انواع بلبرینگ و رولبرینگ به عنوان اصلی ترین قطعات در حمل بار و یا چرخاندن بار های سنگین، کارایی بالایی در تجهیزات صنعتی دارند؛ البته با کمی دقت می توان کاربرد انواع ساده و کوچک آن ها را نیز در زندگی روزمره مشاهده نمود. در هر حال، بروز انواع خرابی بلبرینگ و رولبرینگ مانند لکه دار شدن بلبرینگ، می تواند عملکرد قطعه و در نهایت عملکرد دستگاه را با اختلال مواجه سازد.

علت لکه دار شدن بلبرینگ

خزش بلبرینگ، سایش بلبرینگ و مواردی از این قبیل از دیگر عوامل خرابی بلبرینگ ها و رولبرینگ ها به حساب می آیند. لکه دار شدن بلبرینگ به هر دلیلی می تواند رخ دهد. با این حال، برخی موارد بسیار رایج تر خواهد بود که از جمله آن ها می توان به روغن کاری ضعیف و یا استفاده بیش از حد از گریس اشاره نمود؛ اما مشکل لکه دار شدن بلبرینگ نیز مانند مشکلات دیگر نظیر خزش بلبرینگ، قابل پیشگیری است. برای مثال، توجه به حجم گریس و روغن استفاده شده، می تواند یکی از راه های پیشگیری از لکه دار شدن بلبرینگ باشد.

همچنین همیشه باید از روان کننده های مناسب با کیفیت بالا استفاده کرد و به طور دوره ای خواص روان کننده استفاده شده را بررسی نمود. توجه به تنظیمات بلبرینگ و رولبرینگ در هنگام کار نیز از اقدامات اساسی در زمینه پیشگیری از لکه دار شدن بلبرینگ به حساب می آید؛ زیرا یک بلبرینگ کارآمد زمانی بهترین عملکرد و کمترین خسارت را در پی دارد که کاملا تنظیم شده و با کمترین تلورانس کار کند.

دلایل لکه دار شدن بلبرینگ

بررسی دلایل لکه دار شدن بلبرینگ، می تواند در جلوگیری از وقوع این اتفاق موثر باشد. لکه دار شدن بلبرینگ می تواند بنا به هر دلیلی و در هر قسمتی از آن رخ دهد. لکه در بلبرینگ زمانی اتفاق می افتد که در حرکت ساچمه ها و یا رینگ داخلی بلبرینگ و رولبرینگ، اختلالات حرکتی کوچک به وجود آید. وقفه های حرکتی کوتاه و گیر کردن بلبرینگ یا در واقع اصطکاک های لحظه ای باعث ذوب قسمت هایی از سطح بلبرینگ شده و آن را ناهموار می سازد. در نتیجه، در موقعیت های خاص ممکن است حرکت ساچمه ها در داخل بلبرینگ دچار اختلال شود؛ این مساله می تواند منجر به لکه دار شدن بلبرینگ گردد. البته در نظر داشته باشید که نباید لکه دار شدن بلبرینگ را با تغییر رنگ بلبرینگ آن یکسان بدانید.  برخی از مهم ترین دلایل لکه دار شدن بلبرینگ و رولبرینگ موارد زیر می باشند، که به اختصار چند مورد مهم را توضیح خواهیم داد.

  • حمل بار های سبک با سرعت چرخش بالا
  • شتاب گرفتن یا توقف ناگهانی
  • استفاده از روان کننده های نامناسب  

هدف از روغن کاری مناسب برای بلبرینگ ها این است که بتواند به دفع گرما، جلوگیری از آلودگی جامد و مایع و قرار گرفتن در معرض این شرایط کمک کند و نویز ها و صداهای بلبرینگ را کاهش دهد. یکی دیگر از مزایای استفاده از نوع و مقدار مناسب روان کننده برای یک بلبرینگ، این است که می تواند آن بلبرینگ را در برابر خوردگی و سایش بلبرینگ و لکه دار شدن بلبرینگ محافظت کند. با استفاده نادرست از روان کننده، می توانید انتظار داشته باشید بلبرینگ های شما به راحتی زنگ زده و خورده شوند و در نهایت لکه در بلبرینگ ایجاد شود.

برای مثال، اگر در اطراف مسیر حرکت رولرها یا رینگ رولبرینگ استوانه ای لکه ای مشاهده کردید، این همان لکه دار شدن رینگ داخلی رولبرینگ استوانه ای است. معمولا علت ایجاد این نوع لکه در بلبرینگ، لغزش غلتک به دلیل استفاده بیش از حد از گریس خواهد بود؛ یکی دیگر از مواردی که در علت لکه دار شدن بلبرینگ می توان بیان کرد این است که با اینکه روان کننده عملا کیفیت و کارایی یک رولبرینگ و بلبرینگ را بهبود می بخشد و به افزایش طول عمر آن کمک می کند، اما استفاده خارج از اصول آن می تواند منجر به لکه دار شدن بلبرینگ و در نهایت کاهش عمر کاری آن گردد.

لکه دار شدن بلبرینگ

دیگر دلایل و تاثیر جنس بلبرینگ در لکه دار شدن بلبرینگ

  • نفوذ آب به درون بلبرینگ
  • کاهش مقدار روان کننده موجود (گریس یا روغن) در بلبرینگ
  • از دست رفتن کیفیت روان کننده
  • نفوذ لایه های نازک اکسید به بلبرینگ

جنس بلبرینگ هم در لکه دار شدن بلبرینگ موثر است؛ به منظور ایجاد دوام و استحکام کششی در بلبرینگ ها، برای ساخت آن ها همیشه از مواد فلزی استفاده می شود. برخی از بلبرینگ ها می توانند در برابر خوردگی ناشی از کروم مقاومت کنند. با این حال، برخی دیگر در برابر خوردگی از طریق لایه های نازک اکسید مقاومت می کنند. این لایه ‌های اکسید نام برده شده بر روی اجزای بلبرینگ ها مانند روکشی پخش شده و هنگامی که فیلم اکسید نفوذ می کند، بلبرینگ ها شروع به زنگ زدگی و خوردگی می کنند که در اصطلاح همان علت لکه دار شدن بلبرینگ است. این نفوذ معمولاً به دلیل اتصال نادرست بین رینگ داخلی بلبرینگ و شفت اتفاق می‌ افتد.

در هر حال توجه به هر یک از این موارد بالا که از اصلی ترین دلایل لکه دار شدن بلبرینگ می باشند، باعث می گردد تا از ایجاد لکه در بلبرینگ پیشگیری شود. 

جلوگیری از لکه دار شدن بلبرینگ

پیشگیری از لکه دار شدن بلبرینگ

برای پیشگیری از بروز مشکل لکه دار شدن بلبرینگ و رولبرینگ  می توان اقداماتی را انجام داد. برخی از مهم ترین اصول در زمینه پیشگیری از لکه دار شدن بلبرینگ عبارتند از:

  • کنترل مقدار گریس و روغن استفاده شده
  • مدیریت زمان استفاده از روان کننده برای جلوگیری از کاهش خاصیت روانکاری آن
  • کاهش تلورانس بلبرینگ و کم کردن مقدار لقی داخلی

حال که با موارد علت لکه دار شدن بلبرینگ آشنا شدیم و اصولی که می توانید از ایجاد لکه در بلبرینگ جلوگیری کنید را بررسی کردیم، به انتخاب بلبرینگ باکیفیت می رسیم که یکی از موارد تاثیرگذار در عدم ایجاد خرابی در این قطعه می باشد.

انتخاب بهترین انواع بلبرینگ

فروشگاه آنلاین دیجی برینگ با فراهم آوردن انواع مختلفی از رولبرینگ و بلبرینگ با برند های مختلف باعث شده است تا افراد دامنه وسیعی از انتخاب را داشته باشند. از این رو، مشتریان دیجی برینگ می توانند با بررسی مشخصات و مقایسه قیمت های انواع بلبرینگ و کنترل کیفیت بلبرینگ مورد نظر خود، یکی از بهترین گزینه ها را برای خود برگزینند و با مشورت با کارشناسان ما از آسیب هایی همچون لکه دار شدن بلبرینگ جلوگیری کنند. جهت انجام خرید این نوع قطعات می توانید به سربرگ رولبرینگ و بلبرینگ در همین وبسایت مراجعه کنید. همچنین، در صورتی که نیاز به خرید قطعاتی چون واشر خورشیدی و آداپتور بلبرینگ دارید، می توانید در سربرگ لوازم جانبی بلبرینگ به دنبال کالای مورد نیاز خود باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *