شرکت های تولید کننده بلبرینگ به عنوان یکی از قطعات پرکاربرد صنعتی، همواره در تلاش برای ساخت برینگ هایی با کاربرد های بیشتر و کارآمدتر برای فعالان صنایع هستند. بلبرینگ یکی از قطعات پرکاربرد صنعت و از خانواده یاتاقان‌ها است. بدون این قطعات چرخ صنعت نمی‌چرخد. این بلبرینگ  ها هستند که موجب چرخش دستگاه‌ها می‌شوند و آنها را به حرکت درمی‌آورند. تولیدات واحدهای تولیدکننده بلبرینگ به دو دسته رولبرینگ و بلبرینگ تقسیم می‌شوند که هر کدام انواع مختلفی دارند.
انواع بلبرینگ‌های تولیدی واحدهای تولید کننده بلبرینگ عبارتند از: بلبرینگ خود تنظیم، بلبرینگ شیار عمیق، بلبرینگ کف گرد، بلبرینگ تماس زاویه ای و …

معرفی چند برند معروف تولید کننده بلبرینگ

بلبرینگ SKF اس کا اف
این شرکت تولید کننده بلبرینگ سوئدی است و جزء برندهای پرطرفدار ساخت بلبرینگ در جهان است. چرا که محصولات تولیدی آن کیفیت بسیار خوبی دارند و از استانداردهای جهانی تبعیت می‌کند. این شرکت تولید کننده بلبرینگ محصولات خود را در اندازه‌ها و انواع مختلف تولید می‌کند که در صنایع مختلف کاربرد دارد.  کمپانی تولید کننده بلبرینگ  skf  در ۱۳۰ کشور نمایندگی دارد.

بلبرینگ FAG فاگ
اساس و پایه تولید بلبرینگ از این شرکت تولید کننده بلبرینگ بنا شد. این شرکت آلمانی در اصل تولید کننده بلبرینگ ها و رولبرینگ های صنعتی است که در بخش‌های صنعتی شامل ماشین‌آلات، صنایع هوایی و نیروگاه بادی کاربرد دارند. حتی این شرکت بلبرینگ‌های خاص، حرفه‌ای و با دقت بالا تولید می‌کند که برای شاتل‌های فضایی و ایرباس کاربرد دارد. شرکت‌های تولید کننده بلبرینگ در ژاپن نیز سالهاست که در این زمینه فعالیت دارند. یکی از مزایای برندهای تولید کننده بلبرینگ ژاپنی این است که به جز محصولات تولید چین نسبت به سایر کشورها قیمت محصولاتش کمتر است و در عین حال کیفیت بالایی دارد. دو برند معروف تولید کننده بلبرینگ ژاپنی، برندهای بلبرینگ NACHI ناچی و بلبرینگ KOYO کویو می باشد. در کشور ایران نیز شرکت‌های تولید کننده بلبرینگ فراوانی هستند که سالهاست فعالیت می‌کنند. از آن جمله می‌توان به بلبرینگ‌سازی تبریز، شرکت صدرا بلبرینگ، رول محور سامان و بلبرینگ‌سازی اصفهان اشاره کرد.

شرکت‌های تولید کننده بلبرینگ در ژاپن نیز سالهاست که در این زمینه فعالیت دارند. یکی از مزایای برندهای ژاپنی این است که به جز محصولات تولید چین نسبت به سایر کشورها قیمت محصولاتش کمتر است و در در عین حال کیفیت بالایی دارد. دو برند معروف تولید کننده بلبرینگ ژاپنی برندهای بلبرینگ NACHI ناچی و بلبرینگ KOYO کویو می باشد.
در کشور ایران نیز شرکت‌های تولید کننده بلبرینگ فراوانی هستند که سالهاست فعالیت می‌کنند. از آن جمله می‌توان به بلبرینگ‌سازی تبریز، شرکت صدرا بلبرینگ، رول محور سامان و بلبرینگ‌سازی اصفهان اشاره کرد.

معرفی چند برند معروف تولید کننده بلبرینگ

وضعیت شرکت‌های تولید کننده بلبرینگ در ایران

صنعت بلبرینگ‌سازی از پیش از انقلاب توسط شرکت بلبرینگ‌سازی تبریز در ایران آغاز به فعالیت کرد. حتی محصولات تولیدی این شرکت، قابلیت رقابت با محصولات تولیدی کشورهای اروپایی را داشت و در بعضی موارد کیفیت محصولات تولیدی آن از محصولات اروپایی نیز فراتر می‌رفت. اما سالهاست که واحدهای تولید کننده بلبرینگ در کشور ایران با چالش‌های جدی روبه‌رو هستند. یکی از این چالش‌ها تأمین سرمایه مورد نیاز این صنعت است؛ چرا که تولید بلبرینگ جزء صنایعی است که به سرمایه زیادی نیاز دارد. به عبارتی با سرمایه کم نمی‌توان در زمینه تولید بلبرینگ فعالیت کرد. اغلب شرکت‌های تولید کننده بلبرینگ در ایران کوچک هستند و در واقع نمی‌توانند نیاز بازار ایران را به این محصول صنعتی پرکاربرد تأمین نمایند. از این رو ۹۰ درصد نیاز بازار ایران از طریق واردات تأمین می‌شود. در ادامه این مقاله به توضیح مواردی می پردازیم که سبب شده است شرکت‌های تولید کننده بلبرینگ در ایران دچار چالش و یا حتی رکود شوند و پشتیبانی از این صنایع را ندارد:

  • شرکت‌های تولیدی از پشتوانه واقعی بیمه برخوردار نیستند و در صورت ایجاد مشکل برای این شرکت‌ها بیمه توان پشتیبانی از این صنایع را ندارد.
  • قوانین مالیاتی سرسخت یکی از موانع بزرگ در پیشرفت این صنایع است.
  • نوسانات قیمت برای مواد اولیه و محصولات نهایی و به عبارتی بازار چند نرخی موجب شده است که شرکت‌های تولید کننده بلبرینگ نتوانند تولید پایداری داشته باشند.
  • وجود تحریم‌ها موجب شده است که تولید کنندگان نتوانند به راحتی مواد اولیه خود را به راحتی تهیه نماید و این خود بزرگترین چالش پیش‌ روی این شرکت‌های تولید کننده است.

با وجود این که بسیاری از محصولات ایرانی از کیفیت بالایی برخوردارند و حتی بسیاری قابلیت رقابت با محصولات مشابه خارجی را دارند؛ اما متأسفانه به دلیل مشکلاتی که در بالا عنوان شد، این شرکت‌های تولید کننده بلبرینگ بیشتر به کمیت تولیدی بلبرینگ های خود پرداخته اند تا این که بخواهند توجه به کیفیت محصولات خود را بالا ببرند. این خود یکی از مشکلات اساسی شرکت های تولید کننده بلبرینگ در ایران است که این صنعت را به سمت رکود و ورشکستگی پیش می‌برد. چرا که با تولید اینگونه محصولات اعتماد عمومی به محصولات داخلی کاهش یافته و مردم به محصولات وارداتی خارجی روی می‌آورند.

 وضعیت شرکت‌های تولید کننده بلبرینگ در ایران

دلیل دیگری که محصولات بلبرینگ با کیفیت در کشور تولید نمی‌شود این است که فضای تولید در کشور رقابتی نیست و انحصاری است. بر خلاف آن در زمینه واردات بلبرینگ به کشور انحصار وجود ندارد و چون یک فضای رقابتی در زمینه محصولات وارداتی وجود دارد هر شرکت وارد کننده بلبرینگ سعی دارد با ارائه خدمات بهتر به مشتریان اعتماد عمومی را جلب نماید. همین عامل خود می‌تواند یکی از عوامل رکود صنعت بلبرینگ‌سازی در کشور باشد.  

در آخر باید اذعان داشت یکی از دلایل افزایش واردات نسبت به تولید در داخل کشور این است که به دلیل وجود تحریم، شرکت های تولید کننده بلبرینگ در ایران به تکنولوژی‌های جدید دسترسی ندارند. باید قبول کرد که کیفیت محصول تولیدی ارتباط مستقیمی به تکنولوژی استفاده شده در تولید این محصولات دارد. برای کمک به ادامه حیات صنایع و از جمله صنعت بلبرینگ‌سازی باید دولت این صنایع را در تأمین سرمایه یاری رساند؛ چرا که سرمایه‌گذاری در این صنعت بلند مدت است و این گونه نیست که به مدت یک یا دو سال سرمایه بازگردانده شود. این کار از طریق اصلاح برخی قوانین امکان‌پذیر است.

شما می توانید انواع بلبرینگ های معتبرترین تولیدکنندگان ایرانی و خارجی را از دیجی برینگ تهیه کنید. با خرید انواع بلبرینگ از جمله خرید بلبرینگ skf از دیجی برینگ محصولات اصل برندهای معتبر را با قیمت تولیدی و درب منزل دریافت می کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *