در میان انواع مختلف بلبرینگ ها که در صنایع متفاوت از جمله صنایع خودرو سازی، صنایع ساخت ماشین آلات سنگین و همچنین صنایع تولید ماشین آلات صنعتی کاربرد دارند؛ بلبرینگ چشمی تقریبا یکی از جدیدترین آن ها است. این بلبرینگ در صنایع مختلف از جمله خودروسازی کاربرد دارد. ویژگی های خاص و منحصر به فرد این بلبرینگ باعث شده‌ اند تا به راحتی و در کوتاه مدت جای خود را در صنعت خودروسازی باز کند. یکی از ویژگی ‌های خاص و منحصر به فرد این نوع بلبرینگ آسان بودن نصب آن است. علاوه بر آن به دلیل اینکه بلبرینگ چشمی قابلیت حمل بار را هم به صورت محوری و هم به صورت شعاعی دارا است آن را در دسته بلبرینگ های پر کاربرد جای داده ‌اند. البته لازم به ذکر است که بلبرینگ چشمی ویژگی ‌ها و خصوصیات منحصر به فرد دیگری نیز دارد که از جمله آن ها می توان به سهولت نصب آن، کاهش میزان اصطکاک و همچنین قابلیت حمل بارهای سنگین نام برد. در ادامه این مقاله ما به صورت تخصصی تر با ساختار بلبرینگ چشمی و کاربردهای آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

بلبرینگ چشمی چیست؟

ساختار بلبرینگ چشمی

اگر بخواهیم در مورد ساختار فیزیکی و شکل ظاهری بلبرینگ چشمی صحبت کنیم باید آن را اینگونه توصیف کنیم:
بلبرینگ چشمی دقیقا شبیه به یک گوی فلزی است که در داخل یک کاسه قرار دارد. این نوع بلبرینگ در سایزهای متفاوتی از جمله 1.2 اینچ، 5.8 اینچ، 1 اینچ و 1.4-1 اینچ تولید می شود. ساختار ظاهری این نوع بلبرینگ تقریبا همانند یاتاقان است. همانطور که قبلا هم گفتیم این نوع بلبرینگ همچون کاسه است که در داخل آن یک گوی فلزی وجود داشته باشد. این گوی فلزی هرزگرد است و به صورت معکوس حرکت می کند. به دلیل ساختار خاص و منحصر به فرد بلبرینگ های چشمی این محصول را در مکانیزم هایی که نیرو هم به صورت شعاعی و هم به صورت محوری وارد می شود استفاده می کنند. ساختار بلبرینگ های چشمی می تواند از لحاظ جنس و متریال با یکدیگر متفاوت باشد. به همین جهت نیز قیمت ‌گذاری آن ها نیز در فروشگاه های مختلف تفاوت های چشمگیری با یکدیگر دارند. قبل از اینکه در مورد قیمت بلبرینگ چشمی مطلع شوید در درجه اول باید به نوع کاربرد آن و همچنین جنس متریال اولیه این محصول توجه داشته باشید. در درجه دوم برند و شرکت تولید کننده بلبرینگ بسیار حائز اهمیت بوده و در صورتی که این محصول در برندهای معتبر و در شرکت‌های معتبر تولید شده باشد قطعا قیمت ‌گذاری آن نیز نسبت به محصولات غیر برند بیشتر خواهد بود.

ساختار بلبرینگ چشمی

کاربرد بلبرینگ چشمی

انواع مختلف بلبرینگ چشمی بسته به جنس متریال اولیه آن ها کاربردهای مختلفی نیز دارند. به عنوان مثال این بلبرینگ ها می توانند از سه جنس مختلف تولید شوند. یکی از جنس های پرکاربرد در تولید بلبرینگ چشمی جنس کروم استیل است. البته این علاوه بر کروم استیل، این محصول را با جنس استنلس استیل نیز تولید می کنند. بلبرینگ های چشمی پلاستیکی نیز از جمله بلبرینگ های پرکاربرد می باشند که تولید آن ها امروزه افزایش پیدا کرده است. اما اگر بخواهیم در مورد کاربرد اصلی بلبرینگ های چشمی صحبت کنیم باید به صنعت خودروسازی اشاره کنیم. قبلا به شما یادآور شده بودیم که از بلبرینگ چشمی می توانند در مکانیزم هایی که نیرو هم به صورت شعاعی و هم به صورت محوری وارد می شود استفاده کرد. یکی از این موارد؛ کاربرد وسیع بلبرینگ چشمی در فرمان خودرو است که از آن با نام سیبک خودرو نیز زیاد می شود. مقاومت و دوام بلبرینگ چشمی در این مورد بسیار بالا است. اما زمانی که شما رانندگی را با سرعت بسیار بالا در دست انداز ها تجربه کنید و یا اینکه خودرو شما تصادفات شدید داشته باشد امکان خرابی این بلبرینگ نیز وجود خواهد داشت. در صورتیکه بلبرینگ شما شکسته شود و یا آسیب ببیند امکان دارد که این مشکل باعث هرزگردی فرمان و عدم فرمان پذیری خودرو شما شود. در این صورت دیگر امکان رانندگی وجود نخواهد داشت و خطرات جانی سرنشینان خود را تهدید خواهد کرد. بنابراین باید حتما نسبت به این قطعه حساسیت کافی داشته باشید و نشانه های خرابی و شکستگی آن را به صورت کامل بشناسید تا در صورت بروز هر مشکل از پیشرفت آن جلوگیری به عمل آورید و از به بار آمدن خسارات غیر قابل جبران پیشگیری کنید.
شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با بلبرینگ چشمی با کارشناسان ما در دیجی برینگ تماس گرفته و در صورت نیاز قبل از خرید مشاوره رایگان دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *