به زبان ساده تغییر رنگ بلبرینگ یعنی عوض شدن رنگ خروج از فرم نرمال و مشخص بلبرینگ، پس میتوان نتیجه گرفت که تغییر رنگ بلبرینگ به نشانه خرابی بلبرینگ ما است. در این زمان ممکن است که هر کدام از قسمت های بلبرینگ ما اعم از حلقه، یاتاقان، کنس و… به رنگی مابین رنگ های آبی تا طلایی تغییر پیدا کنند. این تغییر رنگ بلبرینگ  میتواند دلایل مختلفی داشته باشد که از جمله این دلایل میتوان به پدیده هایی مانند زنگ زدن، خوردگی، سایش، سوختگی و حتی حفره های الکتریکی اشاره کرد. در ادامه این مطلب دلایل تغییر رنگ بلبرینگ و روش های جلوگیری تغییر رنگ بلبرینگ و نحوه و الزامات ترمیم آن را مرور خواهیم کرد.

ترمیم تغییر رنگ بلبرینگ

   اگر این اتفاق قبل از طول عمر مفید قطعه صورت گیرد، پیدا کردن دلیل خرابی از اهمیت خاصی برخوردار می شود. به طور کلی خرابی های زیادی می تواند در بلبرینگ ها پدیدار شود که شامل تغییر رنگ، لکه دار شدن بلبرینگ، خزش بلبرینگ و … می باشد. تشخیص تغییر شکل ظاهری بلبرینگ بسیار مهم است زیرا عدم فهم آن باعث ایجاد مشکل در بقیه قسمت های دستگاه و هزینه های سنگینی می شود. حتی در برخی موارد ممکن است آسیب های جانی غیر قابل جبرانی نیز وارد شود. در این صورت پس از فهمیدن تغییر رنگ بلبرینگ به سرعت باید نسبت به ترمیم یا حتی در شرایط حاد تر تعویض آن اقدام کرد. (در ادامه این مقاله به صورت  به دلایل تغییر کردن رنگ بلبرینگ و روش های اصلاح تغییر رنگ بلبرینگ می پردازیم.)

علت تغییر رنگ بلبرینگ چیست؟

   دانستن اینکه علت تغییر رنگ بلبرینگ چیست کمک زیادی به جلوگیری از تکرار این مشکل خواهد کرد. تغییر رنگ بلبرینگ دلایل مختلفی دارد که هر کدام بر عملکرد بلبرینگ تاثیر منفی می گذارد که این تغییر می تواند به خاطر پدیده های مختلفی باشد و ما در این مقاله به گوشه ای از این علت ها می پردازیم:

1_ حرارت بالا: یکی از ابتدایی ترین علل ها که می تواند باعث تغییر رنگ بلبرینگ شود افزایش دمای غیر منتظره در حین انجام کار است. به طور میانگین هنگامی که دمای بلبرینگ به بیش از 210 درجه سلسیوس برسد میتواند مواد تشکیل دهنده یاتاقان بلبرینگ را تغییر دهد که در این وضعیت از سختی یاتاقان ها کاسته و علت تغییر رنگ بلبرینگ میشود. همچنین گرما از خاصیت ماده روانکاری میکاهد و تا حدودی آن را از بین میبرد در این صورت است که ما شاهد تغییر رنگ بلبرینگ هستیم. برای شرایط کاری در دمای بالا بهتر است از بلبرینگ دما بالا استفاده کنید.

2_ روانکاری نامناسب: روانکاری نامناسب نیز می تواند علت تغییر رنگ بلبرینگ باشد؛ به همین دلیل این کار از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که در صورت روانکاری نامناسب با برخورد ساچمه ها و قفسه ها فرسایش افزایش یافته و حتی بلبرینگ را بیشتر از قبل گرم می کند که موجب خرابی و تغییر رنگ بلبرینگ میشود.

3_ سایش بلبرینگ: سایش یاتاقان های بلبرینگ با دیواره های آن موجب تولید مواد اسیدی میشود که علت تغییر رنگ بلبرینگ است، به طوری که واکنش مواد اسیدی موجب بوجود آمدن این نقص می شود.

حفره های الکتریکی: زمانی که جریان الکتریکی از بلبرینگ عبور کند باعث میشود که لایه نازک روغن بر روی بلبرینگ یاتاقان ها را ذوب کند باعث تغییر رنگ بلبرینگ شود.

تغییر رنگ بلبرینگ

چگونه میتوان باعث جلوگیری تغییر رنگ بلبرینگ شد؟

  جلوگیری از تغییر رنگ بلبرینگ روش های مختلفی دارد که در صنعت، آزمایشگاه ها و به صورت کلی درقسمت های مختلفی از این روش ها استفاده می شود. یکی از این روش های موثر پر کاربرد و در عین حال کم هزینه استفاده از روانکاری درست و اصولی است (به این نکته دقت داشته باشید که هر روانکاری مناسب هر بلبرینگی نیست) به طور مثال در بلبرینگ نورد فولاد که در صنایع فولاد کاربرد دارد ما با استفاده از گریس های مخصوصی که در مقابل دما و حرارت بالا مقاوم هستند می توانیم موجب جلوگیری از تغییر رنگ بلبرینگ در بازه زمانی طولانی مدت بشویم و طول عمر مفید بلبرینگ را افزایش دهیم.

   پایین نگه داشتن دمای بلبرینگ از دیگر عوامل جلوگیری از این عارضه است ما با پایین نگه داشتن دما جلوی آسیب های احتمالی به بلبرینگ و تغییر رنگ بلبرینگ را می گیریم.

  از دیگر عوامل جلوگیری از تغییر رنگ بلبرینگ عایق بندی اصولی در هنگام کار با وسایل الکتریکی است در هنگام کار با الکتریسیته باید به این نکته توجه خاصی داشت تا از آسیب ندیدن بلبرینگ مطمئن شد.

ترمیم تغییر رنگ بلبرینگ چگونه صورت میگیرد؟

   ترمیم تغییر رنگ بلبرینگ به دلیل هزینه بالایی که دارد برای بلبرینگ های معمولی و پر مصرف توصیه نمیشود. شما عزیزان میتوانید با هزینه ای مناسب بلبرینگ های آسیب دیده خود را جایگزین کنید. جایگزینی بلبرینگ ها میتواند بسیار مطمئن تر باشد. احتمال این که بلبرینگ های آسیب دیده در کار با خطا یا خرابی مواجه شوند بالاست و همین امر می تواند باعث آسیب های جدی به دستگاه های شما شود و هزینه های زیادی را برای شما به وجود بیاورد. البته کشف علت تغییر رنگ بلبرینگ پیش از ترمیم آن بسیار مهم است.

   شاید برای شما این سوال به وجود بیاید پس ترمیم تغییر رنگ بلبرینگ چه استفاده ای دارد؟ اصلاح تغییر رنگ بلبرینگ معمولا برای بلبرینگ هایی با سایز ها، استفاده ها و طراحی های خاص استفاده میشود که نمیتوان آنها را به راحتی جایگزین کرد. البته این نوع از بلبرینگ ها در صنایع های بسیار بزرگ و خاص استفاده میشوند که برای این کار ها ترمیم تغییر رنگ بلبرینگ کاملا مقرون به صرفه و درست است. در غیر این صورت شما میتوانید با مقداری هزینه بیشتر بلبرینگ خود را جایگزین کنید. اگر برای جایگزینی و خرید بلبرینگ نیاز به مشاوره یا راهنمایی دارید میتوانید با کارشناسان مجرب دیجی برینگ تماس بگیرید و ما شما را برای خریدی خوب و مطمئن راهنمایی میکنیم.

علت تغییر رنگ بلبرینگ

مراحل ترمیم تغییر رنگ بلبرینگ چگونه است؟

   پیشتر گفته شد که تغییر رنگ بلبرینگ نشانه نقص در بلبرینگ است. حال میخواهیم درباره مراحل ترمیم تغییر رنگ بلبرینگ توضیحات مختصری را ارائه کنیم. اینکارعملی بسیار حساس و تخصصی است که به متخصصانی مجرب و ماهر نیاز دارد. تکنسین ها با بررسی بلبرینگ، ایراد آن را تشخیص داده و به تعمیر نقص ایجاد شده اقدام می کنند. اصلاح تغییر رنگ بلبرینگ مراحل مختلفی دارد که به شرح زیر هستند:

   در مرحله اول کار بلبرینگ را تمیز می کنیم پس از تمیز کردن اجزای بلبرینگ را جدا کرده و قسمت های آسیب خورده را جایگزین می کنیم، کنس ها را صیقل میدهیم تا قسمت های خراشیده شده اصلاح شود، یاتاقان های آسیب دیده را جایگزین کرده و در مرحله آخر بلبرینگ را سرهم می کنیم با انجام تمام این مراحل با دقت بسیار بالا اکنون شما اصلاح تغییر رنگ بلبرینگ آسیب دیده خود را انجام دادید و امکان استفاده مجدد از آن را دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *