جدول ابعاد بلبرینگ و جدول مشخصات بلبرینگ که مبحث این مقاله می‌باشد، یکی از بهترین راهنما ها برای خرید بلبرینگ هستند. جدول سایز بلبرینگ را می‌توان به روش های مختلفی بدست آورد که در ادامه این مقاله به شرح آن می‌پردازیم.

تعداد بیشماری از انواع بلبرینگ ها با شماره های متفاوت و پسوندها و پیشوند های فنی وجود دارند که همه‌ی این کد ها، بیانگر مشخصات بلبرینگ ها در انواع مختلف می باشند. با بررسی جدول انواع بلبرینگ متوجه می‌شوید که تمامی این شماره ها ترکیبی از اعداد و حروف هستند و به دو گروه اصلی در جدول ابعاد بلبرینگ طبقه بندی می شوند؛ شماره های فنی استاندارد و شماره های فنی خاص. شماره های فنی مندرج در پارت نامبر بلبرینگ ها از یک پیشوند و پسوند مشخصی تشکیل شده اند و در بعضی از مواقع می توانند بدون پسوند و پیشوند نیز باشد.

بلبرینگ های استاندارد، طبیعتا در ابعاد استانداردی تولید می‌شوند و  انواع بلبرینگ هایی که در ابعاد خاص تولید می‌شوند براساس نیاز کاربران و نوع مصرفی که دارند، استفاده می‌شوند. با استفاده از جدول سایز بلبرینگ می‌توانید سایز مناسب بلبرینگ مورد نیاز خود را به راحتی شناسایی کنید.

جدول شماره های فنی بلبرینگ: شماره های فنی که در جداول بلبرینگ ها مشخص شده، اطلاعاتی مانند نوع بلبرینگ، ابعاد خارجی استاندارد بلبرینگ و طرح اصلی بلبرینگ را معرفی می نماید. مشخصات و کدهای بلبرینگ ها در جدول مشخصات بلبرینگ و جدول سایز انواع بلبرینگ لیست شده‌اند تا مصرف کننده با استفاده از آنها قطعه موردنیاز خود را تشخیص دهد.

پیشوند و پسوند در شماره های بلبرینگ: پیشوندها و پسوندها که در شماره فنی بلبرینگ ها استفاده می‌شوند نیز اطلاعاتی مانند: مشخصات خاص بلبرینگ و نوع طرح استفاده شده در بلبرینگ که از طرح اصلی متفاوت است را معرفی می نماید و می توانند به اجزای تشکیل دهنده بلبرینگ نیز اشاره داشته باشند.

جدول مشخصات بلبرینگ

ساختار شماره ها در جدول ابعاد بلبرینگ و مشخصات آنها

برای شناخت بلبرینگ ها و پیدا کردن بلبرینگ مناسب جداول زیادی مانند جدول ابعاد بلبرینگ، جدول سایز بلبرینگ و… وجود دارند که با نگاه به جدول مورد نظر می‌توانید اطلاعات مورد نظر خود را بدست آورید. حتی می‌توانیم از هر جدول، اطلاعات متفاوتی از هر بلبرینگ بدست آوریم و سپس با در کنار هم قرار دادن این اطلاعات بررسی ها و مقایسه های نهایی را انجام دهیم. همانطور که اشاره کردیم، شماره های فنی اصلی که در بلبرینگ های استاندارد درج می شود از اعداد و ترکیبی از حروف بعلاوه اعداد تشکیل شده اند.

در جدول انتخاب بلبرینگ، رقم اول یا حرف اول به نوع بلبرینگ اختصاص داده شده است. دو رقم بعدی به معرفی سری ابعاد ISO بلبرینگ اختصاص داده می شود که رقم اول آن میزان پهنا یا همان ارتفاع بلبرینگ اندازه B ،T یا H را نمایان می‌سازد و رقم دوم آن سری قطر خارجی اندازه D بلبرینگ را معرفی می نماید.

دو رقم آخری هم که در جدول انواع بلبرینگ مشاهده می‌کنید اندازه قطر داخلی، اندازه d بلبرینگ می باشد که باید در عدد ۵ ضرب شود تا بتوان مقدار آن را برحسب mm اندازه گیری نمود.

استثناء در شماره گذاری جدول ابعاد بلبرینگ ها: 

برخی از بلبرینگ ها از قطر داخلی کمتر از ۱۰ mm و یا بیشتر از ۵۰۰ mm و یا مساوی با ۵۰۰ mm برخوردار می باشند. توجه داشته باشید قطر داخلی بر حسب میلیمتر اندازه گیری شده که این اندازه به حالت مشخص شده ای به حالت جدای معرفی می شود.

شماره های فنی در جدول شماره بندی بلبرینگ معمولاً به همراه یک خط کسری «/ » نوشته می شود. برای نمونه اگر عدد مندرج بر روی بلبرینگ ۸/۶۱۸ باشد، در این حالت قطر داخلی می شود ( d = ۸ mm ). این شرایط برای دیگر اقلام بلبرینگ های استاندارد مانند وجود دارد و برای بلبرینگ هایی که قطر داخلی آنها ( ۱۰, ۱۲, ۱۵, ۱۷ ) می باشد، در شماره فنی دو رقم آخر آنها به صورت های زیر نمایش داده می شود:
۱۰ mm = ۰۰, ۱۲ mm = ۰۱, ۱۵ mm = ۰۲, ۱۷ mm = ۰۳
در شماره گذاری برخی از بلبرینگ های کوچکی که از قطر داخلی کمتر از ۱۰ میلیمتر برخوردارند می توان به نمونه بلبرینگ های شیار عمیق در جدول ابعاد بلبرینگ اشاره نمود، شماره فنی مندرج بدون استفاده از خط کسری « / » نمایش داده می شود. مانند بلبرینگ با شماره ۶۲۹ که در اینجا d = ۹ mm می باشد. تمامی این اطلاعات ها در جدول مشخصات بلبرینگ موجود است. این اطلاعات را می توان در جدول قطر داخلی و خارجی بلبرینگ نیزبه صورت دقیق تر کسب کرد.

نکات مهم درباره جدول انواع بلبرینگ

جدول استاندارد بلبرینگ ها تاثیر زیادی در انتخاب مناسب، درست و مطمئن بلبرینگ ها دارند؛ به همین دلیل به آن جدول انتخاب بلبرینگ نیز می‌گویند. با توجه به اینکه نمونه های اشتباه از جداول استاندارد بلبرینگ ها نیز وجود دارد، هنگام بررسی حتما از درستی جدول انواع بلبرینگ انتخابی خود اطمینان پیدا کنید در غیر اینصورت به عنوان مثال با نمونه اشتباه جدول سایز بلبرینگ، بلبرینگ نامناسبی را انتخاب خواهید کرد و در نتیجه استفاده از این بلبرینگ، خسارت زیادی به دستگاه مورد نظر وارد خواهد شد. بنابراین توصیه می‌شود که در انتخاب PDF جدول ابعاد بلبرینگ حساسیت زیادی به خرج دهید.

اگر شما از بلبرینگ های اصل از شرکت های معروف آمریکایی، اروپایی، کره ای و یا حتی چینی های مرغوب استفاده می‌کنید می‌توانید به راحتی جدول بلبرینگ مورد نظر خود را در سایت های برند های معروف پیدا کنید. به طور مثال سایت شرکت SKF تمامی جداول مورد نیاز برای بلبرینگ های خود را در سایت های خود قرار داده و پیدا کردن این جداول کار دشواری نمی‌باشد.

جدول سایز بلبرینگ

علائم خاص در جدول انواع بلبرینگ

علائم اختصاری که در جدول انواع بلبرینگ ها به کار رفته همگی حاصل پیشرفت تکنولوژی در زمینه ساخت بلبرینگ به دست آمده اند. البته این علائم اختصاری بر اساس پیشرفت علم و ساخت نمونه های جدید، قابل تغییر نیز می باشد..

در ادامه به بررسی برخی از این علائم اختصاری بلبرینگ می پردازیم:
در جدول انواع بلبرینگ در مواردی از جمله بلبرینگ تماس زاویه ای، بلبرینگ مغناطیسی، رولبرینگ سوزنی، رولبرینگ سوزنی و کف گرد، رولبرینگ بشکه ای، رولبرینگ کروی، بلبرینگ تماس زاویه ای کف گرد یک طرفه، رولبرینگ کف گرد کروی، رولبرینگ استوانه ای کف گرد، رولبرینگ کف گرد سوزنی، بلبرینگ شیار عمیق، بلبرینگ تماس زاویه ای، بلبرینگ خود تنظیم اشاره خواهد شد. پس برای دستیابی به این اطلاعات می‌توان به جدول انواع بلبرینگ و یا به جدول مشخصات بلبرینگ مراجعه نمود. همچنین زمانی که برای استعلام قیمت بلبرینگ تماس میگیرید، کارشناسان ما به طور کامل شما را راهنمایی خواهند کرد.

جدول ابعاد بلبرینگ

کد های مندرج در جدول انتخاب بلبرینگ

کد هایی که در جدول انتخاب بلبرینگ، نوع قطعه را مشخص می‌کنند، به شرح زیر می‌باشند:

نوع بلبرینگکد های بلبرینگ
بلبرینگ تماس زاویه ای32-33-72-73-173-QJ2-QJ3
بلبرینگ مغناطیسیBO-E-L-M
بلبرینگ تماس زاویه ای کف گرد یک طرفه7602-7603
بلبرینگ شیار عمیق42-43-60-62-63-64-160
بلبرینگ تماس زاویه ای32-33-72-73-173-QJ2-QJ3
بلبرینگ خود تنظیم12-13-22-23-112-113

امیدواریم مقاله بالا مفید واقع شده باشد. شما عزیزان می توانید  جهت دریافت PDF جدول ابعاد بلبرینگ به سایت های رسمی شرکت هایی مانند SKF، NSK، TIMKEN و… به سایت های رسمی آنها نیز مراجعه کنید. هم چنین جدول ابعاد بلبرینگ skf ، ناچی و بسیاری از برندهای معتبر در سایت دیجی برینگ در دسترس می باشد.

کارشناسان ما در دیجی برینگ نیز می‌توانند اطلاعات خوبی در زمینه نحوه انتخاب بلبرینگ را ارائه دهند. همچنین می‌توانید برای اطلاع از جدول انواع بلبرینگ و جدول مشخصات بلبرینگ و یا است با ما تماس بگیرید.

دیجی برینگ با بیش از دو دهه سابقه در واردات بلبرینگ مفتخر است که می‌تواند در انتخاب بلبرینگ مورد نظر شما را راهنمایی کند و همچنین شما می‌توانید بلبرینگ ها را با ضمانت اصالت کالا از دیجی برینگ تهیه کنید. در صورتی که هرگونه سوالی درباره بلبرینگ و خرید آن دارید می‌توانید با کارشناسان مجرب ما تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *