یکی از مهم ترین نکات در زمان ساخت تمام قطعات، جنس قطعه تولید شده است. جنس آلیاژ بلبرینگ ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار هستند. متریال بلبرینگ یکی از عوامل اصلی در تعیین کردن ویژگی هایی مانند بازه دمای کاری، بازه سرعت کاری و توانایی تحمل بار است. جنس بلبرینگ ها می تواند از مواد مختلفی باشد که هرکدام می توانند ویژگی های خاصی را تقویت کنند و ممکن است هرکدام در برخی از ویژگی ها نیز ضعف داشته باشند.

جنس آلیاژ بلبرینگ
ما در این مقاله قصد داریم درباره جنس آلیاژ بلبرینگ و رولبرینگ مربوط به معرفی انواع جنس قفسه ها، مطالب مفیدی را به شما ارائه دهیم. بیرینگ ها به طور کلی از قفسه ها، رینگ ها و حلقه های داخلی و خارجی و اجزاء غلتان تشکیل می‌شوند. عملکرد و کاربری و درصد اطمینان در بیرینگ ها کاملا به جنس آلیاژ بلبرینگ و رولبرینگ ها ارتباط دارد. از طرفی جنس آلیاژی که در بلبرینگ ها و رولبرینگ ها استفاده می شود مرغوبیت و یا عدم مرغوبیت آنها را معین می نماید. تهیه این مقاله را به معرفی انواع جنس قفسه ‌ها اختصاص داده ایم. برای دستیابی به اطلاعات بیشتر درباره انواع آلیاژ بلبرینگ و رولبرینگ ها تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

جنس بلبرینگ ها از چیست؟

شاید برای شما نیز سوال شده باشد که جنس بلبرینگ ها از چیست؟ بلبرینگ ها دارای تنوع زیادی هستند که می توانند آلیاژ ها و حتی متریال متفاوتی داشته باشند. جنس بلبرینگ ها با توجه به شرایط کاری که برای آن طراحی شده اند انتخاب می شود. به طور مثال در برخی از صنایع نیاز است که بلبرینگ ها در دمای بالایی به کار بروند، پس طبیعتا جنس بلبرینگ ها در آن صنعت از آلیاژ هایی است که بتوانند در دمای بالا به راحتی کار کنند. به طورمعمول آلیاژ بلبرینگ ها از فولاد های پر کربن است. استفاده از فولاد های پرکربن در بلبرینگ ها باعث می شود که این بلبرینگ ها بتوانند در دما بالا به راحتی کار کنند. همچنان استفاده از فولاد پر کربن به عنوان آلیاژ فولاد بلبرینگ ها میتواند به دلیل توانایی خوبی که این آلیاژ دارد نیز باشد. استفاده از فولاد پرکربن به عنوان آلیاژ بلبرینگ می تواند به کارکرد بهینه بلبرینگ ها در سرعت بالا نیز کمک کند. البته فولاد پرکربن تنها آلیاژی نیست که در ساخت بلبرینگ ها استفاده می شود. به عنوان مثال در متریال بلبرینگ ها در بخش کاسه نمد، هم از مواد پلاستیکی و هم از آلیاژ های فلزی به عنوان متریال نیز استفاده می شود. البته در برخی از موارد بجای استفاده از آلیاژ فولاد بلبرینگ ها از متریال های دیگری مانند فیبر کربن نیز استفاده کرد. البته نمی توان از فیبرها در تمامی بخش های بلبرینگ استفاده کرد ولی فیبر کربن به دلیل داشتن چگالی بسیار کم و تحمل بالا در برابر نیرو های کششی یک انتخاب مناسب برای جنس بلبرینگ است.

متریال بلبرینگ ها
انتخاب آلیاژ بلبرینگ، مربوط به علم متالورژی است. مهندسین متالورژی در پژوهشگاه های برترین کمپانی های تولید کننده بلبرینگ، با دقت و دانش خود، آلیاژ های مناسب بلبرینگ را تست و بهترین و مناسب ترین آلیاژ بلبرینگ را برای تولید یاتاقان هایی مقاوم در برابر سایش، کشش، نیرو و وزن، اکسید شدن و … ارائه می کنند.

معرفی انواع قفسه ها بر اساس آلیاژ قفس بلبرینگ

در این پارگراف مبحث ما اهمیت آلیاژ قفس یا کنس بلبرینگ هاست و ما قصد داریم در این پاراگراف اطلاعات مفیدی درباره جنس آلیاژ بلبرینگ به شما عزیزان بدهیم پس تا انتهای این بخش با ما همراه باشید.

قفسه های فیبری

به قفسه های های پلی آمیدی یا قفسه های فیبری Polyamide Cages نیز گفته می شود. این قفسه ها تطابق پذیری خوبی با گریس دارند، از طرفی این قفسه ها در ردیف قفسه رولبرینگ و بلبرینگ ها می باشند. این قفسه ها به خاطر وجود فیبر به عنوان متریال بلبرینگ وزن سبکی دارند و موجبات تسریع در فرایند بیرینگ ها را با دقت بالا ایجاد می نمایند. با استفاده از این قفسه ها سایش و اصطکاک با اجزاء غلتان به حداقل ممکن خواهد رسید و این را میتوان یکی از مزایای انتخاب درست آلیاژ بلبرینگ نام برد. این قفسه ها به طور همزمان از خاصیت چقرمگی و استحکام بالا برخوردارند.این قفسه ها به دلیل داشتن متریال مناسب و انتخاب درست جنس بلبرینگ ها توانایی کار در بازه دمایی زیادی را دارند. استفاده از این قفسه ها در دمای بیشتر از ۱۲۰ درجه سانتی گراد و یا دمای کمتر از منفی ۴۰ سانتی گراد جایز نمی باشد. در محیط خلا نیز از این قفسه ها نباید استفاده نمود.

قفسه های فولادی
به طور کلی جنس بلبرینگ ها از فولاد و انواع آلیاژ های آن است. در بیشتر رولبرینگ های مخروطی و یا بشکه ای و بلبرینگ های شیار عمیق، از حالت پرس شده قفسه ها استفاده می شود. این نوع از قفسه ها که به قفسه های فولادی Steel Cages معروف می باشند، از استحکام بالا و البته وزن کمی برخوردارند به همین خاطر می توانند در عملیات های سخت، کاهش اصطکاک و کاهش سایش را موجب شوند و دلیل تمامی این ویژگی ها استفاه از آلیاژ فولاد بلبرینگ ها می باشد. این قفسه ها در رینگ های ماشینکاری شده در ابعاد بزرگ مورد استفاده قرار گرفته می شوند. در مواردی که شرایط ترک خوردگی فصلی برای قفسه های برنجی امکان دارد، استفاده از این آلیاژ بلبرینگ گزینه مناسبی خواهد بود. این قفسه ها توانایی تحمل تا دمای ۳۰۰ درجه سانتیگراد را دارند. روغن های مصنوعی و یا معدنی بر آنها بی تاثیر می باشند. رطوبت می‌تواند شرایط زنگ زدگی را در این قفسه ها ایجاد نماید. همانطور که دیدید استفاده از آلیاژ فولاد بلبرینگ ها هم مزایا و معایب مختلفی دارد که بر اساس نیاز های شما و شرایط کاری شما باید به درستی انتخاب شوند.

قفسه های برنجی Brass Cages

این نوع از قفسه ها که به قفسه های برنجی Brass Cages مشهور است و متریال بلبرینگ در این قفسه ها عموما از برنج است، به طور معمول در بلبرینگ ها و رولبرینگ های متوسط و یا کوچک استفاده می‌شوند. قیمت این نوع از قفسه های فولادی نسبت به قفسه های دیگر گران تر است. روغن های روان کار برای این نوع از قفسه ها که در راستای آلیاژ قفس بلبرینگ می باشد، بی ‌تاثیر خواهد بود. دمای بالاتر از ۳۰۰ درجه سانتیگراد برای این قفسه ها موجبات ایجاد مشکل را به همراه خواهد داشت وجود آمونیاک می تواند، ترک خوردگی های فصلی را در این نوع از قفسه ها تشدید بخشد.

جنس بلبرینگ ها از چیست

کسب اطلاعات بیشتر درباره جنس آلیاژ بلبرینگ ها

به طور کلی مبحثت انتخاب جنس آلیاژ بلبرینگ ها دارای حساسیت ها و پیچیدگی های زیادی است که نباید آن را نادیده گرفت. شما عزیزان می توانید در صورت داشتن هرگونه سوال درباره آلیاژ بلبرینگ ها مثل سوال (جنس بلبرینگ ها از چیست؟ و یا بهترین آلیاژ بلبرینگ کدام است؟) با کارشناسان مجرب دیجی برینگ تماس حاصل کنید. ما می توانیم شما را برای خرید، انتخاب و حتی جایگزینی انواع بلبرینگ ها راهنمایی کنیم. تنها کافیست با کارشناسان ما تماس بگیرید و در صورت داشتن هرگونه سوال درباره جنس بلبرینگ ها ما شما عزیزان را برای بهترین ها راهنمایی می کنیم.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *