تست بلبرینگ، راهی برای بررسی سلامت و داوام این قطعه می باشد؛ عمر قطعات بلبرینگ از جمله پارامتر های مهندسی ای است که باید در هنگام انتخاب بلبرینگ و رولبرینگ به آن توجه زیادی داشته باشیم. عمر این قطعات معمولا توسط شرکت ها تعیین می شود که البته این که بلبرینگ به همان مقدار عمر بکند یا نه به شرایط کاری بلبرینگ ها بستگی دارد. یکی از روش هایی که می شود عمر بلبرینگ بیرینگ را تشخیص داد، ارزیابی سلامت بلبرینگ است.

روش های تست بلبرینگ

عمر یاتاقان ها را بر اساس پارامتر های متفاوتی تعیین می نمایند و به همین خاطر تشخیص پایان عمر آن ها کار آسانی نمی باشد. در مقاله دیگری همه آنچه برای کنترل کیفیت بلبرینگ،پیش از خرید آن احتیاج دارید را شرح داده ایم. برای خواندن این مقاله روی کلمات رنگی کلیک کنید. 

تست بلبرینگ میتواند در روش ها و نحوه های مختلفی انجام شود که ما در ادامه این مقاله برای شما تمامی توضیحات لازم درباره روش های تست بلبرینگ را نام می بریم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

درباره تست بلبرینگ و ارزیابی سلامت آن بیشتر بدانید

چرا تست بلبرینگ و ارزیابی سلامت آنها تا این حد مهم است؟ عمر دستگاه رابطه مستقیمی با سلامت بلبرینگ ها و رولبرینگ های آن دارد و علاوه بر هزینه های مادی مستقیم، با کاهش راندمان کاری و توقف خطوط تولید، هزینه های غیر مستقیم زیادی را نیز به کارگاه های صنعتی و کارخانه ها تحمیل می کند. اگر به این موضوع کم توجه شود، مشکلات بسیاری را در ادامه به همراه خواهد داشت. بر همین اساس می ‌توان با بررسی و تحقیق درباره اهمیت انجام تست بلبرینگ و به دنباله آن ارزیابی سلامت بلبرینگ ها، احتمال به وجود آمدن مشکلات را به حداقل رساند. به طور کلی انجام تست بلبرینگ به واسطه دو روش متداول قابل انجام می باشد و اجرای این روش ها از اهمیت بالایی برخوردارند.

مهمترین بازخوردی که می ‌توان از انجام روش های تست بلبرینگ به واسطه تست بلبرینگ دریافت نمود، کاهش خطر توقف ناگهانی برای خط تولید می باشد و همانطور که می دانید، توقف خط تولید حتی برای چند ساعت می تواند ضرر زیادی به آن کارخانه بزند. توقف خط تولید به دلیل خرابی بلبرینگ و رولبرینگ ها، اتفاقی است که به تکرار دیده شده است. یکی از راه های جلوگیری از این ضرر های هنگفت، مطالعه و آموزش درباره نحوه تست بلبرینگ است. با یادگیری این روش ها و با انجام این ارزیابی ها می توانید از توقف خط تولید و ضرر های کلان جلوگیری کنید.. ‌توان به جهت کاهش این شرایط، با ارزیابی های مداوم و تستهای متداول کارکرد بلبرینگ ها، این خرابی های ناگهانی را به حداقل برساند. 

تست بلبرینگ

روش های تست بلبرینگ

انجام مداوم ارزیابی و تست  بر اساس روش های تست بلبرینگ و توجه به عملکرد و کیفیت فنی در بلبرینگ ها و رولبرینگ ها، می تواند شرایط را (با توجه به اینکه زمان دقیق پایان عمر بلبرینگ معین نمی باشد) برای کارشناسان آسان نماید. به همین خاطر سه روش تست بلبرینگ ها را در ادامه معرفی می نماییم. روش اول مبتنی بر ترموگرافی یا همان گرمانگاری است. روش دوم مبتنی بر آنالیز ارتعاشات است و آخرین روش ارزیابی سلامت بلبرینگ  مبتنی بر گشتاور اصطکاکی است. امروزه به جهت خرید بلبرینگ ها، انجام مقایسه کیفیتی و ارزیابی های مستمر به واسطه تست بلبرینگ، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. با توجه به روش هایی که برای تست بلبرینگ اشاره شد، در ادامه تست بلبرینگ با روش ترموگرافی را شرح خواهیم داد.

روش ترموگرافی برای تست بلبرینگ

یکی از انوع راه های نحوه تست بلبرینگ روش ترموگرافی میباشد؛ روش ترموگرافی یا همان گرمانگاری بر اساس شرایط اصطکاکی در برینگ ها انجام می شود و می تواند دلایل موثر بر اصطکاک ها روی بلبرینگ را معین نماید. این روش تست بلبرینگ یکی از چندین مورد روش های تست بلبرینگ است؛  ماشین به واسطه این اصطکاک ها اتلاف توان قابل مشاهده ‌ای دارد؛ لذا نیاز است که برای رفع این مشکل ارزیابی و بررسی سلامت روغن، روانکار یا گریس در قسمت رینگ ها به طور مداوم انجام شود. برای تست بلبرینگ، ابزارهای متفاوتی مورد استفاده قرار گرفته می‌شود. یکی از این ابزار ها دوربین ترموگرافی می باشد. این دوربین وسیله ای است که می تواند محدوده مشخصی از امواج مادون قرمز را اندازه گیری نماید. این امواج بخشی از امواج الکترومغناطیسی می باشند که از دامنه ای در حدود ۰,۸ تا ۱۰۰۰ میکرومتر را شامل می شوند. منطقه ‌ای که دوربین ترموگرافی را پوشش می دهد، بر اساس موارد زیر تقسیم بندی می شود:

  • Near infra-red (NIR): ۰,۸ to ۱.۵ µm
  • Short wavelength infra-red (SWIR): ۱,۵ to ۳ µm
  • Mid wavelength infra-red (MWIR): ۳ to ۸ µm
  • Long wavelength infra-red (LWIR): ۸ to ۱۵ µm
  • Far infra-red (FIR): longer than ۱۵ µm

در این نحوه تست بلبرینگ،اجسامی که در دمای بالاتر از صفر مطلق (در حدود منفی ۲۷۳ درجه سانتی گراد) قرار گرفته می‌شوند، از خود امواج مادون قرمز ساطع می نمایند. به همین خاطر به واسطه دوربین ترموگرافی می توان بر اساس دمای محیط، شدت ساطع شدن این امواج را از این اجسام اندازه گیری نمود. اندازه گیری این امواج در محدوده ۸ تا ۱۵ میکرومتر می باشد. یکی از شاخصه هایی که به واسطه عدم انجام صحیح در عملکرد بلبرینگ و رولبرینگ ها به وجود می آید، افزایش دما در این قسمت است؛ البته در این روش تست بلبرینگ، این افزایش دما به واسطه نصب نادرست بلبرینگ و رولبرینگ و یا فرسودگی و البته عدم روانکاری در آنها می باشد. 

پیش از خرید هر گونه از بلبرینگ ها برای ماشین آلات صنعتی خود، می توانید روش های کنترل کیفیت بلبرینگ را در این مقاله از دیجی برینگ مطالعه کنید.

نحوه تست بلبرینگ

رابطه تست بلبرینگ و تاثیر آن بر روی عمر بلبرینگ

اگر بخواهیم رابطه میان تست بلبرینگ و تاثیر آن بر روی عمر بلبرینگ را توضیح بدهیم، به طور کلی در حیطه تولید انواع بلبرینگ ها و رولبرینگ ها، عمر مشخصی برای آنها در نظر گرفته نمی شود؛ اما سهل انگاری در این زمینه و جدی نگرفتن آن دو موضوع مهم را به دنبال خواهد داشت؛ اول آنکه امکان دارد بلبرینگ ها و رولبرینگ ها بر اساس تشخیص کارشناسان قبل از رسیدن به اتمام عمر، تعویض شوند که این تصمیم موجبات افزایش هزینه ‌های تعمیر و نگهداری در دستگاه را به دنبال خواهد داشت؛ در حالت دوم استفاده نکردن از نحوه تست بلبرینگ، به واسطه تعویض، امکان دارد بلبرینگ ها و رولبرینگ های خراب شده که در دستگاه وجود دارند، شناسایی و تعویض نشوند که این اتفاق می تواند آسیب های جدی به دستگاه وارد نماید. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با روش های تست بلبرینگ، با کارشناسان ما در دیجی برینگ تماس حاصل فرمایید. دیجی برینگ ارائه دهنده انواع برندهای بلبرینگ از جمله بلبرینگ skf میباشد. جهت خرید بلبرینگ skf به صفحه مربوطه مراجعه فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *