بلبرینگ کف گرد یکی از انواع بلبرینگ‌های دورانی است. کاربرد بلبرینگ کف گرد در صنعت بسیار زیاد است. به طور کلی با اختراع بلبرینگ‌ها تا حدود زیادی، مشکل اصطکاک بین قطعات دستگاه‌ها کاسته شده است. در بلبرینگ‌ها به جای لغزش و ساییدگی قطعات روی هم از غلتش ساچمه‌ها استفاده می‌شود و چون ساچمه‌ها کروی هستند این موجب کاهش سطح تماس قطعات و کاهش اصطکاک می‌شود و از استهلاک قطعات کاسته می‌شود.

کارکرد بلبرینگ کف گرد

بلبرینگ و رولبرینگ انواع مختلفی دارند که یکی از انواع آن بلبرینگ کف گرد است. کاربرد بلبرینگ کف گرد بسیار زیاد است چرا که نسبت به سایر بلبرینگ‌ها مزایای زیادی دارد. از مهمترین مزایای بلبرینگ‌های کف گرد طول عمر بالا و دوام آن است و این خود بر طول عمر دیگر قطعات مرتبط با بلبرینگ مؤثر است. همچنین یکی دیگر از محاسن این بلبرینگ‌ها این است که صدای کمی دارند و از انحراف زاویه‌ای جلوگیری می‌کنند. با استفاده از بلبرینگ‌های کف گرد سرعت کار به طرز چشمگیری افزایش می‌یابد. مهمترین مزیت این بلبرینگ‌ها سهولت طریقه نصب بلبرینگ کف گرد، مراقبت و تعمیر راحت آنها می‌باشد. بار شعاعی را تا حد قابل توجهی تحمل می‌کند. اما مهمترین شاخصه بلبرینگ‌های کف گرد توان تحمل بالای بار محوری است. اصطکاک و سایش بین سطوح در این نوع از بلبرینگ کم است و بار به صورت متوازن روی ساچمه‌ها پخش می‌شود.
نکاتی که در استفاده از این بلبرینگ‌ها باید مورد توجه قرار داد این است که اجزای تشکیل‌دهنده این بلبرینگ‌ها قابلیت جدا شدن از هم را دارند به همین دلیل به راحتی نصب و سوار می‌شوند اما باز هم توصیه می‌شود نصب آن به افراد مجرب سپرده شود.
یکی دیگر از نکاتی که در مورد این بلبرینگ‌ها باید رعایت شود این است که در سرعت‌های بالا نیاز این بلبرینگ به روان‌کاری زیاد است و باید از روغن و گریس با کیفیت و مرغوب استفاده شود. همچنین باید دقت شود بلبرینگ‌های کف گرد در معرض هوا و رطوبت زیاد قرار نگیرند چرا که دچار خوردگی و زنگ‌زدگی می‌شوند و این باعث کاهش عمر و بازدهی آن می‌شود. در صورت زنگ‌زدگی و خوردگی، مقاومت بلبرینگ در برابر بار محوری کاهش می‌یابد.
معمولا جنس بلبرینگ‌ها کف گرد از جنس فولاد است و این خود مقاومت و کیفیت بالای این بلبرینگ‌ها را تضمین می‌کند.
بلبرینگ کف گرد از دو عدد واشر محفظه و واشر شفت تشکیل شده است به همراه دسته ساچمه‌ها و قفسه. در اثر فشاری که بار محوری به بلبرینگ وارد می‌کند ساچمه در بین شیار واشرها مهار می‌شود.

کارکرد بلبرینگ کف گرد

انواع بلبرینگ کف گرد

انواع بلبرینگ کف گرد عبارتند از؛ بلبرینگ کف گرد دو ردیفه، بلبرینگ کف گرد یک ردیفه و بلبرینگ کف گرد با تکیه‌گاه کروی. یکی از انواع بلبرینگ‌های کف گرد، بلبرینگ شیار عمیق است که ساچمه‌ها در شیار واشر جای می‌گیرند. در زمانی که سرعت بلبرینگ افزایش می‌یابد، ساچمه‌ها به دلیل نیروی گریز از مرکز شدید به راحتی در بلبرینگ‌های معمولی مهار نمی‌شود. در نوع بلبرینگ شیار عمیق این مشکل حل شده است.

کاربرد بلبرینگ کف گرد در صنایع چیست؟

بلبرینگ کف گرد یک ردیفه یا یک طرفه
به صورت کلی بلبرینگ‌های یک ردیفه توانایی تحمل بار کمتری نسبت به دو ردیفه دارند. کاربرد بلبرینگ کف گرد یک طرفه برای حرکت‌های دورانی که در یک جهت باشد، می‌باشد. این بلبرینگ‌ها توانایی تحمل بار محوری را در یک جهت دارند و ساختار ساده‌ای دارند، مکانیزم آنها ساده‌تر است. به همین دلیل قیمت پایین‌تری دارند. از کاربردهای آنها می‌توان در لوازم برقی خانگی که به صورت یک طرفه چرخش دارند، اشاره کرد.

بلبرینگ کف گرد دو ردیفه یا دو طرفه
کاربرد بلبرینگ کف گرد دو ردیفه برای حرکت دستگاه‌هایی است که حرکت دورانی‌شان دو طرفه است. مانند چرخ خودروها. این بلبرینگ‌ها، تحمل بار محوری را در هر دو طرف دارا هستند و دو ردیف شیار و دو دسته ساچمه و قفسه دارند. کاربرد بلبرینگ کف گرد شیار عمیق در دستگاه‌هایی که به صورت روزمره استفاده می‌شود بسیار زیاد است. چرا که این نوع از بلبرینگ‌ها صدای کمی دارند، مقاومت بالایی دارند و دارای قیمت پایینی هستند. از دیگر کاربردهای آنها در لوازم برقی خانگی که به صورت دو طرفه چرخش دارند، استفاده می‌شود. از جمله کاربردهای این بلبرینگ می‌توان به ماشین لباسشویی، چرخ محور خودرو و موتورسیکلت اشاره کرد. استفاده از این بلبرینگ در صنایع هوا فضا هم بسیار کاربرد دارد.

بلبرینگ کف گرد با تکیه‌گاه کروی
کاربرد بلبرینگ کف گرد با تکیه‌گاه کروی برای سطوح غیر صاف است. این نوع بلبرینگ‌ها دارای واشر قوسی شکل هستند.

کاربرد بلبرینگ کف گرد در صنایع چیست؟

سخن آخر این که کاربرد بلبرینگ کف گرد در انواع صنایع مربوط به پزشکی از جمله ساخت دستگاه‌های دندانپزشکی، صنایع کشاورزی، خودروسازی و هوافضا بسیار است. از این رو لازم است برای انتخاب بهترین نوع بلبرینگ و کاربری مناسب و با کیفیت از مشاوره افراد متخصص استفاده شود تا بیشترین کارایی و بازدهی را از محصول انتخابی خود دریافت نمایید. همچنین نصب صحیح و سوار کردن اصولی قطعات بلبرینگ و مراقبت‌های دوره‌ای بلبرینگ شامل روغن‌کاری و روانکاری آن با گریس و مواد روان‌کننده مرغوب و نیز بازرسی مرتب بلبرینگ برای بررسی لقی، لرزش و خرابی‌های احتمالی می‌تواند در افزایش طول عمر بلبرینگ بسیار مؤثر باشد.

انتخاب بلبرینگ های کف گرد با قیمت مناسب

بلبرینگ های کف گرد مدل های متنوعی دارند  هم چنین با برندهای متنوعی در بازار عرضه می شوند که شامل بلبرینگ کف گرد KOYO NSK، SKF، ناچی و… می باشد. شما هم می توانید با کارشناسان ما در دیجی برینگ در تماس باشید و این قطعات را با بهترین قیمت انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *