کاسه ترمز چرخ عقب پراید یا همان کاسه چرخ، قطعه ای استوانه ای است که معمولا از جنس چدن ساخته می شود. برای کاهش سرعت و ساکن نگه داشتن خودرو پراید از کاسه چرخ استفاده می شود. محل قرار گرفتن کاسه چرخ روی محور چرخ است که چرخ روی کاسه قرار می گیرد. لنت های چرخ عقب داخل کاسه چرخ قرار گرفته اند و کاسه چرخ از نفوذ گرد و خاک و رطوبت به درون لنت ها جلوگیری می کند. کاسه چرخ عقب با بلبرینگ و مگنت مناسب، اجزای مهم سیستم ترمز به حساب می آید در واقع کاسه چرخ یک نوع در پوش برای مجموعه ترمز است که از آن محافظت می کند. ما در این مطالب قصد داریم به بررسی علت داغ شدن کاسه چرخ عقب پراید بپردازیم پس با ما همراه باشید تا در بروز مشکل با این عوامل آشنایی داشته باشید. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات درباره صدای خرابی بلبرینگ چرخ خودرو های مختلف از جمله پراید، سمند، پژو و سایر خودرو ها به بخش مقالات دیجی برینگ مراجعه نمایید و در صورت نیاز به خرید بلبرینگ مناسب با مشاورین ما تماس بگیرید.

علت داغ شدن کاسه چرخ عقب پراید

نشانه های خرابی لنت ترمز خودرو

چراغ هشدار تعویض لنت، کشیده شدن فرمان به یک سمت دیگر هنگام ترمز، لرزش پدال از نشانه هایی است که به شما هشدار می دهد که باید لنت خود را عوض کنید. وقتی ترمز ها خیلی گرم شوند نشانه هایی بروز می دهد که نشان دهنده گرم شدن بیش از حد ترمز است در این مواقع ترمز اثر کمتری دارد و باعث خطراتی برای خودرو و سرنشینان آن می شود. که در ادامه علت داغ شدن لنت ترمز و علائم آن را بررسی می کنیم تا اگر این وضعیت برای شما اتفاق افتاد، به موقع تشخیص دهید.

  • بلند شدن دود: از نشانه های اصلی داغ شدن لنت ترمز دود ناشی از آن است.
  • بوی بد: بوی لنت از نشانه های داغ شدن لنت ترمز است. اگر درهنگام ترمز بوی تندی را استشمام کردید به داغ شدن بیش از حد ترمز شک کنید.
  • سوت کشیدن لنت: داغ شدن لنت ترمز باعث می شود که هنگام ترمز کردن صدای جیر جیر بشنوید.

در صورتی که نشانه های فوق را که به دلیل داغ شدن لنت ترمز ایجاد می شوند را مشاهده کردید سرعت خود را کم کنید و مکانی مناسب برای پارک کردن پیدا کنید. تا لنت شما بیش از حد داغ نشود. داغ شدن بیش از حد لنت ترمز می تواند بر اثر خرابی مکانیسم ترمز، نصب نادرست ترمز، تغییر شکل دیسک ترمز، فرسودگی لنت، تاب برداشتن دیسک ترمز، استفاده از دیسک و لنت ترمز تاریخ گذشته، لنت ترمز نامرغوب و… باشد. 

هماهنگونه که گفتیم داغ شدن کاسه چرخ عقب میتواند ناشی از عملکرد نادرست اجزای مختلفی باشد. یکی از این اجزا بلبرینگ است. تولید کنندگان مرغوب ترین بلبرینگ های جهانی همچون بلبرینگ اس کا اف سوئد، بلبرینگ fag آلمان و … از بهترین متریال برای چنین بلبرینگ های حساسی که به شدت در معرض فرسایش هستند استفاده می‌کنند. 

همچون پراید، پژو و سایر خودرو ها از جمله علائم خرابی بلبرینگ چرخ جلو سمند می تواند شامل موارد متعددی از جمله صدای غیر عادی چرخ ها، لرزش فرمان، سائیدگی چرخ ها و مواردی از این قبیل باشد. در صورت مشاهده چنین علائمی لطفا هر چه سریعتر نسبت به تعویض و یا تعمیر بلبرینگ اقدام نمایید زیرا رانندگی با چنین نقص هایی بسیار خطر آفرین است.

نشانه های خرابی لنت ترمز خودرو

جلوگیری از گرم شدن بیش از حد لنت ترمز خودرو

برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد لنت ترمز روش رانندگی خود را تغییر دهید. هنگام توقف خودرو ابتدا سرعت را کم کنید و سپس ترمز بگیرید این عادت رانندگی باعث طولانی شدن عمر تمام اجزای ترمز می شود. در هنگام رانندگی پشت وسایل نقلیه حتما فاصله قانونی را رعایت کنید تا با توقف خودرو جلویی زمان کافی برای استفاده از ترمز داشته باشید به طور کلی اگر ایمن رانندگی کنید و کمتر از ترمز استفاده کنید هرگز به مشکل داغ کردن لنت خودرو خود دچار نمی شوید. طول عمر لنت هشتاد هزار کیلومتر برآورد می شود اما زمان مناسب برای تعویض لنت بستگی به رانندگی شما، نوع خودرو و نوع لنت دارد. برای اطلاع از علت داغ شدن کاسه ترمز چرخ عقب پراید به فروشگاه اینترنتی دیجی برینگ مراجعه کنید. دیجی برینگ فروشگاه اینترنتی معتبری است که در وب سایت خود مقالاتی درباره علت داغ شدن کاسه چرخ عقب پراید و … دارد. پس با مطالعه این مقاله با نشانه های خراب شدن لنت ترمز آشنا شوید تا با مشاهده علائم برای تعویض آن اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *