شناختن علائم اختصاری و شماره فنی انواع بلبرینگ

شماره فنی انواع بلبرینگ در بیشتر شرکت های معتبر یکسان است. در واقع شماره فنی بلبرینگ و رولبرینگ نشان‌ دهنده نوع طرح اصلی آن و همچنین ابعاد خارجی و داخلی آن است و با استفاده از کد های بلبرینگ ها می ‌توان آن را بررسی کرد. این اطلاعات اختصاصی محاسبات بلبرینگ، مشخص کننده نوع بلبرینگ مورد استفاده می باشد؛ به همین دلیل است که علائم اختصاری بلبرینگ نیز نام می‌گیرند.

جدول شماره بلبرینگ ها

به طور مثال بلبرینگ ها دارای شیار هایی هستند که شماره فنی بلبرینگ نشان می‌ دهد این شیار ها عمیق هستند یا خیر و یا اینکه زاویه تماس آن ها چند درجه است. از روی شماره فنی انواع بلبرینگ می توان تشخیص داد که بلبرینگ از نوع خود تنظیم است یا کف گرد و اینکه اگر قطعه رولبرینگ باشد رولر ها به شکل مخروطی، استوانه ‌ای و یا بشکه ای است. در واقع شماره فنی بلبرینگ درباره طراحی بلبرینگ و رولبرینگ اطلاعاتی را به دست می دهد که با استفاده از آن ها می ‌توان متوجه شد که این قطعه در چه شرایطی تولید شده است یا اینکه تحمل بار های محوری و شعاعی را دارد یا نه؟ در آخر اینکه بلبرینگ از چه نوعی است و نیاز به روانکاری دارد یا خیر؟

استاندارد های تعیین کننده شماره فنی بلبرینگ

تعیین شماره فنی بلبرینگ با توجه به استاندارد ها متفاوتی انجام می‌شود که در ادامه به بررسی بعضی از این موارد خواهیم پرداخت. بلبرینگ ها از بدنه های چرخان مکانیکی پشتیبانی می کنند، بنابراین ضریب اصطکاک آن ها در حین حرکت باید کاهش یابد و از دقت بالا در هنگام حرکت و چرخش اطمینان حاصل شود.

بلبرینگ ها در طیف گسترده ای از کاربرد های مکانیکی استفاده می شوند و از طرح های استاندارد و مقررات بین المللی پیروی می کنند. نهاد های بین ‌المللی مانند ISO و ANSI بخشی از مقررات بلبرینگ را تنظیم می‌ کنند و فضای نوآوری را برای تولیدکنندگان و فرصتی برای توسعه طرح ‌های منحصر به ‌فرد که به ‌طور خاص برای کمک به تمایز خود از سایر تولیدکنندگان طراحی شده ‌اند، باقی می ‌گذارند.

با این حال، استاندارد های سختگیرانه ای برای ارائه شماره فنی انواع بلبرینگ وجود ندارد که منجر به پیدایش جدول شماره بلبرینگ های متنوع و منحصر به فرد برای هر سازنده شده است. بنابراین، تعویض بلبرینگ از یک سازنده به سازنده دیگر همیشه بر اساس شماره قطعه کار ساده ای نیست.

فرآیند رمزگشایی شماره فنی بلبرینگ و رولبرینگ ها در زیر مورد بحث قرار گرفته است.

همانطور که اشاره کردیم، استاندارد های شرکت های معتبر تولید کننده بلبرینگ یکسان و مطابق با DIN 623 کشور آلمان است. البته برخی از کشور ها مانند آمریکا استاندارد های متفاوتی برای تولید بلبرینگ دارند. بهترین روش برای شناسایی دقیق نوع یک بلبرینگ، اجزای تشکیل دهنده آن، جنس و ویژگی ‌ها و همچنین کد های بلبرینگ ها است. با توجه به مشخصاتی که عنوان شد بلبرینگ و رولبرینگ ها دارای کد های مشخصی هستند که در ادامه به آن ها اشاره می‌ کنیم و با عنوان جدول شماره فنی بلبرینگ ها در اختیار شما قرار می دهیم.

شماره فنی انواع بلبرینگ

جدول شماره بلبرینگ ها و رولبرینگ ها از برند های مختلف

کد های مربوط به شماره فنی بلبرینگ و رولبرینگ ها که جدول شماره بلبرینگ ها را تشکیل می‌دهند، از اعداد و حروف انگلیسی تشکیل شده ‌اند. البته برخی از آن ها فقط با استفاده از حروف یا عدد علائم اختصاری بلبرینگ را تشکیل داده اند و نشان دهنده ساختار بلبرینگ می باشند.

برخی از کد هایی که به عنوان پسوند قرار گرفته اند، مشخص کننده دقت در ابعاد، فرم قطعات، رینگ های آب بندی و بسیاری از عوامل دیگر هستند. به عنوان مثال بلبرینگ هایی که در شماره فنی خود پسوند E انگلیسی دارند، می ‌توانند بار های بیش از حد استاندارد را تحمل کنند.

نمونه های دیگر که پسوند UA را دارند به این معنی است که میزان بار اولیه آن ها بالا است. پسوند UO نشان‌ دهنده اندازه گیری لقی بلبرینگ و این موضوع است که بلبرینگ لقی ندارد. پسوند UL نیز به ما می‌ گوید که بلبرینگ بار اولیه سبکی را تحمل می ‌کند. برخی دیگر از پسوند ها نیز نشان دهنده ابعاد بلبرینگ و رولبرینگ هستند؛ مانند K انگلیسی که نشان دهنده سوراخ داخلی بلبرینگ بوده و به شکل مخروطی است.

پسوند N در شماره فنی انواع بلبرینگ مربوط به بلبرینگ هایی هستند که در رینگ خارجی خود یک شیار حلقوی دارند. پسوند NR مربوط به شماره فنی بلبرینگ هایی است که هم حلقه ضامن دارند، هم شیاره حلقوی، پسوند U نیز نشان دهنده این است که بلبرینگ کف گرد بوده و دارای یک واشر نشیمنگاه و تکیه گاه با سطح کروی است.

  • حروف B & C نشان دهنده اندازه قطر خارجی بلبرینگ و عرض آن است.
  • اعداد سری از 7-8-9-0-1-2-3-4 برای قطر خارجی هستند که 7 کوچکترین قطر و 4 بزرگترین است.
  • کد ها از 8-0-1-2-3-4-5-6 برای عرض انواع بلبرینگ ها هستند که 8 کوچکترین عرض و 6 بزرگترین است.
  • کد ها از 7-9-1-2 برای ارتفاع بلبرینگ های کف گرد هستند که 7 کوچکترین و 2 بزرگترین هستند.

پیشوند ها برای تعریف تغییرات یا اجزای یک بلبرینگ استفاده می شوند و پسوند ها پارامتر های طراحی مانند طراحی خارجی یا داخلی بلبرینگ (مهر، شیار حلقه محکم)، مواد و عملیات حرارتی، طراحی قفس و فاصله را در شماره فنی انواع بلبرینگ نشان می ‌دهند.

  • در جدول شماره بلبرینگ های زیر به بررسی دقیق اعداد و حروف چند برند معتبر از جمله بلبرینگ  skf  و nsk می پردازیم تا علائم اختصاری بلبرینگ را به راحتی درک کنید و هنگام خرید بلبرینگ مورد نظر در تشخیص شماره فنی بلبرینگ دچار مشکل نشوید. هم چنین بررسی جدول مشخصات بلبرینگ نیز می تواند در این زمینه مفید باشد.

جدول 1

علائم اختصاری بلبرینگ

جدول 2

شماره فنی بلبرینگ

استثنا ها در علائم اختصاری بلبرینگ و رولبرینگ

با توجه به اینکه شماره فنی بلبرینگ به شکل کامل از پسوند ها و پیشوند هایی تشکیل شده و مشخص کننده نوع طراحی اصلی و ابعاد آن است، بنابراین شناخت علائم اختصاری بلبرینگ از اهمیت زیادی برای متخصصین این زمینه برخوردار است..

رقم اول یا اولین حرف این کد ها نوع بلبرینگ را مشخص می ‌کند. دو رقم یا دو حرف بعدی ابعاد و دو رقم یا دو حرف آخر نیز مشخص کننده قطر داخلی یک بلبرینگ است. اما در کد های بلبرینگ ها نیز مانند تمامی کد های دیگر، استثنا هایی وجود دارد.

گاهی اوقات عدد مربوط به انواع مختلف بلبرینگ و عدد اولی که در قسمت ابعاد بلبرینگ است، حذف شده و در داخل پرانتز قرار می گیرد. به عنوان نمونه برخی از بلبرینگ هایی که دارای قطر داخلی کمتر از ۱۰ میلی ‌متر بوده، یا اینکه مساوی ۵۰ میلی متر یا بزرگتر از آن باشند، قطر داخلی آن ها جداگانه و به احتساب میلی متر قرار داده می‌شود و از سایر شماره های فنی بلبرینگ، با علامت / جدا می‌ شود. 

کد های بلبرینگ ها

نکات فرعی جدول شماره بلبرینگ ها

شماره فنی بلبرینگ های شیار عمیق و بلبرینگ های خود تنظیم که قطر داخلی آن ها از ۱۰ میلی متر کمتر است، به این صورت نوشته می شود که قطر داخلی بر حسب میلی متر در آخر شماره فنی قرار می ‌گیرد و دیگر با علامت / از باقی شماره ها جدا نمی شوند. در نهایت بلبرینگ های دارای قطر داخلی متفاوت با استاندارد های شماره فنی، به این صورت نوشته می شوند که اندازه قطر داخلی بر حسب میلی متر و به همراه سه رقم اعشار بعد از علامت / و در شماره فنی نوشته می ‌شود که تشکیل دهنده کد های بلبرینگ ها می باشند. شرکت دیجی برینگ جهت رفاه حال مشتریان، انواع بلبرینگ و رولبرینگ های صنعتی را همراه با مشخصات و شماره فنی انواع بلبرینگ، در وب سایت خود قرار داده است. با مراجعه به وب سایت دیجی برینگ می توانید تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را درباره جدول شماره بلبرینگ ها کسب نمایید.

برای اطلاع از کد های بلبرینگ ها در زمینه میزان لقی به مقاله لقی بلبرینگ دیجی برینگ مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *