بلبرینگ ها و رولبرینگ ها هر دو از خانواده بیرینگ ها (Bearings) هستند. گر چه به طور معمول جفت این قطعات را بلبرینگ می ‌نامند. بلبرینگ ها در این میان بر اساس ظاهر، انواع مختلف بلبرینگ را شامل می شوند که کاربرد آن ها را متفاوت کرده است.

در ادامه به معرفی انواع و مقایسه انواع بلبرینگ ها می پردازیم. همه مهندسین مطلع هستند که از واگن برقی کوچک یک سوپر مارکت گرفته تا نیروگاه های عظیم، تعداد زیادی از تجهیزات سبک و همچنین تجهیزات صنعتی، بدون استفاده از انواع مدل بلبرینگ نمی توانند کار کنند.

شناخت انواع بلبرینگ

انواع مختلف بلبرینگ در اشکال مختلفی ساخته می شوند و تمامی انواع بلبرینگ ها یک جزء مهم تریبولوژیکی برای بسیاری از انواع ماشین آلات هستند؛ انواع مدل بلبرینگ را می توان به عنوان یک عنصر ماشینی تعریف کرد که فقط نوع خاصی از حرکت (محدودیت درجات آزادی) را در سیستمی که ممکن است تحت بارگذاری استاتیک یا دینامیکی باشد، پشتیبانی می کند.

به عنوان مثال یک درب کشویی را در نظر بگیرید. درب را نمی توان بلند کرد یا از جایش برداشت و تنها راه برای باز کردن آن فقط حالت کشویی است که این حرکت، به حرکت لغزشی توسط بلبرینگ ها محدود می شود.

آشنایی انواع بلبرینگ و رولبرینگ

انواع بلبرینگ ها و انواع رولبرینگ حاوی عناصر غلتشی به اسم ساچمه یا غلتک می باشند که ساچمه های کره ای شکل و غلتک ها یا رولر ها استوانه ای شکل هستند. همه می دانیم که چرخاندن چرخ آسان تر از لغزش آن بر روی زمین است؛ زیرا میزان اصطکاک غلتشی کمتر از اصطکاک لغزشی است. در اینجا نیز همین اصل در بر قرار است و از انواع بلبرینگ برای تسهیل حرکت آزاد قطعات در حرکت چرخشی استفاده می شود.

حتی زمانی که در برنامه ها به حرکت خطی نیاز داریم، تبدیل حرکت چرخشی به حرکت کشویی توسط انواع بلبرینگ بسیار آسان می شود. پله برقی یا نوار نقاله را در نظر بگیرید؛ اگرچه حرکت خطی است اما با انواع بلبرینگ که توسط موتور به حرکت در می آیند، کار می کنند. مثال دیگر یک پمپ رفت و برگشتی است که می تواند انرژی دورانی موتور را با کمک اتصالات به حرکت انتقالی تبدیل کند.

در هر یک از این کاربرد ها، از انواع بلبرینگ ها برای پشتیبانی از محور های موتور و همچنین محور های دیگر غلتک ‌ها در مجموعه استفاده می ‌شود. انواع مدل بلبرینگ، بار را بدون اصطکاک زیاد حمل می کنند زیرا اصطکاک لغزشی با اصطکاک غلتشی جایگزین می شود. همانطور که قبلا گفته شد، خانواده بیرینگ ها را می توان به دو نوع اصلی تقسیم کرد: بلبرینگ ها و رولبرینگ ها.

انواع بلبرینگ بر اساس کاربردهای مختلف در صنایع نیز دسته بندی می شوند که شامل صنعت پتروشیمی، صنایع غذایی، نیروگاهی، صنایع خودرو و … می باشد. در مقاله بلبرینگ ماشین کجاست؟ می توانید درباره بلبرینگ های به کار رفته در ماشین ها اطلاعات بیشتری کسب کنید.

انواع بلبرینگ ها

هدف استفاده از انواع مدل بلبرینگ چیست؟

هدف اصلی انواع بلبرینگ ها جلوگیری از تماس مستقیم فلز به فلز بین دو عنصر است که در حرکت نسبی با یکدیگر هستند. استفاده از انواع مدل بلبرینگ از اصطکاک، تولید گرما و در نهایت سایش و شکست قطعات جلوگیری می کند؛ این کار همچنین مصرف انرژی را کاهش می دهد زیرا حرکت لغزشی با چرخش جایگزین می شود.

انواع مختلف بلبرینگ همچنین بار وارده به عنصر دوار را به محفظه یا پوسته بلبرینگ منتقل می کنند. این بار ممکن است شعاعی، محوری یا ترکیبی از هر دو باشد. این مسئله به تنهایی باعث تفاوت انواع بلبرینگ می شود و از لحاظ مهندسی مقایسه انواع مدل بلبرینگ بر این اساس است و همچنین آزادی حرکت قطعات متحرک را در جهت های از پیش تعریف شده محدود می کند.

مقایسه انواع بلبرینگ

با مقایسه انواع بلبرینگ ها و بررسی تفاوت انواع بلبرینگ متوجه می‌شوید که یکی از رایج ترین قطعات مورد استفاده در صنایع مختلف بلبرینگ ها هستند که از یک ردیف ساچمه به عنوان عناصر نورد تشکیل شده اند. آن ها بین دو قطعه فلزی حلقوی شکل قرار گرفته اند. این قطعات فلزی به عنوان رینگ شناخته می شوند. رینگ داخلی برای چرخش آزاد است در حالی که رینگ خارجی ساکن است.

بلبرینگ ها اصطکاک بسیار کمی را در طول حرکت چرخشی ایجاد می کنند اما ظرفیت تحمل بار محدودی دارند. این به دلیل مساحت کوچک سطح تماس بین ساچمه و رینگ است. آن ها علاوه بر بار های شعاعی می توانند بار های محوری را در دو جهت تحمل کنند.

همچنین انواع بلبرینگ برای کنترل حرکت نوسانی و چرخشی استفاده می شود. به عنوان مثال، در موتور های الکتریکی که چرخش شفت آزاد است اما محفظه موتور این گونه نیست، از انواع مدل بلبرینگ برای اتصال شفت به محفظه موتور استفاده می شود.

بسته به کاربرد، انواع مختلف بلبرینگ برای انتخاب در دسترس می باشد.

بلبرینگ شیار عمیق

از پر مصرف‌ترین انواع بلبرینگ است که بصورت یک ردیف ساچمه و دو ردیف ساچمه ساخته می‌شود. مقاومت نسبتا بالا، ظرفیت تحمل بار زیاد و کارکرد بی سرصدا از ویژگی‌های آن است.

بلبرینگ تماس زاویه ای

این نوع از بلبرینگ، کاربری محدود تری نسبت به دیگر انواع بلبرینگ دارد که برای تولید آن از دقت بیشتری بهره گرفته می ‌شود. قابلیت نصب بر روی شافت ‌های با سرعت دورانی بسیار بالا، توانایی حمل بار های ترکیبی و ایجاد حرارت زیاد از شناسه ‌های آن است.

بلبرینگ کف گرد

بهترین عملکرد بلبرینگ کف گرد در تحمل بار محوری است. این بلبرینگ نیز به صورت یک یا دو طرفه ساخته می ‌شود و دقت عملکردی بالایی نیز دارد. ناتوانی در حمل بار های شعاعی، مونتاژ ساده و ظرفیت تحمل بار محوری بالا از شناسه ‌های آن است و از انواع آن می‌توان بلبرینگ کف گرد یک جهته و بلبرینگ کف گرد دو جهته را نام برد.

بلبرینگ خود تنظیم

اگر مایل به کسب اطلاعات درباره این موضوع هستید که بلبرینگ خود تنظیم چیست؟ در بخش مقالات دیجی برینگ به ارائه توضیحاتی درباره این موضوع می پردازیم. این نوع از انواع بلبرینگ دارای دو ردیف ساچمه به همراه یک شیار مشترک است. این کارکرد به دستگاه اجازه می‌دهد که شافت نسبت به یاتاقان انحراف داشته باشد. تحمل محدوده دمایی بالا و تنوع در ساخت از ویژگی‌های این نوع است.

بلبرینگ یاتاقانی

بلبرینگ ‌های یاتاقانی نوع تغییر شکل یافته بلبرینگ‌ های شیار عمیق هستند که دارای رینگ داخلی پهن تری هستند. علت نامگذاری آن، مکانیسم قفل آن ها است که دو پیچ با زاویه ۱۲۰ درجه را شامل می شود. رفع ناهماهنگی ‌های اولیه شافت، استحکام مناسب و کم شدن نیاز به تعمیر و نگهداری از ویژگی‌ های آن است.

انواع بلبرینگ ها

اجزاء انواع بلبرینگ

هر بلبرینگ از ۴ بخش اصلی ساخته شده ‌است که این بخش ‌ها در کنار یک دیگر کارکرد چرخشی را ممکن می ‌سازند. تفاوت انواع بلبرینگ ها نیز با توجه به تفاوت های اجزای سازنده آنها پدید آمده اند؛ در صورت تغییر کارکرد و نوع هر قطعه در هر بخش، نوع بلبرینگ یا برینگ تغییر پیدا می ‌کند. به تفکیک، این بخش ها عبارتند از:

رینگ (Ring)
بلبرینگ‌ها دارای دو رینگ خارجی و درونی هستند که دربرگیرنده اجزای دیگر این قطعه‌ است. جنس این رینگ‌ها بر حسب کارکرد تعیین می‌شود اما به طور کلی از همان استیل و استیل ضد زنگ ساخته می‌شوند.

ساچمه فلزی یا رول (Rolling Elements)
ساچمه فلزی از اجزای اصلی چرخش در حرکت بلبرینگ هستند که فشار بار کلی بر روی این قطعه سوار است. تفاوت اصلی انواع برینگ در ساختار این قطعه است.

کیج (Cage)
کیج یا قفسه دربرگیرنده توپ‌های فلزی در میان رینگ‌ها است. این قطعه باعث جلوگیری از حرکت افقی و جانبی توپ‌ها در داخل قطعه می‌شود.

کاسه نمد

کاسه نمد در انواع بلبرینگ ها منجر به جلوگیری از خروج روان کننده از محفظه داخلی بلبرینگ و یا نفوذ آلاینده از محیط خارج بلبرینگ می‌ گردد.

مقایسه انواع بلبرینگ

مزایا و معایب استفاده از انواع بلبرینگ

 • مقاومت در برابر سایش
 • نیاز کم به روغن کاری
 • اصطکاک کم را فراهم می کنند، بنابراین اتلاف انرژی کمی دارند.
 • عمر کارکرد طولانی
 • تعویض آسان
 • قیمت نسبتا ارزان
 • توانایی در حمل بار های محوری
 • ممکن است با وارد شدن بار های ضربه ای بشکند.
 • نمی تواند وزن های خیلی بزرگ را تحمل کند.

چه زمانی از انواع مدل بلبرینگ استفاده کنیم؟ 

در این بخش از مقاله برخی از شرایط کاری که ممکن است به بلبرینگ نیاز داشته باشد را بیان می کنیم. در مواقعی که نیاز به حمل بار های محوری وجود دارد، طراحی بلبرینگ ‌ها آن‌ ها را قادر می ‌سازد تا بار های محوری را تحمل کنند. در نبود بار های سنگین، انواع بلبرینگ ها به دلیل داشتن عناصر نورد ساچمه ای، تمام نیرو را روی چند نقطه تماس متمرکز می کنند.

این موضوع می تواند منجر به شکست زود هنگام قطعه شود. برای کار در سرعت های بالا؛ نقطه تماس کوچک انواع بلبرینگ به معنای اصطکاک کمتر است، بنابراین مقاومت کمتری در حرکت وجود دارد و دستیابی به سرعت های بالا با این نوع بلبرینگ ها آسان تر است.

بررسی انواع رولبرینگ

انواع رولبرینگ به جای ساچمه از رولر یا غلتک های استوانه ای به عنوان عناصر نورد بهره می برند. از آن جایی که آن ها در تماس خطی با رینگ های داخلی و خارجی هستند (به جای تماس نقطه ای مانند بلبرینگ)، می توانند بارگذاری بیشتری را تحمل کنند.

رولبرینگ ها نیز در انواع مختلف موجود می باشند. نوع مناسب ممکن است پس از در نظر گرفتن نوع و میزان بارگذاری، شرایط سرویس و احتمال ناهماهنگی در میان عوامل دیگر انتخاب شود. اجزای سازنده انواع رولبرینگ هم کاملا مانند انواع بلبرینگ ها می باشد، با این تفاوت که به جای ساچمه از غلتک های استوانه به عنوان عنصر نورد استفاده می کند. در تصویر زیر میتوانید نمونه هایی از انواع این رولبرینگ ها را ببینید. مقایسه بلبرینگ و رولبرینگ نشان دهنده تفاوت کاربرد و عملکرد این قطعات و برخی از شباهت ها میان آنها می باشد.

انواع بلبرینگ

مزایا و معایب استفاده از انواع رولبرینگ

 • نگهداری آسان
 • اصطکاک کم
 • توانایی در حمل بار های شعاعی زیاد
 • رولبرینگ های مخروطی می توانند بار های محوری بالایی را تحمل کنند.
 • دقت عالی
 • برای تنظیم جا به جایی محوری استفاده می شود
 • ارتعاشات کم
 • پر سر و صدا
 • بسیار گران

چه زمانی از انواع رولبرینگ استفاده کنیم؟

انواع رولبرینگ رایج ترین جایگزین برای انواع مدل بلبرینگ است؛ در کاربرد هایی که حمل بار شعاعی علاوه بر محوری نیاز است. بنابراین می توان تعیین کرد که چه نوع شرایط کاری برای انواع رولبرینگ مناسب است.

بار های سنگین. انواع رولبرینگ سطح تماس بسیار بیشتری را فراهم کرده و بار را به طور یکنواخت‌ تر توزیع می ‌کنند. بنابراین، آن ها کمتر مستعد شکست هستند و می توانند مقادیر نیرو های زیادی را تحمل کنند. به علت افزایش سطح تماس در انواع رولبرینگ، اصطکاک افزایش یافته که باعث افزایش دما و سایش می شود.

امیدواریم مقاله مفید واقع شده باشد. جهت اطلاع از قیمت بلبرینگ ماشین با شماره های مندرج در سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *