گاهی افراد تصور می‌کنند که اگر بلبرینگ و رولبرینگ به روش درستی محافظت و نگهداری شود عمرشان نامحدود می‌شود، باید بدانید که این تصور، یک تصور غلط است؛ پس طول عمر بلبرینگ چیست و چه مواردی روی آن تاثیر دارد؟
بلبرینگ‌ها و رولبرینگ‌ها از خانواده یاتاقان‌های غلتشی می‌باشند که برای آنها عمر مفید تعریف می‌شود. حتی اگر بلبرینگ‌ها در معرض گرد و غبار نباشند، روغن‌کاری و روانکاری آنها به صورت دوره‌ای مرتب انجام شود و در دمای مناسب هم کار کنند باز هم عمر انواع بلبرینگ محدود خواهد بود. اگر با پایان عمر بلبرینگ اقدام به تعویض آنها ننماییم، به کل سیستم مرتبط به آن بلبرینگ آسیب جدی وارد کرده‌ایم و قطعات مرتبط با بلبرینگ دچار مشکل جدی خواهند شد. با مراجعه به جدول انتخاب بلبرینگ می توانید بلبرینگ مناسب برای دستگاه مورد نظر خود انتخاب و بر اساس ویژگی هایی که دارد مناسب ترین محصول را با طول عمر انواع  بلبرینگ مناسب خرید کنید. یادگیری فرمول عمر بلبرینگ و نحوه محاسبه عمر بلبرینگ نیز در یک خرید موفق و درست کمک کننده است پس با تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

فرمول طول عمر بلبرینگ

نحوه محاسبه عمر بلبرینگ 

پیش از این که به مسئله نحوه محاسبه عمر بلبرینگ بپردازیم، اطلاعات بیشتری درباره ی عمر این قطعه کسب کنید. تعداد چرخش‌های بلبرینگ تا ظهور اولین علائم فرسودگی نشان دهنده عمر انواع بلبرینگ است. عمر انواع بلبرینگ‌ ها را این گونه نیز تعریف می‌کنند: تعداد ساعاتی که یک بلبرینگ با یک سرعت مشخص تا ظهور پدیده خستگی چرخش می‌کند.
یکی از عوامل تعیین عمر بلبرینگ پدیده ای است به نام خستگی که عبارت است از ایجاد ترک‌‌های ریز در مقیاس میکرو بر روی سطوح بلبرینگ. این ترک ها در اثر اعمال فشارهای متناوب هستند که باعث کاهش عمر بلبرینگ می شوند. ناگفته نماند که این اطلاعات در جدول انتخاب بلبرینگ قابل دسترس است.

خب بیایید یک بار دیگر عمر بلبرینگ را تعریف کنیم:

«دوران‌ها و یا مقدار ساعاتی که یک بلبرینگ قبل از رسیدن به اولین علائم خستگی طی می‌کند عمر انواع بلبرینگ تعیین می کند.»

اما چرا نحوه محاسبه عمر بلبرینگ ها و اطلاع از طول عمر مفید این قطعات اهمیت دارد؟ چرا که اگر بیش از عمر برینگ‌ها از آنها کار کشیده شود در نهایت منجر به اینجا ترک‌های بزرگتر و شکست بلبرینگ می‌شود. بلبرینگ یک قطعه غلتشی است و نه لغزشی. اگر فشار‌های وارده به بلبرینگ به حدی برسد که که ساچمه‌های موجود در بلبرینگ به جای حرکت غلتشی به صورت لغزشی حرکت کنند ساییدگی در بین قطعات بلبرینگ اتفاق می افتد. این یعنی ایجاد ترک‌های ریز بر روی سطح بلبرینگ. در این حالت است که بلبرینگی که وظیفه‌اش تحمل بار وزنی دورانی بود دیگر قادر به تحمل بار دورانی نیست و بنابراین خسارت زیادی وارد می‌کند.

علاوه بر این قطر ساچمه‌ها بر اثر این ساییدگی کاهش می‌یابد و قطعات بلبرینگ در هم نشست پیدا می‌کنند. در طول زمان بر اثر این نشست، فشار بیشتری بر شفت متصل به بلبرینگ وارد شده و شفت تاب برمی‌دارد. پس همان طور که دیدید، طول عمر انواع بلبرینگ به معنای شکستن آن نیست.

محاسبات عمر بلبرینگ

محاسبات عمر بلبرینگ 

چگونه عمر بلبرینگ را محاسبه کنیم؟ یکی از روش های محاسبه طول عمر بلبرینگ انجام ازمایشات عملی است ولی اگر بخواهیم به صورت تئوری عمر انواع بلبرینگ را انداره بگیریم، میتوان از فرمول عمر بلبرینگ استفاده کرد. فرمول نحوه محاسبه عمر بلبرینگ با یکی از فرمول های محاسبات بلبرینگ انجام می‌شود که ما در این قسمت از مقاله شما را با محاسبات عمر بلبرینگ آشنا می‌کنیم؛

طول عمر از طریق رابطه زیر به دست می‌آید:

a۱ × a۲ × a۳ × L۱۰ = عمر مورد انتظار بلبرینگ

از طرفی میزان بار اسمی که برای بلبرینگ در نظر گرفته می‌شود از طریق رابطه زیر محاسبه می‌شود:

C۱۰=FD{lD*nD*۶۰/LR}۱/a

در فرمول بالا هریک از حروف نشان دهنده یکی از المان های تعیین کننده عمر قطعه هستند. بیایید نگاهی به آن ها داشته باشیم:

FD = بار شعاعی طر احی
LD = عمر طراحی بر مبنای ساعت
nD = سرعت چرخش بر حسب دور در دقیقه
LR = عمر اسمی
C ۱۰= بار اسمی

در روابط بالا به جای a در بلبرینگ‌ها عدد ۳ و برای رولبرینگ‌ها عدد ۱۰/۳ وارد می‌شود. بر اساس رابطه دوم مقدار باری که یک بلبرینگ می‌تواند تحمل کند بر اساس میزان بار و عددی که در فرمول عمر بلبرینگ بدست آمده، محاسبه می‌شود. این بار هم می‌تواند به صورت استاتیکی باشد و هم به صورت دینامیکی.

عمر بلبرینگ چطور محاسبه می شود

بی توجهی به محاسبات عمر بلبرینگ چه  مشکلاتی را ایجاد میکند؟

بی توجه بودن به محاسبات عمر بلبرینگ در حالت کلی میتواند یکی از عوامل اصلی آسیب های جدی در ماشین آلات صنعتی باشد که ضرر زیادی از لحاظ مالی بر صنعتگران وارد می‌کند. قطعا هزینه تعویض و یا تعمیرات نگهداری بلبرینگ ها به شدت کمتر از تعمیر یا تعویض کل دستگاه است. خرابی بلبرینگ در زمانی که ماشین در حال کار است می‌تواند به  بخش های زیادی از ماشین آسیب های جدی وارد کند. بنابراین بی توجهی به محاسبات عمر بلبرینگ میتواند اشتباه بزرگ و پر هزینه ای باشد.

آیا طول عمر انواع بلبرینگ تاریخ انقضا دارد؟

بلبرینگ هم مانند دیگر قطعات خودرو دارای یک تاریخ انقضا است اما مشخص کردن طول عمر انواع بلبرینگ به شما بستگی دارد. استفاده صحیح و مناسب از بلبرینگ باعث می شود که زمان طولانی تری را برای شما انجام وظیفه کند اما در غیر اینصورت شما با یک بلبرینگ فرسوده مواجه خواهید شد.

اولین و مهم ترین مورد، روانکاری با گریس یا روغن بلبرینگ است که بر اساس کاربرد بلبرینگ و عملکرد آن، باید در زمان های منظم این کار انجام شود. با انجام مکرر و منظم روانکاری، بلبرینگی سالم تر خواهید داشت. اجزای تشکیل دهنده بلبرینگ معمولا از جنس ورق فولاد، برنج یا استیل است و همانطور که می دانید در صورت استفاده مکرر از این سه آلیاژ، شاهد فرسودگی و تخریب ساختار آن ها خواهیم بود. به عبارت دیگر اگر در مناسب ترین شرایط هم از بلبرینگ استفاده کنید، باز هم عمر بلبرینگ به پایان می رسد.

موارد تاثیرگذار بر طول عمر بلبرینگ

هر زمان قصد تعویض بلبرینگ را دارید از خود بپرسید آیا این قطعه با توجه به محاسبات عمر بلبرینگ به اندازه کار کرده است یا بیشتر از این هم می‌توانست کارآمد باشد؟
تجربه نشان می‌دهد که اگر بلبرینگ تحت شرایط خوبی کار کند (به عنوان مثال در محیطی عاری از گرد و غبار و در دمای مناسب) طول عمر بلبرینگ بیشتر از محاسبات انجام شده خواهد بود. البته به این نکته هم توجه کنید که جدول انتخاب بلبرینگ هم بهترین راهنما در این زمینه است. اگر برای انتخاب و خرید این قطعه مصرفی اطلاعات کافی ندارید، با تماس با کارشناسان دیجی برینگ می‌توانید مشاوره لازم را دریافت کنید.
برای طولانی‌تر کردن عمر بلبرینگ باید بسیاری از عوامل را از مرحله خرید آن مورد توجه قرار داد، خرید انواع بلبرینگ با کیفیت از برندهای معتبر و از شرکت‌های مطمئن، نصب صحیح آن توسط افراد مجرب و در محیطی مناسب که عاری از گرد و غبار باشد و روانکاری مناسب، از جمله مواردی هستند که روی طول عمر انواع بلبرینگ تاثیرگذار هستند.

نحوه محاسبه عمر بلبرینگ

همچنین هم‌‌راستا سازی مناسب بلبرینگ با دستگاه می‌تواند مانع کاهش طول عمر بلبرینگ شود و اعمال بار یکنواخت و عدم وجود بار ضربه ای بر بلبرینگ‌ها نیز می‌تواند در افزایش طول عمر آن تأثیرگذار باشد. روان‌کاری و گریس‌‌کاری مرتب و با مواد مرغوب نیز در حین استفاده از بلبرینگ نیز از دیگر عوامل طولانی‌تر نمودن طول عمر بلبرینگ است.
مراقبت‌های دوره‌ای و منظم بلبرینگ نیز بر طول عمر برینگ‌ها بی‌تأثیر نیست. بدین صورت که هر چند وقت یک بار بلبرینگ را بازرسی نموده و از نظر داشتن لقی، صداهای اضافی و لرزش مورد بررسی قرار گیرد. کشف زودهنگام خرابی‌های احتمالی از بروز خرابی‌های بیشتر و ایجاد آسیب جدی به بلبرینگ و سایر قسمت‌های دستگاه می‌تواند از بسیاری از هزینه‌ها جلوگیری نماید.
حتی پیاده کردن بلبرینگ از روی دستگاه نیز در افزایش عمر بلبرینگ بعدی موثر است. از این رو باید دقت شود که بلبرینگ تعویضی به طور صحیح و با ایمنی کامل از دستگاه خارج شود تا از وارد کردن خسارت به دستگاه مرتبط به بلبرینگ جلوگیری شود. لازم است بعد از خارج کردن بلبرینگ از دستگاه علت خرابی آن بررسی و مشخص شود و اقدامات مربوط به تعمیر خرابی انجام گیرد تا از بروز خرابی‌های بعدی بر روی بلبرینگ بعدی جلوگیری شود. با کارشناسان مجرب دیجی برینگ برای راهنمایی در نحوه محاسبه عمر بلبرینگ و یا خرید این قطعه تماس حاصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *