یکی از پرتکرار ترین و ابتدایی ترین سوالات حوزه صنعت این است که یاتاقان چیست و چه کاربردی دارد؟ دانستن پاسخ این سوال کمک می کند تا بهتری صنعت و کارکرد قطعات صنعتی را بشناسید چرا که کارکرد صنعت در گرو  نحوه عملکرد یاتاقان  ها است. در طراحی یک خودرو و یا یک ماشین مکانیکی تعداد زیادی قطعه مختلف به‌کاررفته است که منجر به راه‌اندازی آن ماشین می‌شود و نبود هر یک از آن قطعات عملکرد سیستم را متوقف و مختل می‌کند. یکی از قطعاتی که در خودروها و ماشین‌آلات صنعتی عموماً تعبیه شده است و نقش مهمی را ایفا می‌کند، یاتاقان است. بتدایی‌ترین مفهوم کلی و شرح طرز کار یاتاقان این است که این قطعات موجب حرکت راحت و بی اصطکاک سایر قطعات می شوند یا به عبارت دیگر تقریبا در تمام  دستگاها و تجهیزات متحرک قطعات فلزی که شامل دو قطعه هستند بدون هیچ مزاحمتی توسط سایر قطعات میانی متحرک یا همان یاتاقان ها در حال چرخش یا حرکت خطی روی یکدیگر هستند. در این مقاله قصد داریم به این پرسش که یاتاقان چیست و چه کاربردی دارد؟ پاسخ بدهیم.

یاتاقان چیست؟

در جواب این سوال که یاتاقان چیست و چه کاربردی دارد؟ می توان ماشین ها و دستگاه های مختلفی را  به عنوان مثال شرح داد اما یکی از محبوب ترین  و ملموس ترین مثال ها خودرو ها هستند. دو قطعه در موتور خودرو وجود دارند به نام‌های میل‌لنگ و دسته پیستون که نقش و وجود یاتاقان برای اتصال آن‌ها ضروری است و کاربرد یاتاقان  این است که این دو بخش را به یکدیگر متصل می‌نماید. میل‌لنگ و دسته پیستون در حین کار یکدیگر را دچار آسیب و سایش می‌کنند. نحوه کارکرد یاتاقان  این گونه است که از بروز چنین مشکلاتی میان این دو قطعه جلوگیری نماید.
بلبرینگ  و رولبرینگ نیز  نوعی یاتاقان است که موجب تسهیل حرکت دورانی قطعات و کاهش اصطکاک و تحمل بیشتر بارهای وارده می شود.

یاتاقان چیست

کاربرد یاتاقان

یاتاقان کاربردهای فراوانی دارد؛ مخصوصاً در ماشین‌هایی مکانیکی و یا صنعتی. یکی از  انواع متنوع کاربرد یاتاقان  قرارگرفتن میان قطعات و محکم نمودن اتصالات بین آن‌ها است که می‌توان این کاربرد را مهم‌ترین کاربرد یاتاقان قلمداد نمود. کاربرد یاتاقان در خودرو این است که در چند بخش مختلف در درون پیستون قرار گرفته است و در محل قرارگیری میل‌لنگ وظیفه واریز روغن را برای روغن‌کاری میل‌لنگ ایفا کند. اصولاً خودروهایی که چهارسیلندر دارند، یاتاقان در موتور آن‌ها تعبیه شده است. روغن‌کاری میل‌لنگ توسط یاتاقان به‌وسیله سوراخ‌ها یا همان شیارهای روی یاتاقان صورت می‌پذیرد.
با توجه به طرز کار یاتاقان و نیاز صنعت به این  عملکرد، آنها کاربردهای و نقش  زیادی در تامین رفاه  و پیشرفت بشر  دارند . یکی دیگر  از کاربردهای دیگر آن قرارگرفتن قطعات فلزی به‌صورت بسیار محکم در کنار یکدیگر است، همان‌طور که در ابتدای پاراگراف قبل نیز به این موضوع اشاره شد در ماشین‌های مکانیکی و حتی صنعتی یاتاقان نقش‌های زیادی ایفا می‌کند؛ زیرا هر قطعه فلزی که قصد داشته باشد بر روی قطعه فلزی دیگر حرکت دورانی انجام دهد بایستی از یک قطعه مانند یاتاقان کمک بگیرد. جلوگیری از خوردگی و سایش قطعات نیز از دیگر ویژگی ها یا کاربرد یاتاقان است.
قطعات تشکیل‌دهنده یاتاقان های دورانی یا بلبرینگ نیز شامل دو یا چند حلقه است که این قطعه را از سایر قطعات ماشین‌ها متمایز می‌کند و میزان بزرگی حلقه در ماشین‌های صنعتی مختلف متفاوت است.

کاربرد یاتاقان

نحوه کارکرد یاتاقان ها

نحوه کارکرد یاتاقان به صورت کلی در بخش های قبلی این مقاله گفته شد اما در این بخش میخواهیم نحوه عملکر یاتاقان را به صورت دقیق توضیح بدهیم. به صورت کلی زمانی که دو فلز بر روی یکدیگر حرکت انجام میدهند به دلیل نداشتن صافی سطح و یا پرداخت کاری ضعیف و اصطکاک، پدیده ای به اسم سایش رخ میدهد که باعث خرابی سریع و آسیب دیدن قطعات میشود. یاتاقان ها با داشتن صافی سطح بسیار خوبی که دارند مقدار سایش و اصطکاک را به کمترین حالت ممکن میرسانند و این اصلی ترین وظیفه و طرز کار یاتاقان میباشد. به طور مثال هنگام برخورد میل لنگ خودرو با بلوک سیلندر خودرو، وجود قطعه ای با صافی سطح خوب که از سایش جلوگیری کند بسیار مهم است که در اینجا ما به اهمیت نحوه عملکرد یاتاقان پی میبریم. با بهتر شدن صافی سطح و همچنین کم شدن اصطکاک مقدار سایش و خوردگی در میان دو قطعه کمتر شده و میتوان از این دو قطعه در مدت زمان بیشتری استفاده کرد. کاربرد یاتاقان به صورت دقیق همین است و کار اصلی ای که یک یاتاقان انجام میدهد جلوگیری از سایش بیش از حد است. این پاراگراف را میتوان یک توضیح خوب و کامل برای معرفی کاربرد یاتاقان در نظر گرفت.

بلبرینگ و رولبرینگ نیز زیرمجموعه‌های یاتاقان هستند که بسته به نوع ساختار به‌صورت ساچمه‌ای و یا چرخ‌دنده‌ای از یاتاقان برای تسهیل عملکرد سیستم کمک می‌گیرند. اما به صورت کلی نحوه عملکرد آنها با نحوه عملکرد یاتاقان شباهت بسیار زیاد و اساسی ای دارد و در حرکات دورانی که در بسیاری از تجهیزات وجود دارد به کاهش اصطکاک و سایش کمک می کند.
طرز کار یاتاقان

معرفی کاربرد یاتاقان – خرید از فروشگاه اینترنتی دیجی برینگ

پس  از معرفی کاربرد یاتاقان ها اهمیت تهیه قطعه با کیفیت را درک کرده اید. چراکه کاربرد یاتاقان پشتیبانی از حرکت است و هیچ دستگاهی بدون تحرکات بهینه کارایی حداکثری  نداشته و  از کار می افتد.

بلبرینگ و رولبرینگ نیز زیرمجموعه‌های یاتاقان هستند که بسته به نوع ساختار به‌صورت ساچمه‌ای و یا چرخ‌دنده‌ای از یاتاقان برای تسهیل عملکرد سیستم کمک می‌گیرند.
فروشگاه اینترنتی دیجی برینگ مرجع انتخاب و پخش یاتاقان و بلبرینگ در انواع مختلف از جمله  یاتاقان‌های صنعتی می‌باشد. باتوجه‌به سابقه چندین‌ساله این شرکت در واردات و تأمین و عرضه این محصولات شما می‌توانید باتوجه‌به سابقه درخشان این شرکت به‌راحتی با ارائه اطلاعات اولیه درباره بلبرینگ و یا رولبرینگ صنعتی موردنظر خود آن را به‌صورت اینترنتی از این طریق تهیه نمایید. همچنین درصورتی‌که اطلاعات چندانی در خصوص چگونگی انواع این محصولات و کاربردهای آن‌ها ندارید، می‌توانید با مراجعه به وبلاگ فروشگاه از تفاوت‌ها و کاربردهای مختلف این محصولات آگاهی یابید. امیدواریم که پس از مطالعه این مقاله متوجه شده باشید که یاتاقان چیست؟ و از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

دو قطعه در موتور خودرو وجود دارند به نام‌های میل‌لنگ و دسته پیستون که نقش و وجود یاتاقان برای اتصال آن‌ها ضروری است و این دو بخش را به یکدیگر متصل می‌نماید. میل‌لنگ و دسته پیستون در حین کار یکدیگر را دچار آسیب و سایش می‌کنند. مأموریت قطعه‌ای مثل یاتاقان این است که از بروز چنین مشکلاتی میان این دو قطعه جلوگیری نماید.
بلبرینگ نوعی یاتاقان است که به‌وسیله چرخ‌دنده میل‌لنگ را کنترل می‌کند که کاربردهای متفاوتی دارد و رولبرینگ نیز از یک یاتاقان و ساچمه تشکیل گردیده که در بازه شعاعی حلقه یاتاقان چرخش می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *