چرا سرعت بلبرینگ از اهمیت بالایی برخوردار است؟ در انواع وسایل مکانیکی که در آنها قابلیت تحرک وجود دارد، از قطعه بلبرینگ استفاده می شود. بلبرینگ ها با داشتن دو کنس، یکی داخلی و دیگری خارجی و داشتن تعدادی ساچمه در میان دو کنس در وسایل مکانیکی که نیازمند به انتقال نیرو و چرخش میان دو قطعه یا دو شفت هستند، استفاده می شود. حالت قطعه بلبرینگ بر اساس نوع کاربری که در وسیله مذکور مورد استفاده قرار می گیرد، متفاوت است. اگر قصد خرید و انتخاب بلبرینگ را دارید یکی از موارد مهم و فاکتورهای اساسی برای انتخاب این وسیله، پارامتر سرعت می باشد. حداکثر سرعت بلبرینگ از نکات مهمی است که عدم توجه به آن ممکن است باعث خرابی بخش های زیادی از دستگاه یا ماشین آلات شما بشود. در این مقاله قصد داریم درباره سرعت بلبرینگ مطالب مفیدی را برای شما بیان نماییم. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. به طور کلی سرعت بلبرینگ به عوامل متفاوتی بستگی دارد. سرعت عملکرد بلبرینگ در هنگام کارکرد، بر اساس ماکزیمم دمای مجاز و میزان فولادی که در آن استفاده شده است و یا هر متریالی که در ساخت آن به کار گرفته شده است، مربوط می شود. با توجه به عملکرد بلبرینگ، اگر از مواد روغنی و روانکار در این قطعه استفاده شود، هم شرایط استفاده و کارکرد در این قطعه بهتر خواهد شد و هم سرعت مطلوب تری پیدا خواهد کرد و هم مشکل ایجاد حرارت در این قطعه به حداقل خواهد رسید. در ادامه درباره راهکارهای افزایش سرعت بلبرینگ به صورت دقیق تری صحبت خواهیم کرد. حداکثر سرعت بلبرینگ

چه عواملی در تعیین میزان سرعت بلبرینگ تاثیرگذار هستند؟

به طور کلی می توان گفت که میزان سرعت بلبرینگ به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ از میان عوامل تعیین کننده حداکثر سرعت بلبرینگ می توان به بحث متالوژی ساخت بلبرینگ اشاره کرد. مواد و آلیاژهایی که در ساخت بلبرینگ ها استفاده می شوند، می توانند تاثیر بسیار زیادی بر روی پارامتر های مهم بلبرینگ ها داشته باشند و محدودیت های این مواد می توانند بر مواردی همچون سرعت بلبرینگ، دمای نهایی کاری بلبرینگ و … اثر گذار باشد. یکی از مواردی که می تواند محدودیت سرعت بلبرینگ را کمتر کند و به بلبرینگ اجازه بدهد در بازه های سرعتی بالاتری کار کند، مواد روانکار هستند. استفاده از انواع روغن بلبرینگ و گریس باعث می شود که سرعت بلبرینگ بالاتر برود و دلیل این اتفاق را می توان کمک روان کار به کاهش اصطکاک و پایین تر آمدن میانگین دمای کاری بلبرینگ ها نام برد. طبیعتا هرچه میزان اصطکاک میان ساچمه و کنس های بلبرینگ کمتر باشد، میزان سرعت بلبرینگ بالاتر می رود. بر همین اساس بهتر است در انتخاب نوع روغن و روانکار دقت نمایید؛ چرا که انتخاب نادرست روغن و روانکار علاوه بر افزایش هزینه اضافه و کمک نکردن به افزایش حداکثر سرعت بلبرینگ، می تواند موجبات ایجاد گرما و اصطکاک بیشتر در این قطعه را فراهم کند و باعث خرابی و عدم کارکرد مطلوب در قطعه بلبرینگ خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این که بلبرینگ سرعتی چیست؟  با ما در دیجی برینگ همراه باشید.

راهکار های افزایش سرعت بلبرینگ

برای افزایش سرعت بلبرینگ می توانید به استفاده از گریس ها و روغن های روانکاری و خنک کاری روی بیاورید. استفاده از روانکار با کم کردن میزان اصطکاک باعث افزایش سرعت بلبرینگ می شود. شما با استفاده از خنک کاری نیز می توانید با پایین آوردن دمای کاری بلبرینگ از تغییر شکل آنها به دلیل دمای بالا جلوگیری کنید و حداکثر سرعت بلبرینگ خود را افزایش دهید. پس دیدیم که استفاده از روانکار ها و خنک کاری در سرعت بلبرینگ تاثیر زیادی دارد و استفاده از آنها به مقدار زیادی به افزایش سرعت بلبرینگ کمک می کند.

انواع سرعت بلبرینگ

به طور کلی در کاربری بلبرینگ ها دو مورد از انواع سرعت بلبرینگ وجود دارد؛ سرعت بلبرینگ از نوع حرارتی یا مرجع و سرعت بلبرینگ از نوع سیستماتیک یا حدی. انواع سرعت بلبرینگ که به این دو دسته تقسیم بندی شده اند، از اهمیت بالایی در خرید بلبرینگ برخوردار هستند. اگر به دنبال خرید هر نوع از بلبرینگ می باشید و سرعت بلبرینگ برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است، ضروری است که به هر دو این نوع از فاکتور ها توجه نمایید و بعد بر طبق نیاز و شرایط کاری خود یکی از این دو نوع را انتخاب نمایید.
  • سرعت حرارتی
وقتی حرف از سرعت بلبرینگ در بخش حرارتی آن می زنیم، به این توجه می کنیم که محدودیت سرعت بلبرینگ بر اساس حداکثر دمای مجاز کاری تعیین می شود. بلبرینگ ها نمی توانند در همه  بازه های سرعتی کار کنند و در برخی از  این بازه ها بسته به طراحی ای که دارند، به دلیل اصطکاک و بالا رفتن دما به تغییر شکل (دیفورمیشن) می رسند و دیگر نمی توانند به درستی کار کنند و آسیب به دستگاه را پی دارند. سرعت بلبرینگ در بخش حرارتی  اهمیت بسیار زیادی دارد و باید به استفاده از بلبرینگ در بازه سرعتی مناسب آن توجه زیادی بشود.
  • سرعت سیستماتیک
منظور از سرعت بلبرینگ در بخش سیستماتیک، محدودیت سرعت بلبرینگ بر اساس مواد سازنده و تشکیل دهنده آنهاست. این بخش نیز به استفاده از علم مواد در بلبرینگ ها باز می گردد. در برخی از بلبرینگ ها به دلیل این که تولید کنندگان می خواهند قیمت تولید بلبرینگ را پایین بیاورند، از موادی برای ساخت آنها استفاده می شود که توانایی کار در دماهای بالا را ندارند و در این دماها تغییر شکل می دهند. در هنگام بالا بودن سرعت بلبرینگ به دلیل وجود اصطکاک، تغییر شکل در بلبرینگ ها هم می تواند در طولانی مدت و هم در یک لحظه اتفاق بیفتد و این بستگی به میزان سرعت بلبرینگ دارد. معمولا تغییر شکل در بلبرینگ ها در طولانی مدت اتفاق می افتد؛ ولی همین مساله نیز باعث می شود که طول عمر مفید بلبرینگ ها کمتر بشود. پس در خرید و انتخاب بلبرینگ مناسب باید به محدودیت سرعت بلبرینگ از این دو نظر توجه زیادی کنیم.

فاکتورهای تاثیرگذار برای سرعت بلبرینگ

در زمان فعالیت بلبرینگ به واسطه سرعتی که به دلیل خرابی قطعات پیدا می کند، در داخل آن اصطکاک و در نتیجه گرما تولید می شود. گرمای تولید شده می تواند به بیرون انتقال پیدا کند؛ به همین خاطر می تواند موجبات کاهش کیفیت کاربری را در بلبرینگ ایجاد نماید. بر این اساس هر چه اصطکاک بین قطعات کمتر باشد و در نتیجه گرمای تولید شده کاهش پیدا کند، می تواند علاوه بر افزایش سرعت بلبرینگ، احتمال خرابی در بلبرینگ را نیز کاهش دهد. به علاوه آن، فاکتورهای دیگری نیز وجود دارد که می تواند در افزایش سرعت بلبرینگ تاثیر گذار باشند؛ در ادامه به این فاکتورها نیز اشاره خواهد شد. محدودیت سرعت بلبرینگ

حداکثر سرعت بلبرینگ

تعیین سرعت در بلبرینگ از محدوده های خاصی برخوردار می باشد و موارد زیادی در حداکثر سرعت بلبرینگ تاثیرگذار هستند؛ از مواردی که می‌تواند برای سرعت بلبرینگ ها پارامتر موثر و مهمی باشد، حرارت تولید شده به واسطه استفاده از نوع جنس قطعات در برینگ و البته نوع روانکار استفاده شده در آن است. عوامل دیگری که در این زمینه موثر هستند، عبارتند از: طراحی داخلی، اندازه و نوع برینگ، سیستم خنک کاری، دقت و لقی داخلی و طراحی قفسه. دانستن محدودیت سرعت بلبرینگ و نیز حداکثر این سرعت یکی از فاکتورهایی است که می تواند در جلوگیری از خرابی های دستگاه ها نقش زیادی داشته باشد. سرعت بلبرینگ

بلبرینگ های نوع دور بالا  یا سرعت بالا دقیقا چه هستند

بلبرینگ دور بالا High Speed از انواع کاربردی بلبرینگ و در واقع انواع سرعت بلبرینگ است. یکی از مواردی که بلبرینگ های دور بالا را متمایز می نماید، نقش ساچمه ها می باشد. در این بلبرینگ به دلیل سبک بودن ساچمه ها، میزان سرعت بلبرینگ بیشتر می شود. به همین خاطر هر چه وزن ساچمه ها سبک تر باشد، سرعت بلبرینگ نیز بالاتر می‌رود. بهترین متریال استفاده شده برای ساچمه ها به واسطه افزایش سرعت در بلبرینگ ها، متریال سرامیک می باشد که از وزن کمی برخوردار است. به طور کلی برای ساخت بلبرینگ ها از متریال نیترید سیلیکون یا همان سرامیک استفاده می شود که در سرعت بلبرینگ تاثیر زیادی دارند.

انتخاب بلبرینگ با سرعت های مختلف از نمایندگی معتبر

با توجه به اینکه این قطعات نقش مهمی را در صنایع گوگناگون ایفا می کنند و ویژگی های متنوعی چون حداکثر سرعت بلبرینگ دارند، انتخاب بلبرینگ از نمایندگی برندهای معتبر، مساله مهمی برای پرهیز از خرید اشتباه این محصولات می باشد. درصورت وجود هرگونه سوال در رابطه با سرعت بلبرینگ، انواع بلبرینگ و رولبرینگ از جمله بلبرینگ ماشین با ما در گروه صنعتی دیجی برینگ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *