یکی از بهترین انواع بلبرینگ که 50 سال پیش ابداع شد و بخاطر قابلیت‌هایی که داشت با استقبال فراوانی رو به رو شد بلبرینگ سرامیکی دور بالا نام دارد. البته ناگفته نماند که بلبرینگ سرامیکی دور بالا بهتر یا بدتر از دیگر بلبرینگ‌ها نیست و تنها شما باید با دانش کافی بلبرینگی که مناسب شماست را انتخاب کنید تا بهترین کاربرد را برای شما داشته باشد.
اساسا چرخش اجسام سنگین و حرکت آن‌ها همچون چرخ‌های اتومبیل به کمک بلبرینگ‌ها است که امکان‌پذیر می‌شود. البته ناگفته نماند که این بلبرینگ‌ها تنها برای به حرکت درآوردن اجسام سنگین نیستند و در بخش‌های مختلفی کاربرد دارند. که این بلبرینگ‌ها به نسبت کاربردشان طراحی و ساخته می‌شوند و در قسمت‌های مختلفی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. بخش‌هایی مثل بلبرینگ دینام، پلوس، گیربکس، فرمان، چرخ و …
به طور کلی کار اصلی بلبرینگ دور بالا سرامیکی  به 3 بخش تقسیم می‌شود:

  • بلبرینگ شرایط چرخش را بر روی هم فراهم می‌کنند و قدرت مورد نیاز را بین قطعات انتقال می ‌دهند.
  • یکی دیگر از کاربردهای اساسی بلبرینگ سرامیکی دور بالاجلوگیری از استهلاک قطعات است.
  • بلبرینگ سرامیکی دور بالا از هدر رفتن انرژی‌ای که تحت تاثیر گرما و اصطلاک ایجاد می‌شود جلوگیری می‌کند.

از دیگر کاربردهای بلبرینگ سرامیکی دور بالا می‌توان به پیشگیری از سایش قطعات اشاره کرد. در واقع بلبرینگ‌ها کمک می‌کنند تا تماس‌های تحلیل کننده و خوردگی بین سطوح به حداقل برسد و قطعات از آسیب‌های ناشی از ساییدگی تا حد قابل توجهی در امان باشند.

مشخصات بلبرینگ سرامیکی دور بالا

مشخصات بلبرینگ سرامیکی دور بالا

در ادامه توضیح مختصری می‌دهیم تا شناخت بهتری از مشخصات بلبرینگ دوربالا سرامیکی داشته باشید.
یکی از اصلی‌ترین کاربردهای بلبرینگ‌های سرامیکی بالا بودن سرعت آن‌ها است. در واقع این نوع از بلبرینگ‌ها از این رو مورد توجه قرار گرفته‌اند که به علت جنسی که در ساختار آن‌ها استفاده شده، می‌توان از آن‌ها در کاربردهایی با سرعت بالا استفاده کرد.
بلبرینگ‌های سرامیکی سبک وزن هستند، اصطکاک کمی دارند، عایق الکتریسیته هستند و به نسبت دیگر بلبرینگ‌ها طول عمر بیشتری دارند. همچنین هزینه‌های دستگاه را کاهش می‌دهند و در برابر اصطلاک و خوردگی مقاومت قابل توجهی دارند.  یکی از ویژگی‌هایی که این نوع را از دیگر نوع بلبرینگ متمایز کرده، ضد زنگ بودن بلبرینگ‌های سرامیکی است که استفاده از آن‌ها برای محیط‌های آبی را آسان می‌کند.
این نوع از بلبرینگ‌ها نه تنها در برابر مواد شیمیایی مقاوم هستند، بلکه تحمل دمای بالا تا 1000 درجه سانتی‌گراد را نیز دارند و همچنین نیازی به نگهداری‌هایی همچون روغن‌کاری و گریس‌کاری ندارند.
مهمترین فاکتور در سرعت بالای این بلبرینگ‌های سرامیکی ساچمه‌ها هستند. زیرا هنگامی که این ساچمه‌ها در حال چرخشند تحت فشار نیروی گریز از مرکز فراوانی قرار دارند، بنابراین با استفاده از ساچمه‌های سبک‌تر می‌توان به افزایش سرعت بلبرینگ‌ها کمک کرد که برای تحقق این امر یا باید سایز ساچمه‌ها را کوچک‌تر در نظر گرفت و یا با تغییر جنس ساچمه‌ها و استفاده از ساچمه‌های سرامیکی، افزایش سرعت را در بلبرینگ‌ها شاهد باشیم.

 کاربرد بلبرینگ سرامیکی دور بالا

کاربرد بلبرینگ سرامیکی دور بالا

بلبرینگ سرامیکی دور بالا یکی از انواع بلبرینگ است که از کاربردهای بسیاری برخوردار است. از جمله موارد کاربرد بلبرینگ سرامیکی دور بالا به طور گستره در تجهیزات تولیدی هوافضا، موتورهای الکتریکی، وسایل قابل استفاده در مسابقات اتومبیل رانی، تجهیزات آزمایشگاهی و همچنین در اتومبیل های فرمول یک، موتور سیکلت های مسابقه ای و موتور‌های برقی صنعتی و هر وسیله‌ای که در زیر آب مورد استفاده قرار می‌گیرند، استفاده کرد. به طور کلی بلبرینگ سرامیکی دور بالا برای هر کاربردی که نیاز به سرعت بالا، اصطلاک بسیار پایین و طول عمر بالا داشته باشد، بهترین گزینه است. اگر بخواهیم به صورت نکته‌ای کاربردهای این نوع بلبرینگ را توضیح دهیم باید بگوییم که بلبرینگ‌های دوربالا سرامیکی در اسپیندل‌ها دو کارایی قابل توجه دارند:
اول اینکه این نوع بلبرینگ‌ها در سرعت‌های بسیار بالا که بعضی اوقات این سرعت به 120 هزار دور نیز می‌رسد عملکرد بسیار خوبی دارند. و مورد بعدی اینکه تحمل نیرویی که به صورت عمودی بر سر اسپیندل وارد می‌شود را نیز دارند.

شما می توانید بهترین نوع بلبرینگ سرامیکی دور بالا را از طریق فروشگاه اینترنتی دیجی برینگ خریداری کنید. کارشناسان ما در تمامی مراحل انتخاب و خرید در کنار شما هستند تا خریدی ایمن و آسان را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *