یکی از قطعات به کار رفته در خودروها که ایمنی بسیار بالایی دارد، لنت ترمز است. اهمیت بسیار بالای ترمز و تجهیزات به کار رفته در این سیستم به شکلی است که در تولید قطعات آن دقت و حساسیت بالایی به خرج داده می‌ شود. به همین علت لنت ترمز نیز از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار می گیرد. به عنوان مثال ممکن است شما نیز تاکنون با این سوال مواجه شده باشید که چرا لنت ها شیاردار تولید می‌ شوند. مهندسین و متخصصین ساخت قطعات خودروها و سیستم های ایمنی با توجه به اینکه هنگام استفاده مداوم از ترمز و درگیر شدن لنت ها به دنبال راهکاری برای خنک شدن لنت بودند، قرار دادن شیار را بهترین و کاربردی ترین گزینه یافتند. اگر دقت کرده باشید در برخی از مسیرهای صعب العبور که نیاز مداوم به استفاده از ترمز و درگیر کردن لنت ها وجود دارد، با بوی سوختگی، خصوصاً در ماشین آلات سنگین مواجه می شوید. علت این امر افزایش بیش از حد دمای لنت ترمز است. به همین علت قرار دادن شیار در لنت ترمز کمک می‌ کند تا دمای این قطعه به بهترین شکل پایین آمده و از خرابی کامل آن جلوگیری شود.

شیار وسط لنت ترمز

اگر لنت های ترمز را مشاهده کنید، در گوشه های آن ها و در وسط لنت، شیارها و برش هایی را مشاهده خواهید کرد. هر کدام از خطوط و چمفرهای قرار گرفته شده بر روی لنت ترمز، به دلایل خاصی نصب شده‌ اند. به عنوان مثال چمفر یا پخ قرار گرفته شده در گوشه های لنت ترمز به کاهش میزان نویز کمک فراوان خواهد کرد. علاوه بر این، خطوط قرار گرفته شده و پخ برشی زاویه دار، منجر به تعامل صفحه دیسک و لبه ها می‌ شود. در عین حال مهم ترین برش و شیاری که در لنت ترمز مشاهده می کنید، در وسط آن قرار دارد. در کنار اینکه شیار وسط ترمز منجر به خنک شدن هر چه بهتر لنت خواهد شد، این شیار به‌ عنوان منفذی برای خروج گازهای تولید شده و گرد لنت نیز محسوب می شود. استفاده مداوم از ترمز و درگیر کردن لنت ها منجر به تولید گرد و گازهای مختلفی در اطراف لنت و سیستم ایمنی ترمز می شود و شیار قرار گرفته شده در وسط لنت به عنوان یک راه خروج ایده آل برای موارد بیان شده به هنگام ترمز گیری قرار دارد. در عین حال یکی دیگر از مهم ترین کاربردهای شیار لنت ترمز، جلوگیری از احتمال شیشه کردن لنت است. با توجه به اصطکاک به وجود آمده بین لنت و لبه های سیستم ایمنی و ترمز، چنانچه از ساز و کار مطمئن برای جلوگیری از ساییدگی و شیشه کردن لنت ترمز استفاده نشود، مشکلات عدیده ای در این سیستم مشاهده خواهیم کرد. به همین علت شیار قرار گرفته شده در لنت ترمز علاوه بر جلوگیری از شیشه کردن لنت به خوبی می‌ تواند منجر به افزایش قدرت ترمزگیری شود.

شیار وسط لنت ترمز

شیار وسط لنت ترمز به چه دردی می خورد

مواردی که بیان کردیم به عنوان مهم ترین دلایل قرار گرفتن شیار وسط لنت ترمز شناخته می شوند. با توجه به اهمیت بسیار بالای ترمز و قطعات به کار رفته در آن، تولید کنندگان قطعات و متخصصین این صنعت با حساسیت بسیار بالایی به طراحی و تولید لنت ترمز رو می آورند. به همین علت قرار دادن شیار در لنت ترمز منجر به افزایش کیفیت قطعات، جلوگیری از شیشه کردن لنت و خروج گرد و گازهای تولید شده از سیستم ترمز به هنگام ترمز گیری می ‌شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، در سایت دیجی برینگ جستجو کنید و هر چه را که می خواهید بیابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *