کنترل کیفیت بلبرینگ ها از مهم ترین بخش های خرید و نگهداری از بلبرینگ ها و حتی دستگاهی است که برای آن بلبرینگ تهیه کرده ایم. وجود بلبرینگ‌ها امروزه، در صنایع مختلف لازم و ضروری است. نکته قابل توجه این است که باید عملیات ساخت بلبرینگ بدون عیب و نقص و به بهترین شکل ممکن انجام شود؛ بنابراین برای این منظور باید کنترل کیفیت بلبرینگ ‌ها به بهترین شکل ممکن و با دقت بالا انجام شود. این کنترل و بررسی با استفاده از تست‌های مختلفی انجام می‌شود که ما در این مقاله از دیجی برینگ قصد داریم به معرفی نحوه کنترل کیفیت بلبرینگ بپردازیم. شما عزیزان میتوانید در صورت داشتن هرگونه سوال در زمینه کنترل کیفیت یاتاقان ها با کارشناسان دیجی برینگ تماس حاصل کنید.

ارزیابی کیفیت بلبرینگ

انواع تست‌های کنترل کیفیت بلبرینگ

طبیعتا تهیه بهترین کیفیت برای هر محصولی، ترجیح همه خریداران است؛ اما گاهی این مسئله به حدی مهم است که نیاز به روش های تست کیفیت احساس می شود. کنترل کیفیت بلبرینگ نیز به همین دلیل به وجود آمده است، اثرات مخرب خریداری بیرینگ بی کیفیت به حدی است که لازم است تمامی صنعتگران از روش های کنترل کیفیت رولبرینگ ها و بلبرینگ ها و نیز ارزیابی سلامت بلبرینگ اطلاع داشته باشند. نحوه کنترل کیفیت بلبرینگ به انواع مختلفی تقسیم میشود که اگر بخواهیم نحوه کنترل کیفیت بلبرینگ را برای شما عزیزان نام ببریم میتوان روش های زیر را نام برد:

 • تست طول عمر بلبرینگ  Bearing Life (Longevity)
 • صافی سطح بلبرینگ  Bearing Waviness
 • تست مقدار نویز و ارتعاشات  Noise and Vibration
 • تست لقی شعاعی و محوری  Radial and Axial clearance
 • تست سختی سنجی  Hardness
 • تائیدیه هندسه  Geometry
 • تائیدیه گردی  Roundness
 • تست میزان زبری روی سطح بلبرینگ ها  Roughness
 • تست نشتی  Grease leakage
 • اندازه گیری ابعاد  Dimension measurement
 • تجزیه و تحلیل طیف سنجی  Spectroscopic analysis

کنترل کیفیت بلبرینگ با استفاده از روش‌های خاصی انجام می‌شود. به طور کلی، برای اینکه مشخص شود که یک بلبرینگ تا چه اندازه می‌تواند کارایی و طول عمر داشته باشد، نحوه کنترل کیفیت بلبرینگ مختلفی وجود دارد. هر روش ممکن است یک هدف خاص داشته باشد و در هر آزمایش ما بتوانیم تنها یک نکته درباره کنترل کیفیت یاتاقان را با صورت دقیق بدست بیاوریم. این تست ها به گونه ای طراحی شده اند که اکثرا در هر آزمایش ما می توانیم  بر روی یکی از زمینه های ارزیابی کیفیت بلبرینگ ها کار کنیم و فقط نتایج را در یک زمینه بدست بیاوریم. ما در این مقاله کنترل کیفیت رولبرینگ و بلبرینگ ها را در چند روش به اختصار توضیح می‌دهیم.

کنترل کیفیت بلبرینگ

ارزیابی کیفیت بلبرینگ – بررسی گردی و زبر بودن سطح

در ارزیابی یکی از عواملی که باعث خرابی و از بین رفتن بلبرینگ‌ها می‌شود، پدیده‌ای به نام «پدیده خستگی فلز» است. این پدیده در بسیاری از فلزات رخ می‌دهد تا جایی که حتی می‌تواند باعث خرابی و از بین رفتن کامل فلز شود. خستگی فلز ممکن است به صورت کاملا مخفی در بسیاری از فلزات رخ دهد. قسمت مهمی از ارزیابی کیفیت بلبرینگ مربوط به همین بخش است.

با توجه به این پدیده، اگر کیفیت سطح بلبرینگ‌ها پایین باشد، عمر خستگی بلبرینگ‌ها کاهش پیدا می‌کند. بررسی گردی و زبر بودن سطح بلبرینگ، می‌تواند تا حدود زیادی نشان دهد که بلبرینگ مورد نظر دچار پدیده خستگی شده است یا خیر؟

تست کنترل کیفیت بلبرینگ – تست نویز و ارتعاشات

نویز داشتن بلبرینگ به هنگام چرخش می‌تواند عوامل مختلفی داشته باشد که از مهمترین آن‌ها می‌توان به موج‌دار بودن اجزای بلبرینگ، خوردگی بلبرینگ و …اشاره کرد. وجود این مسئله در بلبرینگ باعث ایجاد مشکلاتی مانند کاهش عمر محصول، ایجاد سر و صدای اضافی و … می‌شود.

به همین دلیل انجام یک تست کنترل کیفیت بلبرینگ می‌تواند مشخص کند که مشکل چیست و چگونه می‌توان این مشکل را برطرف کرد. تست نویز و ارتعاشات بلبرینگ با دو روش متداول تست آکوستیک امیشن و تست ارتعاش سنجی انجام می‌شود.

کنترل کیفیت بلبرینگ – تست میزان سختی بلبرینگ

نحوه کنترل کیفیت بلبرینگ گاهی پیچیده تر می شود. این تست برای میزان سختی بلبرینگ انجام می‌شود. اگر سطح بلبرینگ سختی کافی داشته باشد، در برابر تغییر شکل پلاستیک بلبرینگ مقاومت خواهد کرد. این تست، معمولا با تست راکول (Rockwell Hardness) انجام می‌پذیرد.

کنترل کیفیت یاتاقان

کنترل کیفیت یاتاقان – تست متریال اجزا سازنده بلبرینگ

جنس متریال اجزا سازنده بلبرینگ، در کیفیت بلبرینگ ها، تاثیر زیادی دارد. بنابراین انجام تست متریال اجزا سازنده بلبرینگ یکی از مهمترین تست های کنترل کیفیت یاتاقان است تا از ترکیب شیمیایی آلیاژ استفاده شده و انجام صحیح عملیات حرارتی بلبرینگ ها اطمینان حاصل شود.

این تست با کوانتومتر انجام می‌شود و ترکیبات آلیاژ بلبرینگ را نشان می‌دهد. همچنین در این تست می‌توان با داده های نمایش داده شده مشخص کرد که درصد ترکیبات شیمیایی صحیح است یا خیر؟

کنترل کیفیت بلبرینگ – تست نشتی و اندازه گیری طول عمر بلبرینگ

با گذشت زمان، بلبرینگ و رولبرینگ‎ها در اثر سایش دچار فرسودگی می‌شوند و تقریبا می‌توان گفت که کارائی خود را از دست می‌دهند، تست نشتی و اندازه گیری طول عمر نشان می‌دهد که یک بلبرینگ با مشکلی مواجه شده است یا خیر؟ با توجه به این مسائل می توان تعیین کرد که از یک بلبرینگ تا چه مدت می توان استفاده کرد. در مقاله دیگری در دیجی بیرینگ مفصلا درباره ارزیابی سلامت بلبرینگ در حین استفاده توضیح داده ایم.

سخن پایانی در ارزیابی کیفیت بلبرینگ

همانطور که اشاره کردیم، ارزیابی کیفیت بلبرینگ یکی از مهمترین مواردی است که به وسیله روش‌های مختلفی انجام می‌شود. بلبرینگ‌ها ممکن است بر اثر کار در مدت زمان طولانی دچار آسیب شوند و نتوان از آنها استفاده کرد. به همین دلیل کنترل کیفیت یاتاقان ها روش مناسبی است برای اینکه بتوان طول عمر و کیفیت بلبرینگ مورد نظر را تخمین زد. بررسی گردی و زبر بودن سطح بلبرینگ، تست سختی بلبرینگ، تست نویز و ارتعاشات بلبرینگ، تست متریال اجزا سازنده بلبرینگ و … از مهمترین تست‌های کنترل کیفیت بلبرینگ هستند. البته باید این را نیز مد نظر داشت که نحوه کنترل کیفیت بلبرینگ متفاوت است. یعنی می توان انواع این کنترل کیفیت بلبرینگ را به دو دسته تست های مخرب و یا تست های غیر مخرب تقسیم کرد. اگر بخواهیم از تست های مخرب در کنترل کیفیت رولبرینگ یا بلبرینگ ها استفاده کنیم، دقت کار پایین تر است به دلیل این که در این نوع از کنترل کیفیت یاتاقان ها یک بلبرینگ یا یاتاقان ها در این تست ها آسیب میبیند و امکان استفاده دوباره از آن ها نیست. این مزیتی است که تست های غیر مخرب به نسبت تست های مخرب دارند و این نوع از ارزیابی کیفیت بلبرینگ را میتوان سودمند تر و بهتر دانست. برای کسب اطلاعات درباره سایر نکات مربوط به بلبرینگ ها همچون نحوه اندازه گیری لقی بلبرینگ به وبسایت دیجی برینگ مراجعه و یا با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *