جا زدن بلبرینگ یا نصب بلبرینگ، یکی از مهم ترین بخش های استفاده از یک بلبرینگ محسوب می شود. بلبرینگ ها را می توان به عنوان قطعاتی معرفی نمود که از حساسیت بسیار زیادی برخوردار می باشند و از این رو باید دقت بسیار زیادی را در زمان جا زدن و بیرون آوردن بلبرینگ داشته باشیم. در صورتی که ساچمه ها و قطعات درونی بلبرینگ فشاری اضافه را تحمل کنند، ممکن است کارایی خود را از دست بدهند و از این نظر باید حتما تمامی نکاتی که در این مقاله در خصوص جا زدن بلبرینگ بیان می شود را رعایت کنید.

روش های جا زدن بلبرینگ

دانستن روش صحیح جا زدن بلبرینگ به شما کمک می کند تا بتوانید به سادگی از این قطعه استفاده کنید و بیشترین طول عمر کارکرد را از این محصول انتظار داشته باشید. با توجه به این نکات باید گفت که تمیز کردن محلی که بلبرینگ در آن قرار داده می شود از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در نحوه نصب و بیرون آوردن بلبرینگ بسیار موثر است. ضمنا بلبرینگ به هیچ عنوان نباید با حلال های مختلف و متفرقه شستشو داده شود؛ چرا که اگر این مواد شوینده خاصیت خورندگی داشته باشند، می توانند در سایز و ابعاد بلبرینگ تاثیر بگذارند و فرایند نصب بلبرینگ را با مشکل مواجه کنند. همچنین در نظر داشته باشید که شیب ده الی بیست درجه ای که در آخرین نقطه سوراخ داخلی محفظه بلبرینگ قرار داده می شود، برای جا زدن بلبرینگ به صورت ساده تر مورد استفاده قرار می گیرد. دیجی برینگ عرضه کننده بهترین بلبرینگ در تهران و سایر شهرهای ایران از برند های معتبر و خوشنام است و با کمک کارشناسان خود، قصد آموزش طریقه جازدن بلبرینگ را دارد تا بهترین ابزار نصب و جا زدن بلبرینگ را بشناسید.

از چه ابزاری برای جا زدن بلبرینگ استفاده کنیم؟ 

ابزارآلات مختلفی وجود دارد که برای جا زدن بلبرینگ می توانید از آن ها استفاده کنید؛ ولی یک صفحه تخت که برای نصب بلبرینگ از آن بتوان استفاده کرد، یکی از مهم ترین ابزار مورد نیاز شما می باشد. همچنین باید دقت داشته باشیم که ضربه های وارد شده به بلبرینگ نباید شدید باشد و همچنین سطوح لغزشی که در یک بلبرینگ قرار دارد، به هیچ عنوان تحمل ضربه را ندارند؛ به همین دلیل است که وسیله جا زدن بلبرینگ استاندارد نقش مهمی در نصب بلبرنگ دارد.

روش های نصب بلبرینگ

یکی از نکاتی که در خصوص جا زدن بلبرینگ با حرارت باید به آن دقت داشته باشید، نیاز به گرم کردن این قطعه می باشد. در واقع بلبرینگ های کاسه نمد دار نباید بیشتر از ۱۳۰ درجه سانتی گراد گرم شوند و در صورتی که کاسه نمد از جنس پلی اورتان باشد نیز دمای این قطعه نباید از ۱۱۰ درجه سانتی گراد تجاوز کند. در خصوص گرم کردن و حرارت دادن برای جا زدن بلبرینگ امروزه ابزار های خاصی در بازار عرضه شده است که به آن ها هیتر بلبرینگ یا گرم کن بلبرینگ گفته می شود و شما به هیچ عنوان مجاز نخواهید بود که برای جا زدن بلبرینگ با حرارت از شعله مستقیم استفاده کنید.

در صورتی که قصد دارید نسبت به خارج سازی یک بلبرینگ اقدام کنید نیز باید دقت داشته باشید که قطعه باید با حساسیت بسیار زیادی خارج شود تا به آن آسیبی وارد نگردد. در صورتی که شکاف و سوراخ در محل قرارگیری بلبرینگ قرار داشته باشد، عملیات خارج سازی بلبرینگ ساده تر انجام می شود. در واقع شما باید نحوه نصب و بیرون آوردن بلبرینگ را از کاتالوگ آن دنبال کرده و بر اساس دستور العمل نصب بلبرینگ عمل کنید.

وسیله جا زدن بلبرینگ

روش های نصب بلبرینگ  

برای نصب بلبرینگ در محل کارکرد آن، دو روش معمول وجود دارد که شامل موارد زیر است:

  • جا زدن بلبرینگ به حالت ساده و با استفاده از ابزار در دمای معمولی
  • جا زدن بلبرینگ با حرارت

این دو روش، تفاوت های زیادی با همدیگر دارند؛ هم با استفاده از گرم کردن و هم با استفاده از ابزارهای خاص صنعتی می توان بلبرینگ ها را در سر جای خود قرار دارد و در واقع این دو روش، بهترین حالت برای جا زدن و بیرون آوردن بلبرینگ می باشند. روش های نصب بلبرینگ در مدل های مختلف این قطعات با همدیگر متفاوت هستند؛ به طور مثال طریقه نصب بلبرینگ کف گرد با بلبرینگ های شیار عمیق و دیگر بلبرینگ ها، تفاوت های محسوسی دارد.

نکات مهم در جا زدن بلبرینگ 

نکات دیگری وجود دارد که حتی برای افراد حرفه ای در خصوص جا زدن بلبرینگ می تواند مفید واقع شود و به آن ها کمک می کند تا راحت تر عملیات نصب بلبرینگ را انجام دهند.

  • در ابتدا باید محصولی را انتخاب و خریداری کنید که کیفیت بسیار بالایی را داشته باشد و مناسب ترین محصول مورد نیاز شما باشد. در این خصوص حتی در صورتی که نیاز داشتید می توانید با کارشناسان فروش بلبرینگ دیجی برینگ در ارتباط بوده و با آن ها صحبت کنید.
  • پس از این که بهترین بلبرینگ را برای کاربرد خود انتخاب کردید، باید حتما به دستور العمل هایی که از سوی کارخانه توصیه شده است توجه داشته باشید و بر این اساس نسبت به استفاده و جا زدن بلبرینگ اقدام کنید که حتما برای شما مفید واقع خواهد شد. در نظر داشته باشید که این نکات برای جلوگیری از بروز خرابی در هنگام جا زدن بلبرینگ به شما کمک زیادی خواهد کرد.

طریقه جازدن بلبرینگ

  • یکی از نکاتی که باید به آن اهمیت دهید، هم راستا بودن بلبرینگ می باشد و باید دقت کنید که در هنگام جا زدن بلبرینگ، این قطعه به صورت هم راستا قرار گرفته است تا از بروز خرابی جلوگیری به عمل آمده و طول عمر محصول بالا برود.
  • ارزیابی شافت و بررسی مشخصات آن از دیگر نیاز های پیش روی شما برای استفاده از بلبرینگ به شمار می رود و باید به آن دقت بسیار زیادی داشته باشید تا بتوانید از بلبرینگ بهترین استفاده را داشته باشید.
  • به کارگیری روان کننده های مناسب نیز از دیگر ویژگی هایی است که باید در هنگام خرید بلبرینگ به آن دقت داشته باشید و بر این اساس نسبت به جا زدن بلبرینگ چه به صورت معمولی و چه جا زدن بلبرینگ با حرارت اقدام کنید.

مشاوره انتخاب بلبرینگ و وسیله جا زدن بلبرینگ 

در این مقاله با نکاتی درباره وسیله جا زدن بلبرینگ و طریقه جازدن بلبرینگ آشنا شدیم؛ اگر قصد خرید بلبرینگ و دریافت مشاوره در زمینه انتخاب انواع این قطعات را دارید، می توانید با کارشناسان بخش فروش مجموعه دیجی برینگ تماس بگیرید و اطلاعات دقیق تری در این زمینه کسب کنید و هم چنین این محصولات را با مناسب ترین قیمت تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *