تفاوت بلبرینگ و رولبرینگ

تفاوت بلبرینگ و رولبرینگ با یکدیگر چیست؟ این سوالی است که قصد داریم در این مقاله از دیجی برینگ به آن پاسخ دهیم؛ پس تا انتهای این مقاله همراه ما بمانید. بسیاری از افراد تصور می کنند که بلبرینگ و رولبرینگ در همه خصوصیات مشابه هم هستند و در تمامی کاربردهایشان از خودرو گرفته تا کاربردهای صنعتی می توانند جایگزین همدیگر شوند؛ اما فرق بلبرینگ و رولبرینگ فراتر از این حرف هاست و این دو تفاوت های مهمی از نظر طراحی  و کاربرد با هم دارند و ما در این مقاله قصد داریم به بررسی فرق بلبرینگ و رولبرینگ بپردازیم و بگوییم چرا مهم اصل که به شکلی اصولی بدانیم فرق رولبرینگ و بلبرینگ چیست؟

بلبرینگ ها با استفاده از ساچمه به عنوان عناصر غلتشی و رولبرینگ ها با استفاده از استوانه ها به عنوان عناصر غلتشی هر یک خصوصیات ویژه ای دارند که در این مقاله به آنها خواهیم پرداخت. برای دریافت اطلاعات دقیق تر و تخصصی تر از تفاوت انواع بلبرینگ و رولبرینگ می توانید با کارشناسان باتجربه ما در دیجی برینگ در تماس باشید.

تفاوت بین بلبرینگ و رولبرینگ

مقایسه رولبرینگ و بلبرینگ از نظر مراحل ساخت

مقایسه بلبرینگ و رولبرینگ از نظر مراحل ساخت را می توان این گونه تعریف کرد که این دو عنصر در مراحل ساخت و طراحی کلی  ساختار مشابه هم هستند؛ اما فرق بلبرینگ و رولبرینگ در میزان بار و فشاری که می توانند تحمل کنند، می باشد.

به طور کلی مقایسه بلبرینگ و رولبرینگ از لحاظ روش های تولید شامل مراحل زیر است:

  1. آماده سازی مواد اولیه فولاد (مواد اولیه گاها شامل فولاد، کروم، کربن، فولاد ضد زنگ ۴۴۰C و پلاستیک هستند)
  2. بخش آهنگری
  3. حرارت (شامل داغ کردن فولاد در دمای ۸۴۰ درجه سانتیگراد، آبدهی در محیط روغن و سپس انجام عملیات حرارتی می باشد.)
  4. پولیش
  5. سوپر فینیش
  6. خط مونتاژ (ترتیب مونتاژ کردن بلبرینگ بدین صورت است که ابتدا رینگ داخلی سپس رینگ خارجی سپس ساچمه و پس از آن قفسه ها نصب می شوند و در انتها بلبرینگ مونتاژ شده با ماده ضد زنگ پوشش دهی می شود).
  7. تست کیفیت (شامل تست اندازه، سرعت و حرکت برای اطمینان از میزان آلیاژ به کار رفته می باشد.)
  8. بسته بندی

تفاوت هایی که در روند این مراحل ساخت برای این قطعات وجود دارد، تفاوت رولبرینگ و بلبرینگ را شکل می دهد. در ادامه برخی از جزئیات این تفاوت ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

بررسی دقیق تر تفاوت انواع بلبرینگ و رولبرینگ

انواع متفاوتی از این قطعات را می توان در بررسی تفاوت بلبرینگ و رولبرینگ در نظر گرفت. به طور کلی بلبرینگ ها به دو دسته بلبرینگ های تک ردیفه و چند ردیفه ردیفه تقسیم می شوند. هر دو نوع از این بلبرینگ ها می توانند بارهای شعاعی و محوری را تحمل کنند. بلبرینگ های تماس زاویه ای، شیار عمیق و بلبرینگ های کف گرد و … از انواع این قطعات مکانیکی می باشند که هر کدام مدل های خاصی چون تک ردیفه، دو ردیفه و … دارند.

در ادامه بررسی تفاوت بین بلبرینگ و رولبرینگ به انواعی از رولبرینگ های موجود در صنعت اشاره می کنیم. رولبرینگ ها به طور کلی شامل رولبرینگ های مخروطی، بشکه ای، سوزنی و استوانه ای  و … می باشند که بر اساس شکل ظاهری و طراحی ای که دارند، کاربردهای متفاوتی را ارائه می کنند و مانند بلبرینگ ها هر کدام از این انواع به مدل های ویژه ای تقسیم میشوند. به طور کلی رولبرینگ ها در شرایطی که به تحمل وزن بیشتر نیاز است، به کار می روند.

مقایسه بلبرینگ و رولبرینگ

 

بررسی فرق بلبرینگ و رولبرینگ با توجه به تفاوت های اصلی

همانطور که گفته شد تفاوت بلبرینگ و رولبرینگ ها در مرحله ساخت بسیار کم است و معمولا این دو از فولاد یا برنج ساخته می شوند. اصلی ترین فرق بلبرینگ و رولبرینگ در عنصر غلطان مورد استفاده می باشد تا بتوانند نیرو و وزن مربوطه را تحمل کنند. تفاوت بلبرینگ و رولبرینگ در این عنصر غلطان این است که در بلبرینگ ها ساچمه و در رولبرینگ ها استوانه است.

از دیگر تفاوت رولبرینگ و بلبرینگ ها می توان به این اشاره کرد که بلبرینگ ها بار شعاعی اجسام کم وزن را بهتر می توانند تحمل کنند؛ بدین صورت که هنگامی که در حرکت هستند، بار مربوطه را از مسیر بیرونی به مسیر داخلی منتقل و امکان چرخش صاف برای وزن های پایین را فراهم می کنند.

تفاوت بلبرینگ و رولبرینگ

تفاوت بین بلبرینگ و رولبرینگ بر اساس کاربرد

تفاوت بلبرینگ و رولبرینگ در کاربردی که این قطعات در زمینه های مختلف صنعت دارند، نیز قابل بررسی می باشد. از بلبرینگ ها معمولاً در چرخ های کوچک و کاربردهای روزمره مانند هارد دیسک های کامپیوتر، انواع بلبرینگ خودرو، صندلی های مدیریتی، اسکیت های چرخ دار، موتور سیکلت، آسانسور، پله برقی، ریل کمدها، تجهیزات پزشکی و تصویر برداری و …. استفاده می شوند. درواقع دلیلی که منجر به ایجاد تفاوت رولبرینگ و بلبرینگ توسط طراحان شده است همین کاربرد ها یا بهتر بگوییم نیاز های متفاوت است.

فرق رولبرینگ و بلبرینگ را می توان از منظر تحمل وزن نیز با هم بررسی کرد؛ در صورتی که فشار زیادی به بلبرینگ وارد شود، منجر به تغییر شکل و خرابی شان می شود؛ به همین دلیل برای تحمل وزن های بالاتر معمولا از رولبرینگ ها استفاده می شود.

اجزای بلبرینگ به دلیل اینکه به صورت مونتاژ شده به فروش می رسند، در صورت خراب شدن باید به طور کلی تعویض شوند؛ اما رولبرینگ ها به دلیل داشتن ساختار قدرتمند می توانند به راحتی اجزای آن را در هنگام خراب شدن جدا و تعمیر کرد؛ به عنوان مثال برای درک بهتر این تفاوت ها می توانید جدول رولبرینگ استوانه ای را بررسی و این اطلاعات بدست آمده از این جدول را با اطلاعات خود درباره بلبرینگ استوانه ای مقایسه کنید.

فرق بلبرینگ و رولبرینگ

 

مقایسه بلبرینگ و رولبرینگ بر اساس اجزای تشکیل دهنده بلبرینگ و رولبرینگ

برای مقایسه بلبرینگ و رولبرینگ به تفاوت میان اجزای تشکیل دهنده این دو قطعه می پردازیم. اجزای غلتشی  (Rolling Elements): شکل و نوع عناصر غلتشی از اصلی ترین فاکتورهای تشخیص تفاوت بلبرینگ و رولبرینگ ها می باشد. کلمه بال در بلبرینگ به معنای توپ یا ساچمه گرد است که به کروی بودن عناصر غلتشی بلبرینگ ها اشاره می کند. در ساختار بلبرینگ های شیار عمیق، خود تنظیم، کف گرد و تماس زاویه ای بکار می رود. از پر مصرف ترین نوع عناصر غلتشی می توان به ساچمه های گرد و سوزنی اشاره کرد. عناصر غلتشی با شکل ساچمه های گرد با قابلیت چرخش در سرعت بالا در بلبرینگ های شیار عمیق، تماس زاویه ای، کف گرد و خود تنظیم استفاده می شوند.

عناصر غلتشی سوزنی به دلیل توانایی در تحمل فشار بالاتر نسبت به عناصر غلتشی ساچمه ای یا گرد، در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرند. مواردی مانند کشور تولید کننده، گرید ساچمه، کیفیت سطح بالا کیفیت پرداخت سطح ساچمه در قیمت ساچمه موثر می باشند. کشورهایی مانند آلمان، ایتالیا، اوکراین، هند، چین، تایوان از بهترین کشورهای تولید کننده ساچمه بلبرینگ هستند که در بازار ایران استفاده می شود. فرق رولبرینگ و بلبرینگ در اجزای تشکیل دهنده در اینجا این است که رول در انواع ساچمه سوزنی، ساچمه بشکه ای، ساچمه مخروطی و ساچمه استوانه ای موجود می باشد که در ساخت انواع رولبرینگ بکار می رود.

قفسه (Cage): قفسه بلبرینگ یکی از موارد مهم در طول عمر مفید بلبرینگ می باشد؛ زیرا به عنوان نگهدارنده ساچمه عمل می کند و با ارتباطی که بین رینگ های بیرونی و درونی برقرار می کند، باعث چرخش بلبرینگ می شود. از وظایف قفسه در بیرینگ می توان به نگهداری روغن گریس، جلوگیری از تماس مستقیم اجزاء غلتشی با یکدیگر و هدایت آنها به منظور کاهش گرما و اصطکاک اشاره کرد.

انتخاب قطعات بلبرینگ و رولبرینگ از دیجی برینگ

امیدواریم مطالب این مقاله با موضوع فرق بلبرینگ و رولبرینگ مفید واقع شده باشد. شما عزیزان می توانید در صورت داشتن هرگونه سوال یا مشکل درباره تفاوت بلبرینگ و رولبرینگ یا هر سوال دیگری درباره انواع بلبرینگ با کارشناسان و مشاوارن با تجربه ما تماس بگیرید و ما می توانیم شما را برای رسیدن به اهدافتان راهنمایی کنیم. جهت خرید انواع برندهای بلبرینگ از جمله خرید بلبرینگ  skf تنها کافیست به صفحه مربوطه مراجعه نمائید. دیجی برینگ به عنوان یکی از قدیمی ترین و مطمئن ترین واردکننده های بلبرینگ در کشور می تواند انواع بلبرینگ و رولبرینگ را با ضمانت از اصل بودن محصول به شما عزیزان ارائه دهد.

{rppmedia 2}

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *