به طور کلی اندازه گیری لقی بلبرینگ به نوع ساخت محفظه داخل بلبرینگ و نوع لقی های هندسی بستگی دارد. مهم ترین نوع لقی هایی که اندازه گیری لقی بلبرینگ را ممکن می سازند، لقی محوری بلبرینگ و لقی شعاعی بلبرینگ می باشند؛ به همین خاطر است که این موضوع به وجود فاصله بین رینگ خارجی بلبرینگ نسبت به رینگ داخلی که در بلبرینگ قرار دارد مربوط می ‌شود. در این مقاله از سایت دیجی برینگ قصد داریم درباره اندازه گیری تلرانس بلبرینگ و جدول لقی بلبرینگ برای شما کاربران محترم، موارد مهمی را بیان نماییم. با ما همراه باشید.

اندازه گیری میزان لقی بلبرینگ

اندازه لقی داخلی بلبرینگ در چه مواردی انجام می شود؟

اندازه لقی داخلی بلبرینگ به عنوان کل فاصله ای تعریف می شود که از طریق آن می توان یک رینگ بلبرینگ را نسبت به دیگری در جهت شعاعی ( تلرانس داخلی شعاعی) یا در جهت محوری (تلرانس داخلی محوری) حرکت داد. اندازه گیری لقی بلبرینگ اهمیت پیدا می کند که کارشناسان در حال نصب بلبرینگ می باشند. البته می ‌توان اندازه گیری تلرانس بلبرینگ را قبل از نصب و یا در حین عملکرد نیز انجام داد. توجه نمایید که اندازهلقی داخلی بلبرینگ قبل از نصب و بعد از نصب و یا در حال کار می تواند متفاوت باشد. به همین خاطر برای شناسایی کلاس لقی بلبرینگ در این سه حالت، سه مورد زیر را می توان معرفی نمود: 1) لقی اولیه بلبرینگ 2) لقی در حال نصب بلبرینگ 3) لقی در حال عملکرد بلبرینگ

در ادامه هر یک از این موارد را شرح خواهیم داد

شرح مراحلی که در آن اندازه گیری تلرانس بلبرینگ نیاز است

 1. اندازه گیری تلرانس بلبرینگ همانگونه که نام برده شد، در مراحل مختلفی انجام می شود که به شرح آن خواهیم پرداخت.
  1. اولین حالت به لقی اولیه بلبرینگ یا همان Initial internal clearance اشاره دارد که قبل از نصب به آن اطلاق می شود. اندازه لقی داخلی بلبرینگ در این مرحله را، کارشناسان باید قبل از آن که اقدام به نصب بلبرینگ کنند، بر اساس تنظیمات دقیق محل کارکرد محاسبه کرده و پس از آن اقدام به نصب بلبرینگ نمایند. در شرایط ایده آل و اندازه گیری تلرانس بلبرینگ به شکل صحیح، عملکرد به صورت با کیفیت و منظم و بدون ایجاد سایش و اصطکاک و بدون سر و صدا دنبال خواهد شد.
  2. دومین حالت به اندازه گیری لقی داخل بلبرینگ در حال نصبMounted clearance اشاره می نماید و قبل از شروع به کار، اندازه گیری درجه لقی بلبرینگ انجام می شود. به همین خاطر زمانی که کارشناسان نسبت به نصب بلبرینگ اقدام می نمایند، در ادامه کار در حال تست گیری می توانند شاهد تاثیر کلاس لقی بلبرینگ در عملکرد بوده و بر اساس استاندارد لقی بلبرینگ نسبت به برطرف نمودن آن اقدام نمایند.
  3. حالت سوم به اندازه گیری مقدار لقی بلبرینگ در حین عملکرد بلبرینگ اشاره دارد. این در حالی است که اندازه لقی داخلی بلبرینگ زمانی که به دمای پایدار می ‌رسد، شرایط خود را نمایان می نماید. بر این اساس پس از نصب بلبرینگ بر روی دستگاه مورد نظر، شرایط عملکرد را کارشناسان دنبال می ‌نمایند و در مراحل مختلف با توجه به دمای موجود اگر در اندازه گیری لقی داخل بلبرینگ، خطایی رخ داده باشد کارشناسان آن را پیگیری می نمایند.

اندازه گیری لقی بلبرینگ

با توجه به مشاهداتی که پس از اندازه گیری مقدار لقی بلبرینگ انجام می شود و نتایجی که به دست می آید، مشخص می شود که در بیشتر کاربرد های صنعتی، بر اساس جدول تلرانس بلبرینگ، لقی نصب بلبرینگ از اندازه کمتری نسبت به لقی اولیه بلبرینگ برخوردار است. بر این اساس دلیل این اتفاق انطباق داخلی interference fits با شفت می باشد یا مربوط به انبساط حرارتی موجود در رینگ های بلبرینگ و دیگر اجزای سازنده بلبرینگ می باشد. شما عزیزان می توانید برای تهیه انواع بلبرینگ و رولبرینگ به فروشگاه اینترنتی دیجی برینگ مراجعه نمایید.

پس خلاصه این بخش به این صورت است که در اکثر کاربرد ها، لقی داخلی اولیه در یک بلبرینگ بیشتر از لقی نصب یا عملیاتی آن است که به دلیل تأثیرات زیر است:

 • مقدار لقی باید با شفت ویا محفظه بلبرینگ متناسب باشد
 • انبساط حرارتی رینگ های بلبرینگ و اجزای مرتبط

نحوه اندازه گیری لقی بلبرینگ

نکته حائز اهمیت درباره نوع لقی بلبرینگ که در ابتدای مطلب باید به آن توجه داشت این است که این لقی ها از تفاوت های خاصی برخوردار هستند و نمی توان همه این لقی ها را در یک حالت در نظر گرفت و نحوه اندازه گیری لقی بلبرینگ نیز برای این موارد متفاوت است. یکی از دلایلی که می توان برای این تفاوت در لقی ها اشاره نمود، نوع عملکرد در کارخانجات است که بر اساس متریال های استفاده شده برای ساخت بلبرینگ شرایط را متفاوت می نمایند. این تفاوت در نوع متریال ها‌ است که تنوع در لقی ها را ایجاد می نماید
اندازه لقی داخلی بلبرینگ

نکته دیگری که برای این تنوع می شود ذکر کرد، نوع انطباق و اندازه گیری تلرانس جا زدن بلبرینگ است. نیروی پیش بارگذاری یا اندازه لقی داخلی بلبرینگ به جهت نصب بلبرینگ، از مهم ترین پارامتر های مناسب برای انتخاب بلبرینگ به جهت نصب می باشد. اهمیت و تاثیر این پارامتر ها بر مواردی مانند نحوه اندازه گیری لقی بلبرینگ، منطقه بارگذاری، مقدار اصطکاک و تعیین عمر خستگی یاتاقان بسیار تاثیر گذار است. توجه داشته باشید هر زمان در مرحله انتخاب اولیه بلبرینگ قرار گرفتید، برای این که بتوانید بهترین اندازه گیری لقی بلبرینگ را انجام دهید، باید به کارکرد بلبرینگ توجه کنید و بعد به جدول لقی بلبرینگ مراجعه کرده و بر اساس استاندارد لقی بلبرینگ، قطعه مورد نظر را انتخاب کنید. بر همین اساس می ‌توانید با فرمول زیر حداقل مقدار لقی اولیه که می تواند نیاز بلبرینگ را برآورده نماید را محاسبه نمایید.

( اندازه گیری لقی بلبرینگ کل = لقی اولیه + لقی حین کار + لقی تعیین شده به هنگام بارگذاری ماکزیمم + لقی سایر عوامل )

جدول لقی بلبرینگ

کلاس لقی بلبرینگ برای بلبرینگ ها با مدل ها و ابعاد مختلف، متفاوت است. برای مثال بلبرینگ هایی که از نوع بلبرینگ خود تنظیم هستند، محاسبه میزان لقی کل در این نوع از بلبرینگ ها در هنگام نصب انجام می شود. به دنبال آن برای دیگر بلبرینگ ها در انواع مختلف مانند بلبرینگ های شیار عمیق، محاسبه لقی کل بر اساس کلاس لقی بلبرینگ که با نام های کلاس نرمال، کلاس C3 و کلاس C4 مشخص می ‌شود را تعیین می نمایند. جدول زیر شرح کاملی از جدول تلرانس بلبرینگ می باشد.

از دیگر عوامل چالش برانگیز برای نصب بلبرینگ ها، ارتعاشات در برخی صنایع خاص است که منجر به شل شدن پیچ و مهره ها می شود، در صورتی که با این مسئله درگیر هستید، خواندن مقاله چاکنت بلبرینگ را به شما توصیه می کنیم.

لقی در بلبرینگ

قاعده کلی و نهایی در مورد اندازه گیری میزان لقی بلبرینگ 

در این بخش قواعد کلی اندازه گیری میزان لقی بلبرینگ را برای شما جمع بندی می کنیم.

 • بلبرینگ ها باید دارای لقی در حین کار باشند و مقدار آن تقریباً به صفر میل کند.
 • رولربرینگ های استوانه ای، سوزنی، کروی و CARB معمولاً به حداقل لقی عملیاتی کمی نیاز دارند.
 • رولبرینگ مخروطی و بلبرینگ تماس زاویه ای باید لقی عملیاتی کمی داشته باشند، به جز در کاربرد هایی که درجه سختی بالایی یا کنترل موقعیتی مورد نیاز است که در این صورت می توان آن ها را با درجه ای از پیش بارگذاری نصب کرد.

انتخاب و اندازه گیری درجه لقی بلبرینگ اولیه و انتخاب پیش بارگذاری و عوامل مؤثری را که باید در نظر بگیرید، روش هایی را ارائه می دهند که به وسیله آن ها می توانید اندازه گیری تلرانس بلبرینگ برای دستیابی به درجه لقی بلبرینگ عملیاتی/پیش بارگذاری مورد نیاز برنامه خود را محاسبه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *