بلبرینگ دور بالا و بلبرینگ دور پایین از پر کاربردترین بلبرینگ ها در صنایع مختلف هستند؛ بنابراین فرق بلبرینگ دور بالا با دور پایین یکی از موضوعات مهمی محسوب می‌شود که افراد فعال در صنایع مختلف بهتر است به مقایسه بلبرینگ سرعت بالا و سرعت پایین بپردازند و از این تفاوت ها مطلع شوند.

به طور کلی تمام بلبرینگ ها و رولبرینگ ها از دو عدد رینگ و مجموعه ای از اجزاء غلتشی که در مسیر مشخصی داخل رینگ ها حرکت می کنند، تشکیل شده اند. شکل های استاندارد این اجزاء شامل ساچمه، رولر استوانه ای، رولر سوزنی، رولر مخروطی، رولر بشکه ای متقارن یا رولر بشکه ای نامتقارن است. بلبرینگ ها با توجه به کارایی و جایی که استفاده می شوند، متفاوتند.

خیلی اوقات افراد فرق بلبرینگ دور بالا با دور پایین را نمی دانند و همین موضوع منجر به خرید اشتباه می شود. به همین دلیل خیلی مهم است که افراد قبل از خرید از تفاوت بلبرینگ دور بالا و دور پایین آگاه باشند تا دچار اشتباه و صدمه به دستگاه نشوند؛ زیرا انتخاب اشتباه بلبرینگ باعث فشار به دستگاه و در نتیجه باعث خسارت به آن می شود. لطفا تا انتهای این مقاله از دیجی برینگ با ما همراه باشید تا از با تفاوت بلبرینگ دور بالا و بلبرینگ دور پایین به صورت کاملآشنا شوید.

فرق بلبرینگ دور بالا و دور پایین

مقایسه بلبرینگ سرعت بالا و سرعت پایین براساس کاربرد

ما می دانیم که امروزه در بسیاری از ماشین ها به بلبرینگ ها نیاز است. اگرچه تشخیص مقایسه بلبرینگ سرعت بالا و سرعت پایین بدون داشتن تخصص کافی بسیار سخت است؛ اما با بررسی بعضی از جزئیات می توانید متوجه فرق بلبرینگ دور بالا و دور پایین شوید.

در مقایسه بلبرینگ دور بالا با دور پایین، به طور کلی می توان بلبرینگ ها را با توجه به سرعت به دو نوع بلبرینگ دور بالا و دور پایین تقسیم کرد و این بلبرینگ ‌ها امروزه جایگاه مهمی را در صنایع مختلف دارا می باشند و حتی باعث توسعه تجارت می ‌شوند.

کاربرد بلبرینگ دوربالا: بلبرینگ دور بالا یا بلبرینگ سرعتی را می توان در صنایع مختلف و وسایل مختلفی اعم از ماشین لباسشویی، جاروبرقی، بسیاری از ابزار و وسایل کاربردی روزمره، صنایع پتروشیمی، صنایع نفت و گاز، دستگاه های تراش، دستگاه و ماشین آلات CNC و دیگر صنایع خاص و عام به کار گرفت.

تفاوت بلبرینگ دور بالا و دور پایین از نظر ظاهری

بسیاری از مردم ممکن است این مسئله را اشتباه درک کنند. فرق بلبرینگ دور بالا با دور پایین در این نیست که سرعت چرخش خود بلبرینگ ها متفاوت است، بلکه تفاوت بلبرینگ دور بالا و دور پایین، در ساختار داخلی متفاوت بلبرینگ ها می باشد.

تفاوت بلبرینگ دور بالا و بلبرینگ دور پایین از نظر ظاهری در فاصله رینگ ها و اتصالات قطعات مشاهده می‌شود. بلبرینگ های سرعت پایین ظاهر خشن تری دارند و اتصالات بین قطعات شل تر است؛

اما در بلبرینگ های سرعت بالا، درجه دقت بالا و سطوح کاملا صاف مد نظر است. در عین حال، فاصله بین رینگ داخلی و رینگ خارجی حداقل است که دقت بلبرینگ دور بالا را بسیار افزایش می دهد و این مسئله گویای این است که بسیاری از بلبرینگ های سرعت بالا در واقع همان بلبرینگ های دقت بالا محسوب می شوند و برای روانکاری بلبرینگ های سرعت بالا باید از گریس مخصوص بلبرینگ دور بالا استفاده کرد.

فرق بلبرینگ دور بالا با دور پایین

فرق بلبرینگ دور بالا با دور پایین از نظر ساخت

یک فرق بلبرینگ دور بالا با دور پایین، تفاوت مواد مورد استفاده در ساخت بلبرینگ دور بالا و دور پایین می‌باشد. بلبرینگ سرعت بالا معمولاً از فولاد با سختی بسیار بالا ساخته می شود که می تواند فشار ناشی از سرعت های بیش از حد بالا را تحمل کند.

اگر بلبرینگ سرعت پایین باشد، از برخی مواد معمولی در ساخت آن ها استفاده می شود و نیازی به تحمل دردسر نیست؛ بنابراین الزامات سختی و دوام مواد نسبتاً کاهش می یابد.

بلبرینگ های کم سرعت و پر سرعت هر دو پس از طراحی دقیق توسط طراح و بازرسی های مکرر ساخته می شوند. نوآوری و تغییرات تکنولوژیکی این بلبرینگ ها اغلب می تواند منجر به توسعه یک صنعت شود و نقش آن را نمی توان دست کم گرفت.

یک مورد از تفاوت بلبرینگ دور بالا و دور پایین، در محدوده دمایی کاری آن هاست و معمولا دما در بلبرینگ های سرعت بالا به میزان بیشتری بالا می رود. حال اگر بلبرینگ سرعت بالا باشد و بیش از حد داغ شود، چه باید کرد؟ از انواع گریس و روغن روان کننده با ویسکوزیته بالا برای کاهش اصطکاک، باید زمانی که دمای کارکرد بلبرینگ بالا است استفاده شود.

تشکیل یک لایه روان کننده، کاهش تولید گرما را نتیجه می دهد و بلبرینگ های سرعت بالا و بسیار دقیق باید از گریس مخصوص بلبرینگ با سرعت بالا استفاده کنند. این موضوع از پایه فرق بلبرینگ دور بالا با دور پایین است.

تفاوت بلبرینگ دور بالا و بلبرینگ دور پایین

تفاوت بلبرینگ دور بالا و دور پایین بر اساس عمر کاری 

مورد بعدی در تفاوت بلبرینگ دور بالا و دور پایین مربوط به طول عمر بلبرینگ ها می‌باشد. طول عمر بلبرینگ ها در آزمایشات میدانی بلبرینگ، عمدتاً با طراحی و تطبیق پارامتر های ساختاری بلبرینگ و همچنین کیفیت ساخت و سطح فرآیند محصول تعیین می ‌شود.

با این حال، برخی از عوامل غیر باربری نیز وجود دارد که باعث کاهش عمر مفید بلبرینگ و خرابی آن ها می شود. تجزیه و تحلیل بلبرینگ های شکست خورده عمدتاً شامل موارد زیر است که معیار مناسبی برای مقایسه بلبرینگ سرعت بالا و سرعت پایین محسوب می شوند:

  • انتخاب و نصب بلبرینگ های تماس زاویه ای که توسط پرسنل تعمیر و نگهداری به صورت جفت نصب می شود.
  • زمان تعمیر و جداسازی اسپیندل برقی. جداسازی و مونتاژ چندگانه یک مجموعه از بلبرینگ ها به طور اجتناب ناپذیری بر عمر مفید بلبرینگ ها تأثیر می گذارد.
  • خرابی الکتریکی خود شفت اصلی، مانند تاثیر آب و هوای مرطوب که باعث تشکیل رطوبت در محفظه محور اصلی الکتریکی، و ورق فولادی سیلیکونی شفت روتور سوخته است.
  • اگر روان کننده یا خنک کننده اسپری روغن حاوی ناخالصی باشد، تفاوت بلبرینگ دور بالا و دور پایین را در مورد مقاومت آن ها نمایان می کند.
  • کیفیت فنی و احساس مسئولیت اپراتور های ماشین ابزار.
  • نمونه دیگری از تفاوت بلبرینگ دور بالا و بلبرینگ دور پایین این است که بلبرینگ دور بالا باید در شرایط محافظتی قوی کار کند و از شرایط خوردگی شدید و آلودگی بلبرینگ دور نگه داشته شود.
  • فرق بلبرینگ دور بالا با دور پایین به صورت اساسی در نوع روانکاری آن هاست. برای بلبرینگ دور بالا باید از بهترین گریس بلبرینگ با سرعت بالا استفاده شود.

مقایسه بلبرینگ سرعت بالا و سرعت پایین از نظر قیمت

یکی از اصلی ترین موارد در مقایسه بلبرینگ سرعت بالا و سرعت پایین در اختلاف قیمت خرید آنها می‌باشد. با افزایش آگاهی درباره فرق بلبرینگ دور بالا با دور پایین قطعا متوجه کیفیت بهتر بلبرینگ های دوربالا از نظر متریال ساخت شده اید؛ بنابراین طبیعی است که قیمت این نوع نسبت به نوع دور پایین بیشتر باشد.

تفاوت بلبرینگ دور بالا و دور پایین

اما مهم ترین مورد در هنگام خرید بلبرینگ نیاز فرد و در نتیجه کاربرد بلبرینگ می‌باشد؛ بنابراین گرچه با توجه به مقایسه بلبرینگ دور بالا و دور پایین، نوع دور پایین از قیمت کمتری برخوردار است اما در مواقع نیاز نمی‌توان از آن به جای بلبرینگ های دور بالا استفاده کرد و تنها راه برای کاهش هزینه ها، انتخاب یک فروشگاه معتبر و قابل اعتماد می‌باشد. اگر قصد خرید هرکدام از این نوع بلبرینگ ها را دارید، دیجی برینگ با بهترین قیمت قادر است تا بهترین کیفیت موجود از انواع بلبرینگ ها را ارائه دهد؛ برای مشاوره با کارشناسان ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *