باشید، می ‌توانید از طریق لینک ‌های ارتباطی با کارشناسان فروش ما نیز در تماس باشید تا شما را در مورد نوع بلبرینگ مورد نیازتان راهنمایی کنند و بهترین نوع این محصول را با عالی ترین کیفیت و پایین ترین قیمت در اختیار شما قرار بدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *