بلبرینگ چشمی چیست؟ در میان انواع مختلف بلبرینگ ها که در صنایع متفاوت از جمله صنایع خودرو سازی، صنایع ساخت ماشین آلات سنگین و همچنین صنایع تولید ماشین آلات صنعتی کاربرد دارند؛ این بلبرینگ با طراحی ویژه خود، بلبرینگی خاص برای کاربردهایی است که باید ناهمراستایی بار وارده تحمل کند. . این جمله  را میتوان به عنوان یک جواب کلی برای  سوال بلبرینگ چشمی چیست در نظر گرفت. این بلبرینگ در صنایع مختلف از جمله خودروسازی کاربرد دارد. ویژگی های خاص و منحصر به فرد این بلبرینگ باعث شده‌ اند تا به راحتی و در کوتاه مدت جای خود را در صنعت خودروسازی باز کند و کاربرد بلبرینگ چشمی به اندازه چشم گیری رشد کند.

مشخصات بلبرینگ چشمی

یکی از ویژگی ‌های خاص و منحصر به فرد این نوع بلبرینگ آسان بودن نصب آن است. علاوه بر آن به دلیل اینکه این نوع بلبرینگ قابلیت حمل بار را هم به صورت محوری و هم به صورت شعاعی دارا است آن را در دسته بلبرینگ های پر کاربرد جای داده ‌اند. البته لازم به ذکر است که بلبرینگ های نوع چشمی ویژگی ‌ها و خصوصیات منحصر به فرد دیگری نیز دارند و کاربرد بلبرینگ چشمی بیشتر از این چند مورد است . که از جمله آن ها می توان به سهولت نصب آن، کاهش میزان اصطکاک و همچنین قابلیت حمل بارهای سنگین نام برد. تمام توضیحات این پارگراف را میتوان به عنوان جوابی مناسب و  دقیق برای سوال بلبرینگ چشمی چیست دانست. البته  در ادامه این مقاله ما به صورت تخصصی تر با ساختار بلبرینگ چشمی و کاربردهای آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

ساختار بلبرینگ چشمی چیست؟

اگر بخواهیم در مورد مشخصات بلبرینگ چشمی  بگوییم میتوان از ساختار فیزیکی و شکل ظاهری این بلبرینگ صحبت کنیم باید آن را اینگونه توصیف کنیم:
بلبرینگ چشمی دقیقا شبیه به یک گوی فلزی است که در داخل یک کاسه قرار دارد. این نوع بلبرینگ در سایزهای متفاوتی از جمله ۱,۲ اینچ، ۵.۸ اینچ، ۱ اینچ و ۱.۴-۱ اینچ تولید می شود. مشخصات بلبرینگ چشمی   از نظر ظاهری تقریبا همانند یاتاقان است. همانطور که قبلا هم گفتیم این نوع بلبرینگ همچون کاسه است که در داخل آن یک گوی فلزی وجود داشته باشد. این گوی فلزی هرزگرد است و به صورت معکوس حرکت می کند. به دلیل ساختار خاص و منحصر به فرد بلبرینگ های چشمی این محصول را در مکانیزم هایی که نیرو هم به صورت شعاعی و هم به صورت محوری وارد می شود استفاده می کنند. ساختار بلبرینگ های چشمی می تواند از لحاظ جنس و متریال با یکدیگر متفاوت باشد. به همین جهت نیز قیمت ‌گذاری آن ها نیز در فروشگاه های مختلف تفاوت های چشمگیری با یکدیگر دارند. قبل از اینکه در مورد قیمت این نوع بلبرینگ مطلع شوید در درجه اول باید به نوع کاربرد آن و همچنین جنس متریال اولیه یا به اصطلاح به مشخصات بلبرینگ چشمی توجه داشته باشید. در درجه دوم برند و شرکت تولید کننده بلبرینگ بسیار حائز اهمیت بوده و در صورتی که این محصول در برندهای معتبر و در شرکت‌های معتبر تولید شده باشد قطعا قیمت ‌گذاری آن نیز نسبت به محصولات غیر برند بیشتر خواهد بود.

مشخصات بلبرینگ چشمی

کاربرد بلبرینگ چشمی

کاربرد بلبرینگ چشمی با توجه به  متریال متفاوتی که وجود دارد تغییر می کند. مشخصات بلبرینگ چشمی یکسان نیست و انواع مختلفی از بلبرینگ نوع چشمی وجود دارد. به عنوان مثال این بلبرینگ ها می توانند از سه جنس مختلف تولید شوند. یکی از جنس های پرکاربرد در تولید بلبرینگ چشمی جنس کروم استیل است. البته این علاوه بر کروم استیل، این محصول را با جنس استنلس استیل نیز تولید می کنند.

اگر بخواهیم برای تفاوت های کاربرد بلبرینگ چشمی مثال بزنیم میتوان به این توجه کرد که میانگین دمای کاری بلبرینگ چشمی از جنس استنلس استیل با میانگین دمای همین بیرینگ از جنس کرومیک استیل تفاوت دارد و همین باعث می شود که این دو در شرایط مختلفی کارا باشند.

بلبرینگ های چشمی پلاستیکی نیز از جمله بلبرینگ های پرکاربرد می باشند که تولید آن ها امروزه افزایش پیدا کرده است. اما اگر بخواهیم در مورد اصلی ترین کاربرد بلبرینگ چشمی صحبت کنیم باید به صنعت خودروسازی اشاره کنیم.

مشخصات بلبرینگ چشمی در فرمان خودرو

مشخصات بلبرینگ چشمی باعث شده تا بهره گیری از این بلبرینگ در فرمان خودرو بسیار کارا باشد. قبلا در پاسخ به سوال بلبرینگ چشمی چیست به شما یادآور شده بودیم که از این محصول می توانند در مکانیزم هایی که نیرو هم به صورت شعاعی و هم به صورت محوری وارد می شود استفاده کرد. یکی از این موارد؛ کاربرد بلبرینگ چشمی در فرمان خودرو است که از آن با نام سیبک خودرو نیز زیاد می شود. مقاومت و دوام بلبرینگ چشمی در این مورد بسیار بالا است. اما زمانی که شما رانندگی را با سرعت بسیار بالا در دست انداز ها تجربه کنید و یا اینکه خودرو شما تصادفات شدید داشته باشد امکان خرابی این بلبرینگ نیز وجود خواهد داشت. در صورتیکه بلبرینگ شما شکسته شود و یا آسیب ببیند امکان دارد که این مشکل باعث هرزگردی فرمان و عدم فرمان پذیری خودرو شما شود. در این صورت دیگر امکان رانندگی وجود نخواهد داشت و خطرات جانی سرنشینان خود را تهدید خواهد کرد. بنابراین باید حتما نسبت به این قطعه حساسیت کافی داشته باشید و نشانه های خرابی و شکستگی آن را به صورت کامل بشناسید تا در صورت بروز هر مشکل از پیشرفت آن جلوگیری به عمل آورید و از به بار آمدن خسارات غیر قابل جبران پیشگیری کنید.

کاربرد بلبرینگ چشمی

تا به اینجا باید متوجه شده باشید که بلبرینگ چشمی چیست. شما عزیزان می توانید در صورت داشتن هرگونه سوال و یا مشکل با کارشناسان مجرب دیجی برینگ تماس حاصل کنید. دیجی برینگ با بیش از دو دهه تجربه در واردات انواع بلبرینگ  توانسته است به یکی از معتبر ترین فروشگاه های ایران تبدیل شود و شما عزیزان می توانید در زمینه خرید هرگونه بلبرینگ و رولبرینگ به ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *