منظور از سایش بلبرینگ و کچلی بلبرینگ چیست؟ (علت و روش جلوگیری)

یک مسئله اصلی که پس از گذشت مدتی از مصرف بلبرینگ پیش می آید، سایش بلبرینگ است. دلیل سایش (کچلی) بلبرینگ به طور معمول در اثر لغزش قطعه ها بر روی همدیگر مانند سطح جانبی ساچمه با لبه حلقه ، سطح حفره های قفسه با قفسه و سطح راهنمای رینگ بلبرینگ ایجاد می شود. سایش بلبرینگ حاصل از وجود مواد زائد و خوردگی نه تنها در مورد سطوح لغزنده بلکه در سطوح چرخشی بلبرینگ، می باشد.

کچلی بلبرینگ

ساییده شدن بلبرینگ و رولبرینگ ها به معنای کنده شدن سطح بلبرینگ یا اجزای آن همچون ساچمه ها یا ایجاد رد تماس بر روی بلبرینگ است. در واقع کچلی بلبرینگ و ساییده شدن بلبرینگ از پر تکرار ترین خرابی هایی هست که بر روی این قطعه ایجاد می شود و باید برای آن هزینه شود؛ ولی با دانستن علت این ساییدگی می توان زمان خرابی را به تعویق انداخت.

در این مطلب از دیجی برینگ می خواهیم به علت سایش و کچلی بلبرینگ و نحوه جلوگیری از کچلی (سایش) بلبرینگ بپردازیم و به دنبال راه حلی مناسب برای آن باشیم؛ پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

علت سایش بلبرینگ و کچلی بلبرینگ چیست؟

به طور کلی، اصطکاک لغزشی بین عناصر نورد و مسیر حرکتشان در داخل بلبرینگ و بین قفس و عناصر نورد و رینگ خارجی است که منجر به سایش بلبرینگ می شود.

هنگامی که ذرات سخت، کثیفی و اکسید وارد بلبرینگ شوند، ساییده شدن بلبرینگ تشدید می شود. در نتیجه کیفیت سطح کار قطعات بلبرینگ  کمتر شده، دقت سرعت چرخش کاهش می ‌یابد و صدای ارتعاشات افزایش می ‌یابد؛ در نهایت خرابی بلبرینگ که همان کچلی بلبرینگ است، رخ می ‌دهد. برای بلبرینگ های مورد استفاده در دستگاه برش فلز، موتور الکتریکی، ماشین آلات ساختمانی و ماشین آلات کشاورزی، آلودگی ها و ذراتی مانند پودر فلز، اکسید، ذرات ماسه و خاک به راحتی قابل ورود به بلبرینگ می باشند. در این شرایط، روان کننده تمیز می تواند به طور موثر سایش بلبرینگ را کاهش دهد.

با دانستن این موضوع که ورود مواد زائد و آلودگی های محیطی به داخل بلبرینگ و رولبرینگ یکی از دلایل سایش و کچلی بلبرینگ است، می توان راه کار های مفید جهت جلوگیری از کچلی (سایش) بلبرینگ را اتخاذ کرد. اهمیت ندادن به زنگ زدگی قطعه و پیشرفت میزان زنگ زدگی و خوردگی الکتریکی قبلی بر روی قطعه هم بر این اتفاق موثر است. روان کاری بلبرینگ با روغن را باید مرتب و به درستی انجام داد که اگر این کار به درستی انجام نشود و روانکاری ضعیف بوده و مقدار گریس و روغن کم باشد، بلبرینگ ساییده شده و به پدیده سایش بلبرینگ منجر می شود.

از دیگر دلایل بسیار مهم سایش و کچلی بلبرینگ می توان به لقی بیش از حد ساچمه ها اشاره کرد. اینها رایج ترین دلایلی هستند که باعث این اتفاق می شوند؛ زیرا معمولا افراد این عوامل را جدی نمی گیرند یا به صورت سر سری انجام می دهند و فکر نمی کنند با رعایت همین موارد کوچک، می توانند از سایش و کچلی بلبرینگ جلوگیری کنند.

سایش و کچلی بلبرینگ

آیا پس از سایش، می توان بلبرینگ ها را تعمیر و دوباره استفاده کرد؟

متاسفانه سایش بلبرینگ یکی از خرابی هایی است که قابل تعمیر نیست و در صورت این اتفاق شما نمی توانید بلبرینگ ها را تعمیر و دوباره استفاده کنید؛ البته این مساله بستگی به مقدار سایش نیز دارد. اگر میزان آن جزئی باشد، می توان با برخی از اصلاحات دوباره از آنها استفاده کرد؛ اما اگر ساییده شدن بلبرینگ بیشتر از مقدار معینی باشد، بهتر است در استفاده از این بلبرینگ ها ریسک نکنیم؛ زیرا کچلی بلبرینگ می تواند باعث ایجاد خرابی های متعدد در دستگاه های  صنعتی بشود.

البته اسلیو بیرینگ ها به صورت استثنا می توانند در صورت سایش بلبرینگ تعمیر شوند و دلیل آن روش های نت ( نگهداری و تعمیرات) متفاوت آنهاست.

چگونه از سایش و کچلی بلبرینگ جلوگیری کنیم؟

درست است که از یک بلبرینگ نمی توان دائمی و تا ابد استفاده کرد؛ ولی راهکار هایی وجود دارد که با استفاده از آن می توان تعویض بلبرینگ را به تعویق انداخت و طول عمر آن را افزایش داد. انجام دادن این کارها زمان زیادی از هیچ کس نمی گیرد ولی از سایش بلبرینگ و کچلی بلبرینگ به صورت زود هنگام جلوگیری می کند. یکی از کارهایی که می توان انجام داد، تمیز کردن محیط مربوط به قطعه است؛ با پاک کردن کثیفی ها و روغن های اضافه ی قطعات می توان از سایش و کچلی بلبرینگ جلوگیری کرد.

اگر همه این موارد به صورت تخصصی و در فواصل منظم انجام شود، جلوگیری از کچلی (سایش) بلبرینگ را به راحتی انجام داد.

دومین کاری که باید انجام داد، بهبود وضعیت آب بندی است. همچنین با کنترل میزان روانکاری و بررسی مقدار گریس روی بلبرینگ می توان از روغنی شدن بیش از حد یا خشکی بلبرینگ که باعث سایش بلبرینگ می شود، جلوگیری کرد. جلوگیری از ناهمراستایی و کنترل لقی بلبرینگ از دیگر مواردی است که با رعایت آن می توان از سایش بلبرینگ جلوگیری کرد.

موارد ذکر شده از رایج ترین و پرتکرارترین دلایلی هستند که باعث ایجاد سایش بلبرینگ می شوند. در ادامه این مطلب از دیجی برینگ به معرفی چند دلیل سایش (کچلی) بلبرینگ می پردازیم.

سایش بلبرینگ

چند مثال از سایش و کچلی بلبرینگ به همراه علت

در ادامه سعی کرده ایم به معرفی و بررسی ۴ مثال واقعی از کچلی بلبرینگ و سایش بلبرینگ ها بپردازیم و علت ایجاد این پدیده را بررسی کنیم.

  • ساییده شدن رینگ داخلی در یک نمونه از رولبرینگ استوانه ای

با بررسی یک نمونه از رولبرینگ استوانه ای متوجه شده اند بر روی رینگ داخلی آن یک رد تماس از ساچمه ها ایجاد شده است. مهندسان با بررسی دقیق تر متوجه شدند که ایجاد پدیده الکتریکی روی سطح رینگ دلیل سایش (کچلی) بلبرینگ بوده است.

  • سایش رینگ خارجی در رولبرینگ بشکه ای

ورود مواد زائد و آلودگی به داخل یک نمونه از رولبرینگ های بشکه ای باعث شد تا در مسیر حرکت ساچمه ها در حلقه بلبرینگ رد تماس و عبور ساچمه باقی بماند و سطح آن کنده شود و به اصطلاح قطعه دچار کچلی و یا ساییده شدن بلبرینگ شود.

  • سایش در رینگ یک نمونه از رولبرینگ های مخروطی دو ردیف ساچمه

کم بودن مقدار گریس مورد استفاده در رولبرینگ مخروطی مورد بررسی قرار گرفته، باعث شده تا سطح روی قطعه کند شود و سایش بلبرینگ سریعا اتفاق بیفتد.

  • سایش غلتک در رولبرینگ های بشکه ای

وجود بار بیش از حد و نبود مقدار گریس مناسب در یک نمونه از رولبرینگ های بشکه ای باعث شده بود تا سطح روی رولر کنده شود و به اصطلاح ساچمه بلبرینگ دچار سایش یا کچلی شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با بخش فروش می توانید با کارشناسان دیجی برینگ در تماس باشید. این تیم می توانند در زمینه خرید انواع بلبرینگ و رولبرینگ راهنمایی های لازم را به شما ارائه کنند.همچنین در مورد سایر علائم نقش در بلبرینگ همچون لکه دار شدن بلبرینگ و خرش بلبرینگ روی این کلمات کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *