محاسبات بلبرینگ

محاسبات بلبرینگ یکی از عوامل اصلی در مشخص شدن خواص بلبرینگ است. نقش و اهمیت محاسبات سایز بلبرینگ را به هیچ عنوان نمی توان نادیده گرفت و اگر بخواهیم محاسبات تحمل بار بلبرینگ و دیگر انواع این محاسبات را نادیده بگیریم، به مشکلات بسیار بزرگی برمیخوریم. محاسبه ابعاد بلبرینگ یکی از مهم ترین موارد در طراحی بلبرینگ می باشد که برای اسمبل شدن قطعات و عملیات هایی این چنین از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. 

در ادامه این مقاله ما برای شما عزیزان انواع محاسبات بلبرینگ و نکات مهم و کاربرد های این محاسبات را توضیح می دهیم. پس برای یادگیری و دست یابی به این اطلاعات در مورد محاسبات سایز بلبرینگ با ما همراه باشید. 

محاسبات بلبرینگ

بلبرینگ ها در اندازه ها و ابعاد گوناگونی تولید می شوند. گاهی اوقات ممکن است به دلایل مختلف مانند سایش، شماره فنی آن ها قابل نمایش نباشد. به همین علت برای محاسبات اندازه بلبرینگ باید با مراجعه به جدول محاسبات بلبرینگ بتوانید اندازه آن را مشخص کنید. همانگونه که می‌ دانید، برای شناسایی اندازه و محاسبات اندازه بلبرینگ و نوع بلبرینگ، شماره فنی به عنوان مهم ترین مولفه شناخته می ‌شود. این شماره بر روی بلبرینگ یا روی پلاستیک و جعبه آن درج شده است. علاوه بر این که به دلیل سایش قطعه ممکن است شماره درج شده بر روی بلبرینگ از بین برود، جعبه ها و محفظه های پلاستیکی نیز ممکن است به دلایل مختلفی اعداد و ارقام موجود بر روی خود را از دست بدهند. برای کسب اطلاعات درباره نحوه اندازه گیری لقی بلبرینگ به وبسایت دیجی برینگ مراجعه و یا با کارشناسان با تجربه این مجموعه تماس بگیرید. کارشناسان ما شما را  به بهترین روش راهنمایی خواهند کرد.

محاسبات سایز بلبرینگ

محاسبات سایز بلبرینگ خوشبختانه نیازی به استفاده از فرمول های پیچیده انجام محاسبات ندارد؛ زیرا این محاسبات به شکل جداول مختلفی توسط شرکت های سازنده منتشر می شوند و به راحتی می توان بدون استفاده از فرمول های خاص برای محاسبه، به جوابی که می خواهیم برسیم. تنها کافیست به وبسایت شرکت های تولید کننده مراجعه کنید. هم چنین امکان محاسبات آنلاین بلبرینگ که توسط این شرکت ها فراهم شده است، به افراد کمک می کند تا به سادگی به اطلاعات دقیق از هر کدام این قطعات دست پیدا کنند.

محاسبات بلبرینگ

معمولاً اعداد، یا ترکیبی از حروف و اعداد به عنوان شماره فنی که شاخص روش طراحی و ابعاد خارجی بلبرینگ است، بیان می شوند. حرف یا رقم اول به عنوان نوع بلبرینگ، دو رقم بعدی مشخص کننده ابعاد بلبرینگ و دو رقم آخر نیز قطر داخلی بلبرینگ را بیان می‌ کنند. به طور مثال اگر در انتهای شماره فنی بلبرینگی عدد 00 باشد به این معنی است که قطر داخلی این بلبرینگ 10 میلیمتر است و اگر 01 باشد یعنی قطر داخلی آن 12 میلیمتر؛ هم چنین اگر 02 باشد قطر داخلی آن 15 و اگر 03 باشد قطر داخلی آن 17 میلیمتر است. از عدد 03 به بالا یعنی اگر در آخر شماره فنی اعدادی مانند 04،05،06،… بود اعداد در 5 ضرب می شوند؛ به طور مثال عدد 06 در انتهای شماره فنی به این معنی است که قطر داخلی بلبرینگ 30 میلیمتر می باشد. دانستن این اطلاعات به سریع تر شدن سرعت محاسبات بلبرینگ کمک شایانی می کند. در این بین حالت های خاصی نیز وجود دارد که ممکن است اعداد مربوط به نوع بلبرینگ بر روی آن حک نشوند.
در کنار محاسبه ابعاد بلبرینگ و محاسبات اندازه بلبرینگ ، امروزه با روش های مختلف می توانید میزان عمر بلبرینگ را نیز اندازه گیری کنید. همچنین در این زمینه بد نیست بدانید دلایل مختلفی می‌ توانند در طول عمر بلبرینگ اثرگذار باشند؛ از این دلایل می توان به شرایط کار(شرایطی مانند دما، سرعت کار و مقدار بار های وارده)، تعمیرات نگهداری درست (روغنکاری دوره ای و مرتب و تعویض به موقع بلبرینگ ها) اشاره کرد. بلبرینگ قیمت های متنوعی دارد؛ اما شما می توانید بهترین قیمت را با بالاترین کیفیت در دیجی برینگ تهیه کنید.

نکات مهم در محاسبه بار بلبرینگ

محاسبه بار بلبرینگ کار آسانی نمی باشد و توصیه می شود که در کارهای بزرگ خودتان به تنهایی محاسبات بلبرینگ را انجام ندهید و از کمک یک متخصص استفاده کنید؛ ولی اگر بخواهیم به نوعی محاسبات بار بلبرینگ را توضیح بدهیم، می توان گفت برای محاسبه بار شعاعی معادل دینامیکی (متشکل از نیروهای شعاعی و محوری) برای یک بلبرینگ شیار عمیق تک ردیفه به شرح زیر است:

P=XFr+YFa

P=بار شعاعی معادل دینامیک

Fr=بار شعاعی

Fa = بار رانش

Z = تعداد ساچمه

D= قطر ساچمه

X=ضریب بار شعاعی

Y=ضریب بار رانش

 e=فاکتور محدود کننده برای Fa/Fr

به صورت کلی می توان محاسبات سایز بلبرینگ را به این صورت انجام داد. تعدادی از این متغیرها در کاتالوگ ها و جداول فنی ای که توسط خود شرکت تولید کننده بلبرینگ منتشر می شود، موجود است و بقیه موراد، متغیرهایی هستند که خودمان باید بدست بیاوریم و برای انجام محاسبات از آن ها استفاده کنیم.

محاسبه تحمل بار بلبرینگ

ارتباط محاسبات بلبرینگ با طول عمر آن

همان طور که اشاره کردیم، علاوه بر محاسبات بلبرینگ که شامل اندازه این قطعات می شود، عمر این محصولات هم قابل محتسبه است. بلبرینگ به عنوان یکی از مهم ترین قطعات و پرکاربردترین وسایل در تجهیزات مکانیکی شناخته می شود. با توجه به ظرافت و حساسیت بالایی که بلبرینگ ها دارند، معمولاً به هنگام خرید و استفاده از آن ها دقت کافی به خرج داده می ‌شود. بلبرینگ ها با سرعت بسیار بالایی که دارند، پس از مدتی ممکن است با خرابی یا فرسودگی مواجه شوند. بلبرینگ هایی که با نام بلبرینگ سرعت بالا شناخته می ‌شوند، با اصطکاک و گرما در سرعت های بالا، با خفگی، شکستگی و لغزش مواجه می شوند. در این بین انتخاب بلبرینگ مناسب و همچنین استفاده از راهکارهای پیشگیرانه می ‌تواند کمک کند تا در سرعت بالا بتوانید از عملکرد بهبود یافته بلبرینگ بهره ببرید.
در این بین عوامل مهمی مانند محاسبات تحمل بار بلبرینگ می توانند در چرخه محاسبات عمر بلبرینگ تاثیر گذار باشند؛ در واقع محاسبه بار بلبرینگ یکی از مهم ترین نکات در تعیین عمر این قطعات می باشد. عمر اسمی بلبرینگ که نخستین بار توسط انجمن ABMA بیان شد، امروزه مورد تایید اکثر تولید کنندگان و مصرف کنندگان بلبرینگ قرار گرفته است.

محاسبه و اندازه گیری ابعاد بلبرینگ

برای محاسبه و اندازه گیری ابعاد بلبرینگ می توان به راحتی از یک کولیس استفاده کرد. در واقع کولیس به عنوان در دسترس ترین و دقیق ترین ابزار، کمک می کند تا در اندازه گیری سایز بلبرینگ راحت باشید این اندازه‌ گیری به راحتی قطر خارجی (OD)، قطر داخلی (ID) و عمق بلبرینگ ها (W) را به شما نمایش می دهد.
کولیس های دیجیتالی در زمینه محاسبات اندازه بلبرینگ می توانند برای اندازه گیری، گزینه ‌های مناسب تری باشند. معمولاً اعداد و حروف ۵ رقمی به عنوان سایز بلبرینگ بر روی بلبرینگ یا جعبه آن ها حک شده اند. به عنوان مثال برای پیدا کردن شماره فنی بلبرینگ، ترکیب زیر بر روی بلبرینگ حک می شود.
پسوند + شماره فنی بلبرینگ + پیشوند = شماره فنی بلبرینگ
رقم یا حرف اول نوع رولبرینگ یا بلبرینگ را نشان می دهد. در این زمینه جدول اعداد و شماره فنی بلبرینگ ها به شما اطلاعات بیشتری بیان می کند. به عنوان مثال برخی اعداد نمایانگر بلبرینگ شیار عمیق و بخشی دیگر، بلبرینگ های تماس زاویه ای و مدل های دیگری را نمایش می دهند.
پیشوند و پسوندهای قرار گرفته در فرمول بیان شده نیز، هرکدام اطلاعات کافی در مورد اندازه و مدل بلبرینگ را در اختیار کاربر قرار می دهند.
مجموعه دیجی برینگ به عنوان مرکز تخصصی  ارائه انواع بلبرینگ ها، می تواند در این زمینه اطلاعات کافی در اختیار شما قرار دهد و شما می توانید از کارشناسان ما در زمینه  اندازه گیری ابعاد بلبرینگ راهنمایی و مشورت دریافت کنید. دیجی برینگ با بیش از دو دهه سابقه در واردات بلبرینگ یکی از مطمئن ترین فروشگاه های اینترنتی می باشد که شما عزیزان می توانید با ضمانت از اصل بودن انواع بلبرینگ از آن خرید کنید. برای خرید انواع بلبرینگ و کسب اطلاعات بیشتر، می توانید با ما در دیجی برینگ ارتباط باشید.

محاسبه تحمل بار بلبرینگ

محاسبات آنلاین بلبرینگ 

خوشبختانه امروزه این امکان وجود دارد که محاسبات آنلاین بلبرینگ به راحتی انجام بشود. اکثر شرکت های تولید کننده بلبرینگ این قابلیت را در سایت های خود دارند که شما با وارد کردن عددها و متغیرهای مورد نظر بتوانید انواع محاسبات بلبرینگ را انجام بدهید. این روش یکی از نوآوری های خوب و جالبی است که این امکان را به ما می دهد که بتوانیم آسان تر و مطمئن تر محاسبات بلبرینگ را انجام بدهیم. به طور مثال شرکت سوئدی SKF در سایت خود این امکان را فراهم کرده است که شما بتوانید تمامی محاسبات را به صورت آنلاین انجام بدهید.

در صورت داشتن هرگونه سوال مرتبط به بلبرینگ ها، رولبرینگ ها و یاتاقان ها شما کاربران گرامی می توانید با کارشناسان دیجی برینگ تماس بگیرید و  با دریافت راهنمایی و مشاوره، از بهترین و راحت ترین روش به هدف خود برسید. برای خرید انواع بلبرینگ و رولبرینگ با دیجی برینگ تماس بگیرید و از اصل بودن بلبرینگ خریداری شده اطمینان داشته باشید. دیجی برینگ علاوه بر ضمانت اصل بودن بلبرینگ، این محصولات را به قیمتی مناسب خدمت شما مشتریان گرامی ارئه می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *