ساچمه بلبرینگ از اصلی ترین بخش ها  و مهم ترین و کاربردی ترین فاکتور تشکیل دهنده بیرینگ (بلبرینگ و رولبرینگ) ها به حساب می آید. شکل ساچمه در بیرینگ مشخص کننده نوع بیرینگ (بلبرینگ و رولبرینگ) است. بلبرینگ ساچمه ای انواع مختلفی دارد که در ادامه به طورکامل با آنها آشنا خواهید شد. در واقع راحت ترین روش تشخیص و شناسایی نوع بیرینگ ها، توجه به شکل و نوع ساچمه بلبرینگ است. متخصصان و حتی مصرف کنندگان می توانند تنها با کمی تحقیق، نوع و به دنبال آن ویژگی های متعددی از برینگ را از شکل ساچمه بلبرینگ یا رولبرینگ تشحیص دهند. لازم به توضیح است بلبرینگ ها در واقع نوعی از بیرینگ ها با ساچمه کروی هستند، اما به اشتباه به رولبرینگ ها نیز بلبرینگ میگویند. در این مطلب از دیجی برینگ بر آن شده ایم تا برای شما شرح دهیم که ساچمه بلبرینگ چیست و انواع ساچمه بلبرینگ کدام است؟ پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. 

ساچمه بلبرینگ چیست؟

تفاوت انواع ساچمه بلبرینگ و دسته بندی آن

به طور کلی ساچمه در بیرینگ ها به دو دسته شامل ساچمه های بکار رفته در بلبرینگ و ساچمه های مورد استفاده در رولبرینگ ها تقسیم می شود. این اصلی ترین دسته بندی انواع ساچمه بلبرینگ است که بر اساس شکل ظاهری آن که اتفاقا مهم ترین عامل تعیین کننده کارایی بلبرینگ نیز هست صورت می پذیرد. ساچمه بلبرینگ و رولبرینگ نقش بسیار مهمی در ساختار هر یک داشته و مقاومت و کیفیت بالای آنها سبب عملکرد بهتر انواع بیرینگ ها می شود. اگر قصد خرید ساچمه بلبرینگ دارید بهتر است انواع ساچمه را برای انتخابی هوشمندانه تر بشناسید. در ادامه در خصوص ارتباط معنایی ساچمه بلبرینگ ها و کلمه بال و رول در برینگ ها توضیح خواهیم داد.

ارتباط معنایی کلمات ball و roll با ساچمه در بیرینگ ها 

در اصل کلمات بال و رول ball و roll ارتباط معنایی زیادی با ساچمه در بیرینگ ها داشته و مشخص کننده همین موضوع است. در واقع کلمه بال به معنای توپ یا ساچمه گرد بوده که در ساختار انواع بلبرینگ شامل بلبرینگ شیار عمیق، بلبرینگ خود تنظیم، بلبرینگ کف گرد و بلبرینگ تماس زاویه ای بکار رفته است. نحوه قرار گیری این ساچمه ها در کنس و رینگ ها این انواع را می‌سازد و می‌‌تواند قیمت ساچمه بلبرینگ و و مهم تر از آن ویژگی های برینگ را نیز تحت تاثیر قرار دهد. رول به معنای ساچمه غلتکی (رولی) است که در انواع رولبرینگ بکار می رود و یکی از دلایل نام گذاری رولبرینگ ها هم به علت شکل ساچمه استفاده شده در ساختار آن است. ساچمه رولبرینگ اما میتواند در اشکال متفاوتی باشد که انواع رولبرینگ ها را میسازد.

ساچمه بلبرینگ

ساچمه های بلبرینگ و رولبرینگ انواع مختلفی دارند و در این مطلب دیجی برینگ به صورت کامل هر یک را برای شما شرح می دهیم؛ پس تا انتهای مطلب همراه دیجی برینگ باشید

انواع ساچمه بلبرینگ و کاربرد آنها

برای شناخت بلبرینگ ها باید ابتدا انواع ساچمه بلبرینگ را بشناسید. ساچمه بلبرینگ ها انواع مختلفی دارند، ساچمه سوزنی، ساچمه بشکه ای، ساچمه مخروطی، ساچمه استوانه ای و ساچمه گرد انواع ساچمه ها هستند که در ادامه آنها را به صورت جداگانه تعریف می کنیم.

ساچمه بلبرینگ گرد:

ساچمه های گرد یا همان ساچمه های ball رایج ترین و پر مصرف ترین نوع ساچمه در ساختار بلبرینگ ها به حساب می آیند.این نوع ساچمه ها در انواع بلبرینگ (شیار عمیق، تماس زاویه ای، کف گرد و خود تنظیم) مورد استفاده قرار می گیرند. مهم ترین ویژگی ساچمه های دایره شکل (ساچمه گرد) در بلبرینگ ها قابلیت چرخش با سرعت بالا است. یعنی وجود این نوع ساچمه ها در ساختار بیرینگ به این معنا است که بلبرینگ شما قابلیت استفاده در کاربرد های با سرعت بالا را دارد. در نتیجه خرید ساچمه بلبرینگ کروی یا گرد برای این نوع بیرینگ ها و سرعت بالا کاربرد دارد.

انواع ساچمه بلبرینگ

انواع ساچمه رولبرینگ و کاربرد آن

در ادامه به معرفی انواع ساچمه رولبرینگ ها می‌پردازیم، همراه ما باشید.

ساچمه سوزنی:

ساچمه رولبرینگ سوزنی بر خلاف گرد، کاربرد محدودتری دارد؛ البته این به این معنا نیست که کاربرد زیادی ندارد. ساچمه سوزنی در دستگاه های صنعتی به وفور استفاده می شود.
شکل ظاهری ساچمه سوزنی با ساچمه های گرد کاملا متفاوت بوده و از حالت کروی خارج شده است. ابعاد این ساچمه سوزنی نیز متفاوت است و نسبت به نوع بیرینگ ابعاد گوناگونی دارد.

قیمت ساچمه بلبرینگ

ساچمه بلبرینگ مخروطی:

ساچمه مخروطی ظاهری مخروطی شکل دارد. ساچمه بلبرینگ مخروطی به دلیل اینکه از شکل ظاهری متفاوتی برخوردار بوده، می تواند بار و فشار زیادی را تحمل کند و به راحتی آسیب نبیند. به بیرینگ هایی که ساچمه مخروطی دارند رولبرینگ مخروطی میگوییم، و لفظ بلبرینگ برای این نوع مصطلح هست اما درست نیست.

ساچمه رولبرینگ

ساچمه استوانه ای :

تمام ساچمه ها از شکل ظاهری کروی برخوردار نیستند و اصولا نباید نیز اینگونه باشد، زیرا هر یک در جای مختلفی استفاده می شود. شکل استوانه ای برخی ساچمه ها باعث شده تا به آنها ساچمه بلبرینگ استوانه ای گفته شود.
ساچمه استوانه ای نسبت به ساچمه های گرد می تواند فشار بیشتری را تحمل کند. خرید ساچمه بلبرینگ استوانه ای توسط تولیدکنندگان، برای تولید بیرینگ هایی است که باید بار شعاعی و محوری زیاد تری نسبت به بال برینگ ها تحمل کنند.  نحوه قرار گیری ساچمه استوانه ای درون قفسه نیز متفاوت بوده و با فاصله کمی از یکدیگر قرار می گیرد و همین موضوع می تواند در افزایش فرسایش آنها تاثیر زیادی داشته باشد.

خرید ساچمه بلبرینگ

ساچمه بلبرینگ بشکه ای:

یکی دیگر از انواع ساچمه بلبرینگ، نوع بشکه ای آن است. ساچمه رولبرینگ بشکه ای همانطور که از نامش پیداست، شکل ظاهری آن شبیه به بشکه است. بشکه ای نسبت به تمامی بلبرینگ هایی که تاکنون معرفی شده اند از تحمل بار و فشار بالاتری برخوردار است و برای بلبرینگ هایی که سرعت بالایی دارند نیز بسیار مناسب و کار آمد است.
شکل ظاهری ساچمه بشکه ای تقریبا شبیه به بلبرینگ های استوانه ای است، اما یک تفاوت اساسی در نحوه قرار گیری آنها درون بلبرینگ وجود دارد. ساچمه بلبرینگ بشکه ای با فاصله مناسب از یکدیگر قرار می گیرند، اما ساچمه های استوانه ای همانطور که گفته شد هیچ فاصله ای ندارند و فرسایش آنها زودرس است.

لیست قیمت ساچمه بلبرینگ

پر کاربرد ترین ساچمه رولبرینگ و بلبرینگ کدام است؟

همانطور که هر یک از ساچمه ها را برای شما شرح دادیم، کارکرد هر کدام با دیگری متفاوت است. اما به طور کلی می توان گفت که با وجود انواع شکل و نوع ساچمه ها ساچمه گرد و ساچمه سوزنی دو نوعی از ساچمه ها هستند که استفاده از آنها را می توان در انواع و اقسام بلبرینگ و رولبرینگ مشاهده کرد و پرکاربرد ترین انواع ساچمه رولبرینگ و بلبرینگ هستند.
شما در سایت دیجی برینگ می توانید انواع این ساچمه ها و بلبرینگ ها را مشاهده و به صورت اینترنتی اقدام به خرید آنها نمایید. برای آگاهی از قیمت بروز و کسب اطلاعات بیشتر درخصوص ساچمه بلبرینگ، می توانید با کارشناسان فنی دیجی برینگ تماس حاصل فرمایید.

قیمت ساچمه بلبرینگ به چه صورت محاسبه می شود؟ 

برای محاسبه قیمت ساچمه بلبرینگ، برند و کیفیت محصول، بسیار مهم و حائز اهمیت است. برند های معتبری که استفاده از متریال درجه یک و مقاومت بالای محصول را مدنظر قرار می دهند طبیعتا در قیمت گذاری محصولات خود سخت گیرانه عمل می کنند و قیمت بالاتری را در نظر می گیرند. به طور کلی، توجه به جنس و کیفیت محصول از قیمت در نظر گرفته شده، اهمیت بیشتری دارد.

روش های خرید ساچمه بلبرینگ

برای خرید ساچمه بلبرینگ روش های زیادی وجود دارد. شما می توانید این قطعه را از بازار تهیه نمایید. توجه به آلیاژ مناسب فولاد و سایر نکات ذکر شده را فراموش نکنید و از فروشندگان مورد اطمینان خرید کنید. ضمن اینکه کارشناسان ما همواره آماده ارائه مشاوره تخصصی به شما عزیزان هستند. دیجی برینگ، برترین فروشگاه اینترنتی رولبرینگ و بلبرینگ در ایران مفتخر است شما عزیزان را در خرید آسان محصولات خود یاری دهد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *